Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Víme, proč si Krnáčová tak pitomě naštvala pražské taxíkáře a pak couvla. Neumí totiž stíhat zjevné podvody, a tak to zkouší jinak. A v pozadí je jeden mladý novinář

17.07.2015
Víme, proč si Krnáčová tak pitomě naštvala pražské taxíkáře a pak couvla. Neumí totiž stíhat zjevné podvody, a tak to zkouší jinak. A v pozadí je jeden mladý novinář

Foto: Hans Štembera

Popisek: Ilustrační foto

V centru Prahy 7. července protestovaly stovky taxikářů proti plánu primátorky Adriany Krnáčové (ANO) zpřísnit zkoušky pro řidiče taxi a všechny je přezkoušet. ČTK to potvrdili mluvčí magistrátu Vít Hofman a policie Tomáš Hulan. Taxikáři způsobili problémy v dopravě, městu předali petici. Krnáčová v uplynulých týdnech uvedla, že zhruba v polovině léta budou muset všichni taxikáři znovu složit zkoušky, aby dostali licenci. V Praze je evidováno zhruba 4000 taxikářů.

Taxikáři se sešli před 13:00 na Strahově, odkud vyrazili na svou trasu kolem ministerstva financí a dopravy až k magistrátu. Tady předali podle Hulana zástupcům města petici a akci ukončili. Podle policie se akce zúčastnilo několik stovek vozů taxislužby.

Důvodem uspořádání akce je právě zpřísnění zkoušky pro provoz taxi a všeobecné přezkoušení všech taxikářů. „Podle magistrátu jsme všichni nepoctiví, a proto nám zpřísní podmínky. Opět zavede zkoušky z místopisu po pěti letech a zavede psychotesty. Akorát teda pořád nevíme, co se na taxislužbě změní k lepšímu a co se tím vyřeší u černého podnikání?" píše na stránkách Asociace koncesionářů v taxislužbě, která akci pořádala.

Pražské taxikáře plošně zkoušet nebudeme, ustoupila Krnáčová

Praha po jednání s taxikáři v pondělí 13. 7. ustoupila od záměru plošně přezkoušet všechny řidiče. Zkoušet bude jen ty, kteří se dopustili přestupku nebo správního deliktu. Dohodla se na tom primátorka hlavního města Adriana Krnáčová (ANO) s předsedou Asociace koncesionářů řidičů taxi Karlem Holcmanem.

Praha vs. prachy: V pozadí je vytrvalé úsilí mladého novináře

Daň v podobě napadení si vyžádalo natáčení seriálu Praha vs. prachy, ve kterém se mladý novinář Janek Rubeš snaží upozornit na nešvary v hlavním městě, především co se týká taxislužby. Nyní Rubeše v centru města, na Staroměstském náměstí, napadl taxikář. Video přinesla internetová televize Stream.cz.

K celé události okamžitě přispěchala hlídka městské policie. Rubeš se v té době již zdvihal ze země, celý zlitý od coly. Muž, držící v ruce koblihu a právě láhev s pitím, se okamžitě bránil tím, že Rubeše nepolil schválně, ale že zakopl. Zároveň však uvedl, že jej Rubeš provokoval.

„To jsem nečekal, že mě polejou Coca-Colou,“ říkal s úsměvem na kameru Rubeš, který muže od taxislužby vyzýval po incidentu k diskusi u piva. „Jsi normální chudinka, blbeček,“ reagoval na něj taxikář. Rubeš následně ve studiu uvedl, že již chtěli pražské taxikáře opustit, ale „že jim to zřejmě bylo líto, a tak chtěli, aby jim byl ještě jeden díl věnován“.

Video z napadení ZDE.

Rubeš se při svém dlouhodobém střetu s pražskými taxikáři sešel také s primátorkou Adrianou Krnáčovou. Po hádce s ní i s jejím komunikačním tajemníkem Vladimírem Řepkou byl celý hovor poměrně ostře ukončen. Janek Rubeš se tenkrát odebral před budovu magistrátu, kde na kameru pobouřeně ukazoval, že nejznámější taxikářské firmy parkují primátorce přímo před nosem…

Seš zmrd, vole. Vy jste jak malý dítě. Rubeš přišel s kamerou ke Krnáčové…

Internetový seriál „Praha vs. prachy“ se dlouhodobě zabývá problémem pražských taxikářů a jeho moderátor Janek Rubeš, který s oblibou používal řadu triků a kamufláží, se během několika měsíců natáčení dostal do řady konfliktních situaci. Lze říci, že si celou komunitu znepřátelil. Koncem května  měl celý seriál reportáží vyvrcholit tím, že bude se svými zjištěními konfrontovat primátorku Adrianu Krnáčovou. Ale dopadlo to trochu jinak.

Rozhovor, vedený (jak se ukázalo až v jeho průběhu) pod bedlivým dozorem primátorčina komunikačního tajemníka, někdejšího mluvčího ministerstva vnitra Vladimíra Řepky, se ovšem zásluhou všech stran zvrhl v neobyčejně bizarní estrádu.

Moderátor Rubeš již před rozhovorem na kameru sebevědomě uvedl, že primátorka Krnáčová určitě zná jejich videa, a vyjádřil naději, že vyrazí s reportéry do terénu, aby se se známými taxikářskými firmami seznámila i osobně.

Primátorka do médií podobně sebevědomě prohlásila, že o situaci v pražské taxislužbě je informována i bez internetových reportáží. „Byla jsem informována kolegy, kteří se zabývají problematikou taxislužby,“ ujistila moderátora Rubeše s trochu křečovitým úsměvem, načež si vzala k ruce připravený papír s poznámkami.

Na přímý dotaz, co za šest měsíců na magistrátě udělala, pak odpověděla: „Dala jsem si vytáhnout všechny věci, které jsou důležité, a na nejbližším zasedání Rady se budeme zabývat tím, jak bychom tu situaci mohli začít zlepšovat.“

Taxíkáři se podle reportéra sami na kameru přiznali ke krácení daní; a Krnáčová uvedla, že bude své kroky konzultovat s ministrem financí Andrejem Babišem. Janek Rubeš jí nabádal, aby s tím společně začali něco dělat, neboť se podle jeho odhadů jedná o úniky v hodnotě pět miliard ročně. „A teď bych se chtěla zeptat já vás – co by měla Praha dělat ve výběru daní?“ zeptala se již trochu podrážděná primátorka. Následovalo předčítání z papíru, kolik pokut již Praha taxikářům uložila, ale, bohužel, oni je prý většinou neplatí. „A za to můžu já, nebo vy?“ rýpl si moderátor. Primátorka namítla, že za to mohou špatné zákony.

„Ale vy přece máte hodně kamarádů v Poslanecké sněmovně,“ pokračoval útočně Rubeš. Krnáčová se ohradila, že tam žádné „kamarády“ nemá, ale nakonec připustila, že šéf jejího hnutí jako ministr financí by s tím něco udělat mohl. „Ale on o tom neví,“ vysvětlila.

Vy jste jak malý dítě. Nebo to děláte schválně?

Po další chvilce rozhovoru vstoupil rázně do debaty doposud za kamerou vyčkávající šéf odboru komunikace pražského magistrátu Vladimír Řepka. „Já bych ukončil ten rozhovor, mně se nelíbí způsob, jakým to vedete,“ vyjel. Moderátor podle něj řeší „marginálie, které jsou všeobecně známé“. „Ptejte se paní primátorky na něco, co dává smysl,“ vyzval.

Dialog se tak proměnil v trialog, když na dotaz, kdo tedy od taxikářů vybere daně, odpověděl za primátorku její šéf komunikace: „Vy jste jak malý dítě, nebo to nechápete schválně?“ Pak se rozhovor zklidnil, když primátorka začala z papíru předčítat, že Praha na některé taxikáře podala trestní oznámení. Vše prý ale dopadlo tak, že policie oznámení odložila jako nedůvodné, a s tím už hlavní město nemůže nic dělat. „Ale vy mi tu říkáte jenom výmluvy,“ neudržel se moderátor.

Pak Krnáčová obrátila list (doslova) a prezentovala projekt, který Praha chystá, a nese název „Čisté taxi“. Jím prý chce situaci řešit. Nikoliv však tím, že bude chodit s moderátorem po ulicích a seznamovat se s jednotlivými taxikáři. To moderátora rozčílilo, protože právě toto s primátorkou zamýšlel udělat. Důsledkem byla další intervence přihlížejícího ředitele odboru komunikace.

Seš zmrd, vole, už ses tak narodil...

„Vy jste mi řekl, že jsem malý dítě, a to se mě velice dotklo, a držím to celou dobu v hlavě,“ bránil se mu moderátor. Řepka mu následně vmetl „Ten váš pořád já vůbec nesleduju,“ načež moderátora zajímalo, co tedy na komunikačním odboru magistrátu vlastně dělá. „Asi nejsem vaše cílová skupina,“ odsekl Vladimír Řepka.

„Kdybyste změnili tón, tak je to super,“ přidala se Adriana Krnáčová. „A jak máme změnit tón, když se za sedm měsíců, co to točíme, ze strany města nic nestalo,“ podivoval se tvůrce pořadu. Ostrá debata pokračovala i při balení propriet po rozhovoru. „Já jsem měl pocit, že chcete něco řešit. Ale teď mám pocit, že jen honíte sledovanost,“ pustil se do tvůrců pořadu magistrátní komunikační šéf Řepka a primátorka mu horlivě přitakala. Celá akce skončila tím, že Vladimír Řepka teatrálně zakrýval kameru rukou a přitom rozčíleně volal „to myslíte vážně, abych koukal na nějaké taxíky?“

Janek Rubeš se pak odebral před budovu magistrátu na Mariánské náměstí, kde na kameru pobouřeně ukazoval, že nejznámější taxikářské firmy suverénně parkují přímo primátorce pod okny. Jednoho z nich také neohroženě oslovil.

„Do toho ti nic není, běž do prdele,“ reagoval taxikář, když jej konfrontoval s údaji o jeho správních řízeních, které před chvílí přečetla z papíru primátorka Krnáčová. „Jestli ti to vadí, tak mě klidně zase nabonzuj, ty zmrde,“ pokračoval pokuřující taxikář. Na dotaz moderátora, proč jej nazývá zmrdem, odpověděl taxikář lapidárně: „Protože seš, vole. Už ses tak narodil.“ „A nejste spíš zmrd vy, že okrádáte ty lidi?“ vpálil mu moderátor.

Následoval ještě jeden incident s jiným taxikářem u budovy magistrátu, který chtěl tvůrce pořadu rovnou fackovat. „Seš neobjektivní, najatej chudák,“ dozvěděl se reportér.

Reportáž končila dlouhým záběrem na zamyšleného reportéra Rubeše, který ze sebe nakonec vypravil: „Tak asi jdeme, ne?“

Video najdete ZDE.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace