Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Europoslanci si asi spletli století. Chtějí zrušit svobodu fotografování na ulici, varují čeští Piráti. Pruďte hlavně politiky, co pro tu blbost plédují, radí Bartoš

18.06.2015
Europoslanci si asi spletli století. Chtějí zrušit svobodu fotografování na ulici, varují čeští Piráti. Pruďte hlavně politiky, co pro tu blbost plédují, radí Bartoš

Autor: Piráti

Popisek: Piráti s Ivanem Bartošem

Europarlament se podle českých Pirátů chystá zakázat fotografování na ulicích evropských měst. „Na zasedání výboru Evropského parlamentu pro právní záležitosti dne 16. 6. 2015 byl přijat návrh zprávy k autorskému právu, který na celoevropské úrovni navrhuje zrušit svobodu panoramatu. Hrozí tak, že turisté, amatérští fotografové, nebo i běžní kolemjdoucí, kteří si vyfotí sochu, mohou být žalováni," upozorňují čeští Piráti ve zprávě, kterou nám zaslal jejich bývalý předseda a nyní šéf mediální sekce Ivan Bartoš.

„O nutnosti změn se dlouhodobě diskutuje, přesto máme reálně obavy, že tlak různých lobbistických organizací, které si autorské právo vykládají ke svému prospěchu, opět zvítězí nad racionalitou a realitou naší digitální doby," obává se Ivan Bartoš. Piráti podle něj dlouhodobě bojují proti pronikání copyrightu do oblastí, které jsou daleko za hranicemi toho, proč vůbec takový způsob ochrany autorů původně vznikl. „V úterý 16. června evropský parlament schválil velmi podivný a alarmující pozměňovací návrh č. 421 Jean-Marie Cavada," upozorňuje.

 A překládá návrh do řeči srozumitelné: „Máte webovou stránku s eshopem, máte Wikipedii a chcete si tam dát vlastní fotku čehokoliv? Musíte mít povolení majitele objektu. Prodáváte obrazy a máte tam nějaký zajímavý dům? Měli byste mít povolení majitelů," konstatuje Bartoš.

 Když budete chtít něco vyfotit, dožadujte se sepsání smlouvy s majitelem

 V této souvislosti dává s výsostnou ironií radu, jak postupovat. „Kdykoliv si budete chtít něco vyfotit, vyndejte z peněženky přeložené znění tohoto paskvilu a předpřipravený tiskopis, a zazvoňte na zvonek, nebo všechny zvonky a dožadujte se sepsání smlouvy s majitelem či majiteli. Určitě je potěšíte. Začal bych u sídel politických stran, jejichž poslanci hlasovali pro a nevynechal bych ani úřad vlády a další objekty. Veřejnost, která pak mlčky přihlíží, bych prudil až nakonec."

Piráti ve své zprávě vysvětlují, co je to vlastně svoboda panoramatu. „Znamená, že vše co je permanentně vystaveno ve veřejném prostředí, lze vyfotografovat a volně zveřejnit. Na základě tohoto principu funguje celá řada on line projektů - různá fotoalba, fotobanky, ale i největší on line encyklopedie Wikipedie. Možnost fotografovat pouze pro nekomerční účely však fotografování a sdílení fotek prakticky zabíjí. A s ní i Wikipedii. A nejen ji."

Jak je to možné? „S fotomobily, tablety a dalšími zařízeními se již nacházíme na té technické úrovni, že rozdíl mezi vyfotografováním a zveřejněním se v podstatě stírá. Zmáčknete spoušť a hned sdílíte - na sociální sítě, weby, úložiště, kamkoliv. Jako autor fotografie své dílo můžete šířit - a klidně na něm i vydělávat, anebo ho dát veřejně na Facebook či do encyklopedie jako je Wikipedia. To vše je součástí svobody, která zahrnuje i komerční šíření," objasňují.

Jsem zhrozený. Europoslanci si asi spletli století

O svobodu panoramatu se však někteří europoslanci pod vlivem mocné lobby rozhodli fotografy připravit. Drakonické opatření navrhl francouzský eurosposlanec Jean Marie Cavada (frakce ALDE). Podpořil jej podle informací Pirátské strany i český europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL, frakce Evropské lidové strany). Zasazují se tím podle Pirátů o zájmy velkých asociací fotografů, zejména z Francie. A omezují tím normální fotografy. „Jako wikipedista jsem byl zhrozen, že výbor pro právní záležitosti tento návrh schválil. Europoslanci si asi spletli století. Svoboda panoramatu je naprosto zásadní pro dnešní digitální dobu," domnívá se Adam Zábranský, pražský zastupitel za Piráty.

O konečné podobě návrhu bude ještě hlasovat plenární zasedání Evropského parlamentu v červenci. „Panuje však obava, že většina ze sedmi europoslanců schválí tento paskvil, který bude mít nedozírné následky pro současné prostředí on line komunit, a který způsobí mnohem více škody než užitku," varují Piráti.

Oldřich Szaban

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace