Slavný exmanžel „Haničky Písničky“ ztratil nejdražšího člověka na světě. Co se stalo a proč nikdy nepřiznal, jak to s ním opravdu je. Tajnosti slavných
01.07.2015
Autor: ČT
Popisek: Populární baletní mistr Vlastimil Harapes zůstal v domě pod Novými zámeckými schody sám
Těšili se na oslavu Vlastíkových sedmdesátin, přítel známého baletního mistra se jich ale nedožil. Muž, po němž davy žen šílely, zůstal sám jako kůl v plotě.
Vysoký, snědý, osvalený, s krásnou tváří… mezi kolegy vynikal svou mužností a nejspíš i díky tomu se stal prakticky jediným baletním mistrem, kterého znala široká veřejnost, objevoval se i před kamerou a na televizní obrazovce a zařadil se ke sledovaným českým celebritám. Po bývalém sólistovi baletu Národního divadla Vlastimilu Harapesovi ženy všech generací šílely, přesto by dodnes zůstalo v jeho občanském průkazu v rubrice stav heslo „svobodný“, nebýt manželství s devítinásobnou Zlatou slavicí Hanou Zagorovou. Nebo spíš gentlemanského gesta. Po většinu života zůstal obdivovaný tanečník oficiálně sám a nyní je to zřejmě už definitivní. Před pár dny totiž zemřel jeho přítel, dramatik Josef Topol, o němž se šuškalo, že je jeho životním partnerem.

Na jevišti Národního divadla v představení Korzár
Jak to bylo doopravdy s Haničkou Písničkou
Milovaná zpěvačka bojovala od mládí s vážnou nemocí, těžkou poruchou krvetvorby, kvůli níž musela déle než třicet let pravidelně docházet na transfuzní oddělení, aby jí vyměnili krev. Těhotenství by pro ni znamenalo smrtelné nebezpečí, a tak usilovala alespoň o adopci. Jenže úředníci měli dána pravidla, která striktně dodržovali, a jedním z nich byla podmínka, že adoptovat dítě může jenom harmonický manželský pár, přičemž nejen majetkové poměry, ale i vztahy žadatelů sociálka důkladně prověřovala. A tak přišel na řadu věrný kamarád Vlastimil Harapes.

S Hanou Zagorovou na jednom z mála společných snímků
Dvě milované hvězdy, populární zpěvačka Hana Zagorová a král baletní scény pražského Národního divadla Vlastimil Harapes, se v roce 1986 vzali a zpěvačka dodnes tvrdí, že byl Vlastík její velkou láskou. Od samého počátku se ale v uměleckých kruzích šuškalo, že jde o účelové rozhodnutí, aby Hanka mohla konečně bez problémů žádat o adopci. Dítěte se ale stejně nedočkala, namísto něj její životní dráhu překřížil slovenský operní pěvec Štefan Margita, a tak Harapesovo jediné oficiální manželství skončilo přímo raketovým tempem – v roce 1992 se Zagorová jeden den rozváděla a hned další znovu vdávala.
Trestný čin, jehož hrozbu zneužívala i StB
Z náklonnosti k mužům byl mimořádný baletní mistr podezříván po celý život, nikdy se ale k této otázce otevřeně nevyjádřil. Je to logické – vyrostl ještě v době, kdy se většina společnosti stavěla k této problematice odmítavě a ‘pamatovaly‘ na ni i zákony. Nejhorší pronásledování zasáhlo gaye za 2. světové války, kdy byli systematicky likvidováni v koncentračních táborech. Jako trestný čin byl styk s osobou stejného pohlaví zakotven i v novém trestním zákoníku v roce 1950 a tato právní úprava platila až do roku 1960, kdy nová Ústava přinesla alespoň částečnou změnu, přesto ale nadále platila řada omezení.

Básník a dramatik Josef Topol
Informace v médiích byly cenzurovány, StB dokonce vedla seznamy homosexuálních osob, které používala při vydírání a navazování kontaktů. V první polovině 80. let byly dokonce oficiálně zakázány seznamovací inzeráty, hledající osobu stejného pohlaví. K radikální změně zákonů došlo až v roce 1990, klasifikace 'trestný čin' se konečně stala definitivně minulostí, přesto návrh na zavedení zákonného institutu registrovaného partnerství prošel přes zákonodárce až na šestý pokus v roce 2006. Jenže ho ve finále nepodepsal prezident Václav Klaus, a tak vzápětí následovala bouřlivá diskuse v parlamentu. Poté byl ale zákon po dlouhých letech snah konečně přijat. Není divu, že se ke své sexuální orientaci v minulosti otevřeně nikdy nepřiznala řada známých osobností, například herec Eduard Cupák či režisér a scenárista Václav Krška.
Pod jednou střechou
Před více než čtyřiceti lety koupil Vlastimil Harapes půlku historického domu na pražské Malé Straně, na úpatí Nových zámeckých schodů, v těsném sousedství historické krčmy U krále Brabantského. Dlouhá léta tak prakticky sdílel domácnost se svým přítelem, o jedenáct let starším básníkem a dramatikem Josefem Topolem, jeho manželkou Jiřinou a syny Jáchymem a Filipem. „Bral jsem je za svoje děti. Vždyť osud mi vlastní nepřál, tak je to logické,“ komentoval teprve před dvěma lety neobvyklé složení domácnosti Harapes, který se o Topolovy děti i staral. „Filipovi jsem třeba sehnal byt,“ prozradil deníku Blesk.

Harapesův dům v pražské Thunovské ulici
Nyní tedy zavládl v domě na Malé Straně smutek, Josef Topol zemřel 15. června a Vlastimil Harapes to nese velmi těžce. Tím spíš, že před dvěma lety zemřel i Topolův syn Filip, který prý byl jeho miláčkem. „Vlasta má naštěstí hodně práce a je stále mezi lidmi, ale doma, kde zůstal sám, je mu ouvej,“ prozradil jeden z jeho přátel serveru inStory.cz. Tím spíš, že se oba velmi těšili na oslavu Vlastíkových sedmdesátin, která by se měla konat příští rok v červenci.
Čtěte také:
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adina Janovská