Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Slavný exmanžel „Haničky Písničky“ ztratil nejdražšího člověka na světě. Co se stalo a proč nikdy nepřiznal, jak to s ním opravdu je. Tajnosti slavných

01.07.2015
Slavný exmanžel „Haničky Písničky“ ztratil nejdražšího člověka na světě. Co se stalo a proč nikdy nepřiznal, jak to s ním opravdu je. Tajnosti slavných

Autor: ČT

Popisek: Populární baletní mistr Vlastimil Harapes zůstal v domě pod Novými zámeckými schody sám

Těšili se na oslavu Vlastíkových sedmdesátin, přítel známého baletního mistra se jich ale nedožil. Muž, po němž davy žen šílely, zůstal sám jako kůl v plotě.

Vysoký, snědý, osvalený, s krásnou tváří… mezi kolegy vynikal svou mužností a nejspíš i díky tomu se stal prakticky jediným baletním mistrem, kterého znala široká veřejnost, objevoval se i před kamerou a na televizní obrazovce a zařadil se ke sledovaným českým celebritám. Po bývalém sólistovi baletu Národního divadla Vlastimilu Harapesovi ženy všech generací šílely, přesto by dodnes zůstalo v jeho občanském průkazu v rubrice stav heslo „svobodný“, nebýt manželství s devítinásobnou Zlatou slavicí Hanou Zagorovou. Nebo spíš gentlemanského gesta. Po většinu života zůstal obdivovaný tanečník oficiálně sám a nyní je to zřejmě už definitivní. Před pár dny totiž zemřel jeho přítel, dramatik Josef Topol, o němž se šuškalo, že je jeho životním partnerem.

Na jevišti Národního divadla v představení Korzár

Na jevišti Národního divadla v představení Korzár

Jak to bylo doopravdy s Haničkou Písničkou

Milovaná zpěvačka bojovala od mládí s vážnou nemocí, těžkou poruchou krvetvorby, kvůli níž musela déle než třicet let pravidelně docházet na transfuzní oddělení, aby jí vyměnili krev. Těhotenství by pro ni znamenalo smrtelné nebezpečí, a tak usilovala alespoň o adopci. Jenže úředníci měli dána pravidla, která striktně dodržovali, a jedním z nich byla podmínka, že adoptovat dítě může jenom harmonický manželský pár, přičemž nejen majetkové poměry, ale i vztahy žadatelů sociálka důkladně prověřovala. A tak přišel na řadu věrný kamarád Vlastimil Harapes.

S Hanou Zagorovou na jednom z mála dostupných společných snímků

S Hanou Zagorovou na jednom z mála společných snímků

Dvě milované hvězdy, populární zpěvačka Hana Zagorová a král baletní scény pražského Národního divadla Vlastimil Harapes, se v roce 1986 vzali a zpěvačka dodnes tvrdí, že byl Vlastík její velkou láskou. Od samého počátku se ale v uměleckých kruzích šuškalo, že jde o účelové rozhodnutí, aby Hanka mohla konečně bez problémů žádat o adopci. Dítěte se ale stejně nedočkala, namísto něj její životní dráhu překřížil slovenský operní pěvec Štefan Margita, a tak Harapesovo jediné oficiální manželství skončilo přímo raketovým tempem – v roce 1992 se Zagorová jeden den rozváděla a hned další znovu vdávala.

Trestný čin, jehož hrozbu zneužívala i StB

Z náklonnosti k mužům byl mimořádný baletní mistr podezříván po celý život, nikdy se ale k této otázce otevřeně nevyjádřil. Je to logické – vyrostl ještě v době, kdy se většina společnosti stavěla k této problematice odmítavě a ‘pamatovaly‘ na ni i zákony. Nejhorší pronásledování zasáhlo gaye za 2. světové války, kdy byli systematicky likvidováni v koncentračních táborech. Jako trestný čin byl styk s osobou stejného pohlaví zakotven i v novém trestním zákoníku v roce 1950 a tato právní úprava platila až do roku 1960, kdy nová Ústava přinesla alespoň částečnou změnu, přesto ale nadále platila řada omezení.

Básník a dramatik Josef Topol

Básník a dramatik Josef Topol

Informace v médiích byly cenzurovány, StB dokonce vedla seznamy homosexuálních osob, které používala při vydírání a navazování kontaktů. V první polovině 80. let byly dokonce oficiálně zakázány seznamovací inzeráty, hledající osobu stejného pohlaví. K radikální změně zákonů došlo až v roce 1990, klasifikace 'trestný čin' se konečně stala definitivně minulostí, přesto návrh na zavedení zákonného institutu registrovaného partnerství prošel přes zákonodárce až na šestý pokus v roce 2006. Jenže ho ve finále nepodepsal prezident Václav Klaus, a tak vzápětí následovala bouřlivá diskuse v parlamentu. Poté byl ale zákon po dlouhých letech snah konečně přijat. Není divu, že se ke své sexuální orientaci v minulosti otevřeně nikdy nepřiznala řada známých osobností, například herec Eduard Cupák či režisér a scenárista Václav Krška.

Pod jednou střechou

Před více než čtyřiceti lety koupil Vlastimil Harapes půlku historického domu na pražské Malé Straně, na úpatí Nových zámeckých schodů, v těsném sousedství historické krčmy U krále Brabantského. Dlouhá léta tak prakticky sdílel domácnost se svým přítelem, o jedenáct let starším básníkem a dramatikem Josefem Topolem, jeho manželkou Jiřinou a syny Jáchymem a Filipem. „Bral jsem je za svoje děti. Vždyť osud mi vlastní nepřál, tak je to logické,“ komentoval teprve před dvěma lety neobvyklé složení domácnosti Harapes, který se o Topolovy děti i staral. „Filipovi jsem třeba sehnal byt,“ prozradil deníku Blesk.

Harapesův dům v pražské Thunovské ulici

Harapesův dům v pražské Thunovské ulici

Nyní tedy zavládl v domě na Malé Straně smutek, Josef Topol zemřel 15. června a Vlastimil Harapes to nese velmi těžce. Tím spíš, že před dvěma lety zemřel i Topolův syn Filip, který prý byl jeho miláčkem. „Vlasta má naštěstí hodně práce a je stále mezi lidmi, ale doma, kde zůstal sám, je mu ouvej,“ prozradil jeden z jeho přátel serveru inStory.cz. Tím spíš, že se oba velmi těšili na oslavu Vlastíkových sedmdesátin, která by se měla konat příští rok v červenci.

Čtěte také:

Život druhé zlaté slavice převrátily těžká nemoc, divoký rozvod a marná touha po dítěti... Tajnosti slavných

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace