Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Černá stavba na Hradčanech. Nadržuje radnice majitelce domu?

18.04.2013
Černá stavba na Hradčanech. Nadržuje radnice majitelce domu?

Foto: Ruso Atelier

Popisek: Za architektonicky cennými průčelími starobylých domů se odehrává sousedské drama. Zastaví konečně úřady černou stavbu?

Emotivní výměna názorů se tento týden rozhořela na zasedání zastupitelstva Praha 1 již podruhé. Jádrem sporu je vleklá kauza přestavby historického domu v ulici Úvoz a škody, které stavební práce a nepovolené zásahy způsobily na sousedních domech. Jasné stanovisko radnice je zřejmě stále v nedohlednu.

Kauza historického domu č. 18 v ulici Úvoz na Hradčanech zaměstnala zastupitelstvo Městské části Praha 1 poprvé již loni v březnu, kdy byla na jeho veřejném zasedání přednesena na toto téma první interpelace. Vzhledem k tomu, že se stále nic nedělo, vložila se do problému s další interpelací v prosinci 2012 i zastupitelka Prahy 1 za Věci veřejné a poslankyně Parlamentu ČR Kateřina Klasnová.

Kromě kritiky způsobu výběru nezávislého statika, který ml posoudit poškození sousedních domů č. 16 a č. 20 stavebními pracemi, na které nebylo nikdy vydáno stavební povolení. „Jak a kdy hodlá Praha 1 řešit zjevné stavební práce v Úvozu 18, mezi něž patří navýšení objektu, stavba výtahové šachty či nová terasa, což rozhodně nejsou zabezpečovací práce a vznikly tedy bez stavebního povolení?“ ptala se Klasnová starosty Praha 1 Lomeckého.

Památky se třesou, památkáři pláčou

Dům Úvoz 18, který v současnosti patří Magdaleně Šimkové, je národní kulturní památkou, dovolím si trochu historie. Ještě v roce 2006 byl plně obydlen a předešlí vlastníci ho chtěli přestavět na hotel. Protože ale nedostali stavební povolení, dům prodali. V prosinci 2010, krátce předtím, než ho koupila paní Šimková, vydal stavební odbor Prahy 1 rozhodnutí o povolení nutných zabezpečovacích prací.

V srpnu 2011 vydal stavební odbor MČ Praha 1 nové rozhodnutí, kterým předchozí značně rozšířil. Jako zabezpečovací práce v něm byly mimo jiné uvedeny stavba výtahové šachty, vybourání vnitřních zdí a pavlačí, zbourání trámových stropů a jejich nahrazení železobetonovou konstrukcí atd. Vlastníkům sousedních nemovitostí potom nařídil strpět provádění prací.

Nekonečný příběh

„Začalo to tím, že podlahu v přízemí podkopali, čímž se podkopali pod naše zdi. Do našich zdí zasadili železobetonové konstrukce, zavrtali kotvy, vrtali rozpěry, zdi zatížili betonovými věnci a staví tam masivní konstrukci. To vše bez konzultace s vlastníky sousedních domů, bez památkářů a dalších správních orgánů, vyjma stavebního odboru Prahy 1,“ popisuje postup „zabezpečovacích prací“ Lenka Válková, obyvatelka jednoho ze sousedních domů.

Vznik trhlin na obou sousedících objektech pak byl podle jejich majitelů už jen otázkou času. „V současné době paní Šimková začala se stavbou pátého patra, a tím i celkovým navýšením domu. K tomu ale potřebovala zbourat klasicistní klenbu ve štítové uliční zdi,“ upozornila paní Válková zastupitelstvo již loni v říjnu. „Mluvím o zdi na Úvozu, kam chodí turisté… Volali jsme památkáře, a ti řekli, že bohužel nemohou nic dělat, protože nejsou účastníky řízení,“ dodala.

Majitelka domu č. 18 dál tvrdila, že na něm probíhají stavební práce, nařízené odborem výstavby, spočívající v provedení nutných zabezpečovacích prací, a souběžně s tím na základě stavebního povolení další stavební práce. Žádné stavební povolení ale vydáno nebylo. Přestože se vlastníci sousedního domu v Úvozu 20 proti rozhodnutí ze srpna 2011 odvolali v zákonné lhůtě, stavební odbor označil rozhodnutí za pravomocné. V září 2012 sice magistrát rozhodnutí stavebního odboru zrušil, přesto práce pokračovaly dál.

Zákony neplatí pro všechny?

Problém domů v ulici Úvoz stále není vyřešen, přestože majitelé sousedních domů neustávají v naléhání na Úřad městské části Praha 1, aby konečně začal konat. V listopadu 2012 přednesl na jednání zastupitelstva interpelaci kromě paní Válkové i jeden z majitelů domu č. 20 Jiří Černý. Stavební práce totiž dál pokračovaly, přestože Obvodní soud pro Prahu 1 vydal usnesení o předběžném opatření, kterým zastavil veškeré práce na domě č. 18, vykonatelné 2. listopadu 2012. A škody, napáchané na sousedních domech, se dál zvětšovaly. Prosím, abyste se zasadil o narovnání tohoto stavu,“ požádala Lenka Válková starostu Lomeckého. „Věc číslo jedna je, že se musí respektovat rozhodnutí soudu, a trvám na tom, že se tak musí činit. Nicméně i v rozhodnutí soudu jsou určité možnosti, které jsou dány stavebním zákonem,“ odpověděl starosta.

Paní Válková připomněla kauzu na zasedání zastupitelstva i o měsíc později a upozornila, že majitelka domu č. 18 využila je stavbě, na niž nemá stavební povolení, i majetek městské části – konkrétně původní hradby, do nichž nechala zasadit a vylít betonem železné nosníky. „Paní Šimková staví černou stavbu, porušuje zákony, poškozuje sousední domy. Vlastníci těchto domů žádají stavební úřad a Úřad Prahy 1 o zjednání nápravy a o dodržování zákonů,“ dodala závěrem. Vzápětí byla umlčena z důvodu dodržování jednacího řádu.

Problém se stává tradicí

Ačkoli se majitelé domů v ulici Úvoz č. 16 a 20 stále snaží domoci svých práv, stále požadovaného poškozování svých domů nedosáhli. V lednu 2013 vystoupila na jednání zastupitelstva Veronika Lamešová s dotazem, zda byla ustanovena komise ze členů zastupitelstva, kterou starosta slíbil a jež měla přímo na místě posoudit, jak paní Šimková se souhlasem stavebního úřadu vystavěla černou stavbu v Úvoze 18 a jak přitom využila zeď ve vlastnictví MČ Praha 1.  Současně požádala o přešetření činnosti pracovníků stavebního úřadu. Po emotivní výměně názorů jí starosta Lomecký sdělil: „Odpověď dostanete písemně.“

Na březnovém zastupitelstvu majitelé domů č. 16 a 20 zastupitelstvo přímo bombardovali. Jiří Černý a žádal nápravu škod, způsobených v důsledku chyba porušování zákona Stavebním úřadem Prahy 1 i stavebníkem. Veronika Lamešová vystoupila s námitkou, že obdržená písemná odpověď starosty neobsahovala faktické zodpovězení jejích otázek. V ústraní nezůstala ani Lenka Válková, která využila práva vyjádřit svůj nesouhlas s odpovědí na své prosincové otázky, kterou obdržela až po plynutí téměř tří měsíců.

Dočkají se majitelé domů vůbec někdy spravedlnosti?

„V této zjitřené atmosféře, kde a priori je cokoli, co rozhodne druhá strana, zpochybňováno ještě dřív, než se s tím přijde, si myslím, že řešení přenesení na jiný stavební úřad zákon umožňuje,“ ukončil starosta Lomecký tuto emotivní etapu zasedání zastupitelstva.

Kauza domu č. 18 nechyběla ani v interpelacích na dubnovém zasedání, kde se Lenka Válková znovu domáhala nápravy a své vystoupení ukončila dotazem na adresu starosty Prahy 1: „Zasadíte se konečně, aby stavební úřad nepracoval v rozporu se zákonem?“

Adina Janovská