Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Páchala výtržnosti, podlehla náboženské sektě… Co všechno skrývá pečlivě střežené soukromí Troškova Evíka, herečky Jaroslavy Kretschmerové? Tajnosti slavných

07.09.2015
Páchala výtržnosti, podlehla náboženské sektě… Co všechno skrývá pečlivě střežené soukromí Troškova Evíka, herečky Jaroslavy Kretschmerové? Tajnosti slavných

Autor: mammamiamuzikal.cz

Popisek: Jaroslava Kretschmerová na tiskové konferenci muzikálu Mamma Mia!

Sympatická herečka s pořádnou dávkou talentu a jedinečnou zrzavou hřívou už oslavila šedesátku, přesto zůstává stále sama. Do neustále veselé a usměvavé slečny by totiž sotvakdo řekl, že je ve skutečnosti extrémně plachá.

I kdyby ztvárnila jakoukoli další zajímavou a oceněnou roli, navždy jí celá republika bude říkat Evíku. Potrhlá sekretářka z Troškovy filmové trilogie Slunce, seno… prostě zůstane Jaroslavě Kretschmerové navždy ‘přišitá‘. Je to sice již déle než třicet let, co se poprvé v této roli objevila, dodnes ale na ni filmovým jménem lidé pokřikují i na ulici. Ani není divu, herečka se totiž za ta léta téměř nezměnila – ani povahově ani vzhledem. Je stále štíhlá a neustále stejně usměvavé a dobře naladěné sluníčko.

Jako

Jako Evík v Troškově trilogii Slunce, seno... vstoupila do české filmové historie

Kamarádi ze školy

„Zpočátku, někdy před dvaceti lety, mi to trochu vadilo. Ale čím jsem starší, tím mi to spíš lichotí. Je to přece milé, když na mě někdo v samoobsluze zavolá Evíku. Natáčení bylo krásné a veselé a mám na to nádherné vzpomínky, jako bych byla někde v jižních Čechách na prázdninách, a nikoli v práci. Ty babičky a tetičky z Hoštic byly úžasné. Přesně takové, jaké jsou ve filmu. Vždyť nám například vařily a pekly. Nejraději jsem měla Keliškiny borůvkové lívance. A se svým živočichářem Jirkou Lábusem jsem si užila spoustu srandy,“ zavzpomínala herečka.

Jaroslava Kretschmerová v rozhlase

Jaroslava Kretschmerová v rozhlase

Spolupráci se Zdeňkem Troškou si nemůže vynachválit a úplně stejně on zbožňuje ji. Kretschmerová a Helena Růžičková prý byly jediné, jimž role psal přímo ‘na tělo‘. „Věděl jsem na sto procent, co od nich můžu očekávat. Ty role byly jejich ještě dřív, než jsem napsal první větu,“ vysvětlil populární režisér, který o dva roky mladší zrzku Jaroslavu zná již od dob studií. „Je to moje láska obrovská. Bezchybná žena, s kterou je sranda. Vidím ji jako takové velké udivené dítě, věčně se smějící,“ vystřihl režisér své kamarádce poklonu loni v září na oslavě jejích šedesátin a nezapomněl dodat, že jeho kamera na ni stále čeká.

V komediálním šuplíku je jí fajn

Narodila se 1. září 1955 v Praze. Pochází z umělecké rodiny, už její babička hrála v Národním divadle. Matka byla operní pěvkyní a otec členem souboru Hudebního divadla Karlín. „Odmalička jsem měla divadlo hluboko v srdci. Tím, že mi to vyšlo, že jsem vystudovala divadelní fakultu a již ve čtvrtém ročníku dostala angažmá, mi to divadlo zůstalo. Na celý život…“ vysvětlila v jednom rozhovoru. Prakticky celý život tráví Jaroslava na jevišti populárního pražského Studia Ypsilon, v němž hrála téměř ve všech inscenacích. Hostovala ale i na jiných scénách, mimo jiné v Hudebním divadle Karlín či v Divadle Na Zábradlí.

S Viktorem Preissem v roce 1984 v pohádce režiséra Hynka Bočana S čerty nejsou žerty

S Viktorem Preissem v roce 1984 v pohádce režiséra Hynka Bočana S čerty nejsou žerty

Herečka rozhodně není jenom Troškův Evík, záběr jejích divadelních, filmových i televizních rolí je velmi široký. Dobře ji známe třeba jako Dorotu Máchalovou z populární pohádky S čerty nejsou žerty, za svůj výkon ve vedlejší roli ve Švankmajerově filmu Otesánek byla dokonce v roce 2001 nominována na Českého lva. Jenom muzikálům se většinou úspěšně vyhýbala. Pouze v roce 1990 zazářila jako Funny v muzikálu Funny Girl na scéně Hudebního divadla Karlín a až po třiadvaceti letech se znovu nechala přesvědčit, aby přijala ve slavném muzikálu Mamma Mia! jednu ze tří hlavních ženských rolí, spisovatelku Rosie. Nesmrtelné hity skupiny ABBA, jako Take A Chance On Me nebo Dancing Queen, zpívá na jevišti pražského Kongresového centra stejně skvěle jako v americkém originálu legendární Barbra Streisand. „Máme stejně ošklivé nosy,“ konstatovala s humorem sobě vlastním a ani trochu prý nelituje, že ji režiséři obsazují především do komedií, takže si velkých dramatických a tragických postav moc neužije. „Mně v tom komediálním šuplíku není nepříjemně. Současná doba není jednoduchá, tak proč lidi nepobavit a nepotěšit,“ dodává.

Stejně praštěná i v soukromí

Kdo se někdy s Jaroslavou Kretschmerovou alespoň jednou setkal, musí konstatovat, že ji Zdeněk Troška odhadl perfektně. I v soukromí má totiž se svým filmovým Evíkem hodně společného. Směje se stejným zvonivým smíchem a ani chvilku nevydrží jen tak nečinně posedávat. „Víte, mám tolik práce, že nevím kam dřív. Hraji v divadle, pracuji pro rozhlas, mám roztočenou pohádku…“ vyjmenovala jenom část svých aktivit. Přiznává, že v mládí vyváděla s hereckými kamarády pořádně bláznivé kousky. „Ještě když nebyli Kaiser s Lábusem příliš známí, jezdili jsme s partou kamarádů z divadla takzvané tajné závody. Fór spočíval v tom, žen kdo dorazil do cíle s největší pokutou, vyhrál. Kromě toho se musely plnit různé úkoly, například natankovat benzín na benzínce se zapálenou cigaretou nebo ukrást živou slepici,“ prozradila a dodala, že blázniviny musely skončit, jakmile se z Kaisera a Lábuse stala slavná komická dvojice.

Při premiéře hry Je úchvatná v roce 2007 v divadle Kalich

Při premiéře hry Je úchvatná v roce 2007 v divadle Kalich

O svém soukromí herečka zarytě mlčí, jediné, co na sebe kdy prozradila, bylo, že bývala v mládí nadšenou trampkou. „Myslím, že za vše mluví to, že jsem pila čaj z jehličí,“ zavzpomínala. Známé je o ní snad jenom to, že se nikdy nevdala a nemá děti. Proč, to se ale nejspíš nikdo nikdy nedozví. „V soukromí jsem velmi spokojená, opravdu si nemám na co stěžovat.“ Touto větou odbývá všechny zvídavé otázky novinářů a pravdou je, že ji nemilosrdný bulvár ještě nikdy při ničem nepřistihl a nezveřejnil jedinou perličku z jejího života.

Ve spárech sekty?

Čím méně známá osobnost o sobě prozradí, tím víc se okolí snaží něco vyšťourat, a tak i na Jaroslavu se přece jen zhruba před sedmi lety vynořila mimořádně znepokojivá ‘informace‘. V té době hrála poměrně málo, v televizi se neobjevovala téměř vůbec, a tak se začalo šuškat, že ji do svého ‘stádečka‘ získali jehovisté. Média tenkrát citovala jednu její kolegyni, podle níž herečka chodí na jejich setkání a posílá jim větší finanční částky. „V divadle pak říkala, že konečně našla smysl života. Stal se z ní úplně jiný člověk a nebyla s ní řeč. Naštěstí je ale časem prokoukla a opustila,“ tvrdila nejmenovaná herečka.

Na zkoušce muzikálu Mamma Mia!

Na zkoušce muzikálu Mamma Mia!

Kretschmerová tuto zprávu nikdy nekomentovala, jen o sobě říká, že je hluboce věřící člověk, ale jde jí pouze o víru v boha a náboženství moc neuznává. Víru prý v sobě objevila už před dvaceti lety, a to jí pomáhá zvládat i životní ztráty. „Maminka a tatínek jsou mrtví, vím však, že se setkáme v nebi. Víra je to nejlepší, co může člověka podržet. Ale jak říkám, víra, nikoli náboženství,“ zdůrazňuje. Zpravidla i dodá, že právě díky víře září zevnitř, a to je důvod, proč každý při pohledu na ni konstatuje, že vůbec nestárne. Spíš ale za to vděčí genům, kterým vydatně pomáhá tím, že nelituje peněz za kvalitní kosmetiku, a bohatou zrzavou hřívu si už léta denně natáčí kulmou. „Mám stále stejnou. Děvčata v divadle se diví, že jsem si už vlasy nezničila. Ale je to fuška. Když chci být pěkná na představení, dá mi účes i hodinu práce,“ přiznala. Jediné, co jí lze nejspíš opravdu závidět, je stále skvělá postava, o niž se nemusí příliš snažit. Divadlo jí prý k tomu úplně stačí.

Čtěte také:

Dnes se všude maká za pár šupů. Jiří Lábus prozradil, na čem může herec vydělat. Je to ale velké riziko! dodává

Nevěry, alkohol, agresivita, výtržnosti… Oblíbený komik připomíná spíš zarostlého bezdomovce, který občas neví, co dělá. Proč jeho život připomíná jízdu na horské dráze? Tajnosti slavných

O legendárním Rumburakovi Jiřím Lábusovi koluje řada fám. Proč je zapřisáhlý starý mládenec, jak je to s jeho sexuální orientací a proč nemá děti? Tajnosti slavných

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace