Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Šoupnout Američana do vazby může přijít pořádně draho. Neuvěříte, na kolik vyčíslil Randy Blythe 37 dní za českými mřížemi

02.10.2015
Šoupnout Američana do vazby může přijít pořádně draho. Neuvěříte, na kolik vyčíslil Randy Blythe 37 dní za českými mřížemi

Autor: rockmagazine.com

Popisek: Randy Blythe, zpěvák metalové skupiny Lamb of God

Patnáct milionů korun za nemajetkovou újmu a dalších 555 tisíc za vazbu. Tolik by mělo zaplatit Ministerstvo spravedlnosti za to, že si česká justice dovolila šoupnout za katr americkou metalovou hvězdu.

Randy Blythe byl obžalován z ublížení na zdraví s následkem smrti, poté co při koncertu v pražském klubu Abaton shodil z pódia devatenáctiletého fanouška, jenž později zemřel na krvácení do mozku. Česká policie ho zadržela až o dva roky později, když přiletěl do Prahy na jiný koncert, a hrozilo mu až deset let vězení. Teprve tehdy se prý zpěvák dozvěděl, že mladík je po smrti.

Za vše může organizátor

Městský soud v Praze Blytha osvobodil, podle soudce Tomáše Kubovce pochybil hlavně organizátor, který nezjednal dostatečnou ochranku. Hlavním argumentem byl fakt, že skupina Lamb of God měla ve smlouvě jasně vymezeno, že fanoušky na pódiu nechce. Obžalovaný zpěvák se hájil tím, že si postiženého spletl s jiným mužem, který opakovaně lezl na pódium a kterého chvíli před incidentem zaklekl na zemi a důrazně mu sdělil, aby toho nechal. Když se poté objevil na pódiu další muž, domníval se prý, že jde o stejného fanouška, a oběma rukama ho odstrčil. Otázkou ale zůstává, zda smlouva s organizátorem opravňuje účinkujícího k nepřiměřené agresivní reakci. Blythovi nahrála do karet i skutečnost, že soudní znalec nebyl schopen určit, zda postižený mladík spadl nebo skočil z pódia sám. Zprošťující verdikt potvrdil 5. června 2013 i Vrchní soud v Praze, k němuž se odvolal žalobce.

Česká almužna je mu málo

Ministerstvo spravedlnosti již Blythovi vyplatilo odškodné za pobyt ve vazbě ve výši 37 000 korun, tedy tisícovku za každý den, strávený za mřížemi. Američan je však zvyklý na úplně jiné počty, podle vyjádření jeho právního zástupce si cení jediný den omezení své osobní svobody v přepočtu na patnáctinásobek, tedy celkem na 555 tisíc korun. Navíc požaduje dalších patnáct milionů jako náhradu nemajetkové újmy za zásah do osobnostních práv. Peníze prý chce z velké části darovat matce zesnulého mladíka, čemu ale říká ‘velká část‘, to blíže nespecifikoval. „Věznice je hrozné místo, jedno z těch, kam bych se nechtěl nikdy vrátit,“ napsal Blythe již koncem roku 2013 v dopisu, zaslaném ministerstvu spravedlnosti. Zdůraznil v něm, že cestování do České republiky kvůli procesu ho stálo nemalé peníze a že pobyt ve vězení i soud pro něj byly matoucí, protože nerozumí česky.

Písnička jako důkaz?

Dalšího soudního jednání v Čechách se zpěvák osobně nezúčastnil, přítomen byl pouze jeho právní zástupce Michal Sýkora, který zásah do jeho osobnostních práv dokumentoval novinovými články o Blythově trestním stíhání. O svých pocitech z vězení zpívá Blythe i na svém nejnovějším albu VII: Sturm und Drang, a právě tyto texty chtěl jeho advokát založit do spisu jako listinné důkazy. To ale soudkyně Tereza Jachura-Maříková odmítla. Právní zástupkyně ministerstva Barbora Vojkůvková nároky žalobce odmítla s tím, že „neprokázal, že by vazební stíhání vyvolalo dehonestující zájem okolí. Jako známá osobnost je na zájem médií zvyklý.“ Ani články o probíhajícím stíhání podle ní nejsou důkazem nemajetkové újmy. Nakonec soud žalobu zamítl.

Proti rozhodnutí se Blythe může do patnácti dnů odvolat k Městskému soudu v Praze. Jeho advokát Michal Sýkora řekl, že vyplacená částka 37 tisíc korun je nízká. „Na základě písemného odůvodnění se spojíme s klientem a poradíme se s ním o dalších krocích. Předjímat teď nějaké rozhodnutí je předčasné,” dodal Sýkora.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Tagy
soud,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace