Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zatím to byla jenom předehra, ta pravá bitva teprve vypukne. Šincl už má „zbraně“ pohromadě a Babiše chce hnát před disciplinárku

05.07.2015
Zatím to byla jenom předehra, ta pravá bitva teprve vypukne. Šincl už má „zbraně“ pohromadě a Babiše chce hnát před disciplinárku

Foto: Hans Štembera

Popisek: Andrej Babiš

Poslanec ČSSD Ladislav Šincl už má připraven návrh sněmovnímu mandátovému a imunitnímu výboru na zahájení disciplinárního řízení s předsedou ANO a ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). Oba politici se dostali do sporu kvůli Šinclovu pozměňovacímu návrhu k vládní novele zákona o pojišťovnictví, kterou má dolní komora schvalovat příští středu.

Šincl tvrdí, že Babiš ho a jeho rodinu při neveřejné diskusi o zákonu obvinil z korupce a zastrašoval ho. Babiš nařčení ze zastrašování odmítá, prý jen četl citace z tisku o Šinclovi, aby ukázal nedůvěryhodnost vládního poslance.

Poslanec ČSSD před tím na sněmovním plénu naznačoval, že za nynějšími výhradami ministerstva financí k jeho pozměňovacímu návrhu by mohly být obchodní zájmy ministra financí a šéfa ANO. Babiš jeho vystoupení označil za "sprostý koaliční podraz". Omlouvat se Šinclovi nehodlá. Babiš už dříve řekl, že z případného řízení nemá obavy a je připraven se zodpovídat.

Podání návrhu na zahájení disciplinárního řízení s Babišem doporučil Šinclovi poslanecký klub ČSSD. Výbor jej podle Šinclova vyjádření ještě dnes nebo začátkem příštího týdne. Výbor se schází v úterý odpoledne, aby projednal informaci o podaných majetkových přiznáních poslanců a dalších funkcionářů za loňský rok. Je možné, že by se mohl začít zabývat i Šinclovým podáním.

Čtěte také:

Bouře ve sklenici koaliční vody, nebo alarmující estébácké praktiky šéfa ANO? Šinclovi se neomluvím, lhal o mně, tvrdí Babiš. Má soukromou policii, křičí oponenti

Disciplinární řízení může Babišovi udělit pokutu nebo ho přimět k omluvě

Spor obou politiků řešila i koaliční rada, která se shodla na tom, že by si ho měli vyjasnit Babiš se Šinclem. Šincl ale uvedl, že se s Babišem scházet nechce.

Věcně se spor vede o změny v provizích pojišťovacích zprostředkovatelů. Šinclův pozměňovací návrh směřuje k jejich omezení a zamezení současné praxe, kdy zprostředkovatelé ve snaze získat provizi za uzavření nové smlouvy s klienty ukončují smlouvy nejčastěji mezi druhým až pátým rokem pojištění. Ministerstvo financí reagovalo vlastním pozměňovacím návrhem, který garantuje vyšší hodnotu odkupného, tedy peněz, které spotřebitel obdrží při výpovědi pojištění.

Vláda ve středu rozhodla, že ze Sněmovny stáhne jinou předlohu, a o to novelu zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích. V něm by se prý měla záležitost řešit. Frakce ANO už ohlásila, že novelu o pojišťovnictví podpoří ve vládním znění, pozměňovací návrhy ne.

V disciplinárním řízení před mandátovým a imunitním výborem hrozí pokuta až do výše jednoho poslaneckého platu. V minulosti dostal sankci 10.000 korun někdejší poslanec ČSSD David Rath za vyjádření vůči Miroslavu Kalouskovi (TOP 09), že asi není "úplně ve střízlivém stavu". Rath se pokutě bránil i u soudů, neuspěl. Disciplinárnímu řízení čelil loni i Kalousek za to, že označil poslance KSČM Zdeňka Ondráčka komunistickým fízlem. Výbor rozhodl o omluvě, Sněmovna, k níž se Kalousek odvolal, žádný verdikt nepřijala. Kalousek se tak omlouvat nemusel.

Přečtěte si také:

Válečnickou rétoriku by si Babiš nedovolil, kdyby nevlastnil média. A Sobotka se drží při zdi, protože se bojí, že přijde na řadu, říká uznávaný politolog Kubáček

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace