Český diplomat – přeprava uprchlíků je byznys, srovnatelný s leteckou dopravou a drogami. Co by na to řekl Havel?
09.08.2015
Foto: Argo
Popisek: Michael Žantovský se svou knihou Havel
Michael Žantovský je znám nejen jako překladatel, ale také někdejší tiskový mluvčí prezidenta Václava Havla a diplomat na významných ambasádách. V současné době končí svoji diplomatickou misi ve Velké Británii a v září se stane ředitelem Knihovny Václava Havla, sponzorované kontroverzním podnikatelem Zdeňkem Bakalou. Podle něj je zapotřebí, aby tato instituce oslovila i lidi, kteří jsou vůči Havlovi nepřátelsky naladěni.
Dost velkou pozornost vyvolalo Interview ČT 24 s českým diplomatem Michaelem Žantovským. Kromě aktuálního palčivého problému uprchlické vlny, která zasáhla Evropu, hovořil také o své budoucí roli ředitele Knihovny Václava Havla. V této souvislosti přišla řeč i na jejího sponzora, kontroverzního podnikatele Zdeňka Bakalu, který se (řečeno slovy moderátorky Světlany Witovské) nyní stal jakýmsi „nepřítelem státu“. Witovská se zajímala, zda by se jeho současné problémy nemohly odrazit v chodu knihovny. Žantovský jí překvapivě odpověděl: „Já se tím nezabývám, ani o tom moc nevím, tou obchodní stránkou podnikání té firmy pana Bakaly. Já se spíš zabývám tím, abych mu pomohl utrácet peníze na dobročinné účely.“
Letní mediální spekulace?
Žantovský se přiznal, že neví nic ani o tom, že by měl Bakala opustit Česko a že by financování knihovny měl v případě Bakalova odchodu převzít developer Luděk Sekyra. „Já tuto ideu považuji za čistě letní mediální spekulaci, pro nedostatek jiných témat,“ odpověděl Žantovský a vyjádřil přesvědčení, že se v nejbližších letech na financování Knihovny Václava Havla nic nezmění. Prozradil také své představy, jak by instituce měla fungovat. Podle něj by měla promlouvat i k lidem, kterým je Václav Havel lhostejný nebo jsou proti němu nepřátelsky zaměření. Znamená to prý vystoupit z „pražské kavárny“, jít mimo Prahu a do škol a organizovat akce, které přitáhnou lidi se zájmem o jiná témata, než je jen osobnost Václava Havla.
Michael Žantovský dělal kdysi Václavu Havlovi tajemníka
Nejkontroverznější Havlův výrok
Podle Žantovského je slavný Havlův výrok, že pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí, jeho nejkontroverznějším, lidé si ho totiž vyložili tak, že pravda a láska zvítězí sama o sobě. Ale tak to prý Havel nemyslel, byl prý přesvědčen, že pravda a láska zvítězí, pokud budeme zodpovědní za své činy. Dnes se však pojem „pravdoláskař“ používá v pejorativním smyslu.
Co by Havel říkal dnes?
Když se Witovská zeptala, jak by se podle Žantovského Václav Havel zapojil do současné debaty o uprchlictví, vyjádřil přesvědčení, že by Havel byl pro to, abychom lidem, kteří jsou v ohrožení života, v mezích možností pomohli. Podle Žantovského jde však nyní o mnohem větší počet ekonomických migrantů, kteří překračují hranice a porušují zákony. „A tady by se Václav Havel asi dotkl jiného tématu, o němž velmi často mluvil, a to je téma evropské identity a toho, jak se máme chovat k jiným civilizačním okruhům,“ myslí si bývalý Havlův mluvčí a poradce.
Migrace jako obří byznys
Žantovský zároveň upozornil, že migrace je dnes obrovský byznys, větší než vlastnit leteckou společnost. „Je to byznys, srovnatelný jenom s byznysem s drogami nebo obchodem s lidským masem,“ řekl doslova. Podle něj to například ve Velké Británii, kde několik let působil jako velvyslanec ČR, způsobuje velké problémy. Británie proto přistěhovalectví přísně hlídá. „Britové nemají žádný problém s poskytováním azylu pro lidi, kteří skutečně ochranu potřebují. Problém je ale rozlišit, kdo takovým člověkem je a kdo není,“ dodal ještě. V Británii již tvoří přistěhovalci deset procent současné populace, a premiér Cameron proto usiluje o změnu imigračního zákona.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adéla Hofmanová