Nejsem xenofob ani extremista, říká Miroslava Němcová. Jenom nevím, co čeká mé děti a vnuky. Poslankyně tvrdě kritizuje fatální neschopnost EU, schytali to i Babiš a Zaorálek. Stále jen slova, slova...
30.08.2015
Autor: badische-zeitung.de
Popisek: Bývalé předsedkyni Poslanecké sněmovny ČR se po 18 měsících zázračně vrátila paměť. Nebo spíš čich - kritizuje výroky Miroslavy Němcové na adresu prezidenta republiky čtenářka KrajskýchListů.cz
Každý, kdo sleduje propagandu kolem uprchlické krize, s překvapením zjistí, že představitelé našeho státu se velmi výrazně odlišují v názorech na to, jak ji řešit. Jiný názor má prezident, jiné členové vlády a jednotlivých stran. Někdy se dokonce vzájemně napadají. Ostrý komentář tento týden zveřejnila poslankyně parlamentu Miroslava Němcová z ODS. Ta především upozorňuj, že se o vážném problému stále jen mluví, ale nikdo zatím nepřišel s řešením. Evropská unie podle ní fatálně selhala.
Němcová si všímá, že v Evropě denně vyjdou stovky komentářů a uskuteční se desítky televizních přenosů z nejkritičtějších míst. Diskutuje se, organizují se mezistátní setkání. Nic z toho však podle ní nepřináší řešení. „Není nikdo, kdo by rozumné návrhy prosadil na celoevropské úrovni,“ píše. Podle ní se ukazuje, že jednotná zahraniční a bezpečnostní politika Evropské unie je od počátku utopií. Jako důkaz uvádí její fatální neschopnost zabezpečit vnější hranice Schengenu. Je přesvědčená, že je pouze otázkou času, kdy se hranice uzavřou. V této souvislosti Němcová poukazuje i na chování svých kolegů. Podle ní například šéf ANO Andrej Babiš navrhuje uzavření hranic, ale ozval se prý až po půlroce mlčení. „Populisticky vykrádá názory jiných a veze se na vlně odporu k migrantům, kterou svou nečinností spoluvytvořil,“ kritizuje ho ostře Němcová.
Austrálie to zvládla, Evropa si neví rady
Poslankyně přitom opakovaně upozorňuje, že Austrálie dokáže uprchlické vlně čelit a nelegální migrace tam vymizela: „Česká vláda i Brusel nemohou dělat, že vzor neexistuje.“ Připomíná také další model, kdy se Španělsko vypořádalo s nelegální migrací na Kanárské ostrovy v letech 2006-2008. Nemilosrdně vracelo ekonomické migranty, a tak se mezi lidmi rozšířilo povědomí, že nemá smysl se o cestu na Kanárské ostrovy vůbec pokoušet. Podle mí musí také Evropská unie důsledně vracet ekonomické migranty do rodné země. V této souvislosti Němcová opět kritizuje svého kolegu: „Mluvil o tom Lubomír Zaorálek se svým francouzským protějškem Laurentem Fabiusem, ale zase: jenom slova, skutky nikde.
Běženci dostávají v EU více peněz, než je průměrná mzda u nás
Členka ODS je také přesvědčena, že opěvovaný multikulturalismus selhal a o nepovedené integraci máme dost výmluvných dokladů ze stockholmských, pařížských a jiných předměstí, i z mnoha zemí EU. Uznává sice potřebu naléhavé pomoci uprchlíkům, ale přednost musí mít ženy, děti, staří lidé. Upozorňuje rovněž na fakt, že v některých zemích EU dostávají běženci měsíčně více peněz, než kolik činí průměrná mzda v Česku a dalších zemích Unie, což je morálně neakceptovatelné. Varuje rovněž, že peníze Evropě brzy dojdou, již nyní je zadlužení některých zemí EU kritické.
Je třeba jednat!
Nejvíc poslankyni parlamentu rozzlobil fakt, že v únoru ve Sněmovně prosadila usnesení k uprchlíkům, které dávalo naší vládě mandát k jednání na evropské půdě. Je tam požadavek na zvýšení humanitární pomoci uprchlíkům v utečeneckých táborech v Jordánsku, Turecku a dalších zemích, kam masově prchají lidé ze Sýrie. Smyslem bylo pomoci ‘nárazníkovým‘ zemím a přispět k tomu, aby se běženci zastavili a nepokračovali v cestě do Evropy. Jenže od diskuse ve sněmovně uběhlo půl roku a teprve v těchto dnech říká předseda vlády, že o pomoci v táborech mimo EU chce začít jednat v souvislosti s přípravou státního rozpočtu pro rok 2016. „To je zatraceně pozdě,“ rozčiluje se právem Němcová. Podle ní měl Sobotka prosadit změnu letošního rozpočtu. Parlament svůj úkol beze zbytku splnil. Velkou většinou toto usnesení přijal a vytvořil vládě potřebné podmínky k nutným krokům. Tím, že naše a evropské instituce včas nereagovaly, se situace jenom zhoršuje.
Hrozí radikalizace společnosti
V závěru Miroslava Němcová uvádí osobní poznámku: „Mám obavy z dalšího vývoje. Nevím, co čeká mé děti a vnuky. Nechci rezignovat, nejsem xenofob ani extremista. Podobné úvahy slyším od většiny našich občanů. Chci, aby vláda na mezinárodní scéně byla mnohem aktivnější. Požaduji, aby otevřeně mluvila s českou veřejností o tom, co nás pravděpodobně čeká. Ne že bude jednat s lidmi stejně jako s poslanci v červnu, kdy zablokovala jednání mimořádné schůze o uprchlících jenom proto, že se jí nechtělo odpovídat na nepříjemné otázky. Takovým přístupem je cesta k radikalizaci společnosti otevřená.“
Čtěte také:
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adéla Hofmanová