Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bouře ve sklenici koaliční vody, nebo alarmující estébácké praktiky šéfa ANO? Šinclovi se neomluvím, lhal o mně, tvrdí Babiš. Má soukromou policii, křičí oponenti

19.06.2015
Bouře ve sklenici koaliční vody, nebo alarmující estébácké praktiky šéfa ANO?  Šinclovi se neomluvím, lhal o mně, tvrdí Babiš. Má soukromou policii, křičí oponenti

Foto: Hans Štembera

Popisek: Andrej Babiš

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš se v žádném případě neomluví poslanci ČSSD Ladislavu Šinclovi, kterého údajně zastrašoval. Poslanec o něm a jeho zájmech v debatě o pojišťovnictví prý lhal. Žádnou složku na Šincla nemá, tvrdí. Napsal to ve čtvrtek ČTK. Omluvu požaduje sociální demokracie, která Babišovy metody přirovnala k praxi StB. Co se to stalo? Začalo to interpelací ve sněmovně…

Chování ministra Andreje Babiše (ANO) vůči poslanci Ladislavu Šinclovi (ČSSD) má dohru. Podle poslance Šincla, který včera krtizoval návrh na omezení provizí pro zprostředkovatele životního pojištění, jej následně ministr vyhledal a snažil se jej zastrašit kompromitujícími materiály a vyhrožovat mu.

„Nejde o koaliční spor. Je to spor o to, jakým způsobem funguje a bude fungovat parlamentní demokracie. Takovéto chování člena vlády je nepřijatelné. Ministr vlády je povinen kritiku strpět,“ řekl na tiskové konferenci ČSSD předseda vlády Bohuslav Sobotka s tím, že tato atmosféra strachu rozhodně není v pořádku. „Vedení ČSSD se proti postupu Andreje Babiše ohradilo a trvá na tom, aby se poslanci Šinclovi veřejně omluvil,“ dodal Sobotka.

Podpořil jej i Roman Sklenák (ČSSD), který jménem celého poslaneckého klubu sociální demokracie vyzval Babiše k omluvě a zároveň vyjádřil podporu Ladislavu Šinclovi a jeho pozměňovacímu návrhu.

Miroslava Němcová je zděšena. Použila tvrdá slova

Incident, při němž na interpelaci sociálnědemokratického poslance Ladislava Šincla reagoval ministr financí Andrej Babiš (ANO) nařčením Šincla z korupce, podle poslankyně a bývalé předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové (ODS) upozornil na důležitý fakt. Totiž na ten, že pokud mluvíme o propojení politické, hospodářské a mediální moci v rukou Andreje Babiše, zapomínáme ještě na jednu jeho divizi.

Tou je podle Němcové „soukromá policie“, kterou si prý Babiš vytvořil a jejíchž služeb využívá ke sběru či k vytváření kompromitujících materiálů na své politické konkurenty. Onou soukromou policií má být bezpečnostní divize Agrofertu. Němcová o tom píše v článku, který zveřejnil server Svobodné fórum.

Pokud měl Babiš podezření, měl to podle zákona ohlásit

Němcová mimo jiné píše, že nemá povědomí, natož nějaký důkaz o tom, že by poslanec Šincl spáchal trestný čin. „Pokud takový důkaz nebo podezření má ministr financí, je povinen to podle zákona ohlásit. Ale on „maká“ jinak. Materiál od své policejní divize používá k vydírání. Založí složku a ta někde v agrofertním sejfu čeká na příhodnou chvíli,“ píše Němcová.

Naznačuje, že ministr financí se „tyto fízlovské a mafiánské metody“ naučil v době, kdy si nechal změnit příjmení na Bureš. Pod tímto krycím jménem údajně vedla předlistopadová tajná policie StB Babiše jako svého spolupracovníka. Prvoinstanční slovenský soud ale rozhodl, že Babiš byl ve svazcích StB veden neoprávněně. Kvůli odvolání slovenského Ústavu paměti národa ale není verdikt pravomocný, konečný rozsudek dosud vynesen nebyl.

Premiér dal Babišovi moc, která se projevuje rozkladem demokracie

Podle Němcové se tyto metody mohl stávající ministr financí naučit i později: „Nebo už zase jako Babiš, když měl ta složitá byznysová jednání s pány Pitrem a Mrázkem, o nichž vypráví v rozhovorech? Tam někde mají jeho dnešní kroky kořeny a tam se vyučil,“ spekuluje Němcová.

Na celou záležitost by podle ní měl reagovat „bez vytáček“ předseda vlády. „On vládu složil, on dal Babišovi moc, která se projevuje rozkladem demokracie a vytvářením Babišových Nových pořádků,“ uvedla Němcová.

Premiér Sobotka už na vzniklou situaci reagoval tím, že na dnešní ráno svolal jednání grémia ČSSD. Po jeho skončení pak podle agentury ČTK uvedl: „Chování ministra financí vůči poslanci Šinclovi pokládám za bezprecedentní a zcela nepřijatelné. Po dnešním jednání politického grémia a poslaneckého klubu ČSSD proto svolávám jednání koaliční rady.“

Babiš je lidská hyena! Opravdu je tak hrozný, jak se říká. Koukal jsem jak puk

Ministr financí Andrej Babiš je pro mě lidská hyena, řekl v rozhovoru pro server Neovlivní.cz sociálnědemokratický poslanec Ladislav Šincl. Toho včera při debatě o zákonu o pojišťovnictví Babiš nařkl z toho, že je korupčník.

„Je to lidská hyena, která sbírá na nepohodlné lidi kompromitující materiály. Myslel jsem si vždycky, že ta jeho pověst přehání, ale po tom, co předvedl mně, ten člověk pro mě ztratil jakýkoli význam,“ řekl Šincl serveru.

Vicepremiér a ministr financí podle Šincla položil na začátku diskuse na stůl složku, na které bylo nalepené poslancovo jméno a začal z ní vytahovat informace o jeho rodině, údajné korupci a majetkových poměrech. To vše před svědky. Šinclovu verzi příběhu potvrdil v rozhovoru pro zmíněný server také jeho stranický kolega a šéf rozpočtového výboru Václav Votava.

Babiš prý Šinclovi řekl, že nemá právo dávat mu při interpelacích otázky, protože je korupčník. „Pak začal z té složky, na které byl nalepený papírek se jménem Šincl, vytahovat další papíry a začal vykřikovat, že moje mamka koupila kdysi nějaké pozemky, že jsem převedl dům na ženu, což je podle něj důkaz korupce, nebo že mě vyhodili z banky. Že prý ví, co jsem zač, že si to o mně zjistil.“

Na otázku, jak na tato obvinění reagoval, Šincl odpověděl: „Koukal jsem jak puk. Nic takového jsem nikdy nezažil,“ uvedl s tím, že neudělal nic víc než to, na co má právo. Tedy v rámci interpelací se Babiše zeptal na věci související se zákonem o pojišťovnictví. „On ale pořád vřeštěl, že jsem koaliční zrádce a nemám právo se ho na nic ptát, když jsem korupčník,“ dodal Šincl.

Šincl vydal prohlášení: Babišovo jednání považuji za vydírání

Nejsem zaměstnancem Agrofertu a nejsem podřízeným pana Babiše. Pokud takovéto praktiky panují v holdingu jeho firem, a zaměstnanci mu to trpí, pak je to vážný problém a věc je k řešení pro odborovou organizaci.

Za sebe však konstatuji, že podobné pavlačové manýry do demokratické politiky prostě nepatří. Takto se ministr financí v naší demokratické společnosti nesmí a nemůže chovat. Jestliže mě extempore pana ministra mělo zastrašit, zastavit, či vylekat, pak zdůrazňuji, že kromě ztráty iluzí o osobě pana Babiše, nepovolím ve svém úsilí omezit nešvar přetáčení smluv, jako tomu ostatně přikročili i v dalších zemích na západ od našich hranic.

Včera odpoledne se sešla koaliční pracovní skupina ve složení ANO (Babiš, Volný, Kubíček, Faltýnek),  KDU-ČSL (Uhlík), ČSSD (Votava, Šincl) spolu s pracovníky ministerstva financí. Účelem schůzky bylo sjednotit stanovisko koalice k novele zákona o pojišťovnictví, jejíž součástí je můj pozměňovací návrh, zamezující tzv. přetáčení smluv.

Nerozumím tomu, že předseda ANO dal před věcnou diskuzí přednost vytahování pomluv a zastrašování, které fakticky bylo vydíráním. Byl jsem připraven vyslechnout si argumenty, proč ministerstvo změnilo svůj původně kladný postoj k návrhu omezujícím praktiky některých makléřů a v rámci koalice si společně ujednotit postoj k tomuto důležitému zákonu.

Namísto toho jsem se svými argumenty dočkal obvinění z korupce a nečestného jednání. Naprostým vrcholem však pro mne bylo, když místopředseda koaliční vlády Andrej Babiš otevřel složku nadepsanou mým (!) jménem a začal citovat směs domněnek a pomluv, týkajících se mých předešlých zaměstnání, majetkových poměrů a dokonce i mé rodiny.

Nejsem podřízeným pana Babiše...

Nejsem zaměstnancem Agrofertu a nejsem podřízeným pana Babiše. Pokud takovéto praktiky panují v holdingu jeho firem, a zaměstnanci mu to trpí, pak je to vážný problém a věc je k řešení pro odborovou organizaci. Za sebe však konstatuji, že podobné pavlačové manýry do demokratické politiky prostě nepatří. Takto se ministr financí v naší demokratické společnosti nesmí a nemůže chovat.

Jestliže mě extempore pana ministra mělo zastrašit, zastavit, či vylekat, pak zdůrazňuji, že kromě ztráty iluzí o osobě pana Babiše nepovolím ve svém úsilí omezit nešvar přetáčení smluv, jak k tomu ostatně přikročili i v dalších zemích na západ od našich hranic.

Kvůli fintám některých zprostředkovatelů dnes více než půlka životních pojistek končí předčasně a pro klienty vždy nevýhodně. Z této velké hry o provize, v níž se točí až deset miliard ročně, profitují především finanční makléři. Chci nastavit spravedlivější systém, který těmto praktikám zabrání.

Kladu si otázku, co je na zvýšení ochrany lidí před pojišťovacími makléři pro multipodnikatele Babiše tak zásadního, že aby tomu zabránil, neváhá se změnit ve vulgární, ukřičenou domovnici.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace