Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Höppner: Poprava ministra Chládka premiérem slabým jak čaj… Věc má politické pozadí a povede k pádu strany, a ženy šikanuje víc někdo jiný z vedení ČSSD

18.06.2015
Höppner: Poprava ministra Chládka premiérem slabým jak čaj… Věc má politické pozadí a povede k pádu strany, a ženy šikanuje víc někdo jiný z vedení ČSSD

Foto: archiv

Popisek: Exministr Marcel Chládek

Šéfredaktor Protiproudu Ondřej Höppner se ptá „cui bono", tedy v čí prospěch se odehrála skandální kauza exministra Chládka a dochází k překvapivému závěru o politickém pozadí případu… Údajná šikana žen na ministerstvu školství, kvůli níž padl ministr Chládek, byla návnadou pro premiéra Sobotku. Zbaštil ji i s navijákem. Na konci udice, shrbená u řeky dějin, se krčí prohra ČSSD v příštích volbách.

Kdo se směje nejlíp - a určitě ne naposled - je ministr financí a majitel listu, který zprávu přinesl, miliardář Andrej Babiš. Odvolání ministra školství (prvního z ČSSD) zcela zřetelně posiluje pozici Babišova hnutí ve vládní koalici. A také ukazuje, že jeho noviny mají stále dost vlivu na to, aby kvůli nim padaly hlavy.

Přiznejme si, že mnozí o tomto aspektu skomírajícího periodika, které vlastní ministr ve střetu zájmů, pochybovali. Jenže ouha, chyba lávky, stačí vhodná konstelace, jeden slaboučký premiér a je to tu zpět.

Muž za záclonou

Nechme pro tuto chvíli stranou „výkony“ ministra Chládka na ministerstvu školství. Některým se mohly líbit, jiní si nad nimi zoufali. Premiér ale neodvolává Chládka  kvůli tomu, že by byl s jeho prací nespokojen – prý dokonce naopak, poděkoval mu, že je to nejlepší ministr školství za posledních deset let. No...

Z hlediska fungování vlády a celého mocenského systému je zajímavá (a poučná) především metoda, kterou byl první ministr hlavní vládní strany „popraven“. A co z toho do budoucna plyne. Je to totiž naprosto bizardní.

Zvláštní a vysoce podezřelý efekt má pád ministra školství Chládka na dojemnou kauzu dalšího „ministra v úzkých“ z řad ČSSD, tedy Jiřího Dienstbiera mladšího (tápe ve stopách svého slavnějšího otce). Také on, podobně jako Chládek, zápasí ve svém resortu s personálními problémy a také on by měl mít plný mandát je vyřešit tak,  jak uzná za vhodné.

Odvolání Chládka snímá z Dienstbiera mediální pozornost, staví ho do mediálního stínu (zloděj volá: chyťte zloděje!) a dává mu čas, aby si udělal pořádek. Jde však v principu o totožné kauzy. První ministr - který čelil drbům - šanci nedostal. Druhý ministr (Dienstbier mladší) - který čelí faktům - má plnou podporu premiéra, ačkoli jsou dopady jeho arogance na chod státu mnohem větší a dokonce vyčíslitelné.

V MF Dnes však nebyl publikován článek „Ministr Dienstbier šikanuje ženy", byť je toto tvrzení mnohem blíže realitě, než v případě ministra Chládka.

Druhý ministr je zjevně horší než ten první, A přesto přežije ten druhý, ač by měl už dávno tlít v propadlišti dějin.

Past na tvaroh

Past na Sobotku byla postavena velice dovedně. Pro pozorovatele zvenčí jde o naprostou banalitu na úrovni drbů a trapných pomluv bývalých podřízených. Z pohledu zevnitř - do ní premiér Sobotka spadnout prostě musel. Ostatně – na konstrukci této pasti se nevědomky podílel on sám.

Pod Sobotkovým vedením si ČSSD vybudovala citadelu zastánce kvót zastoupení žen, vozíčkářů, Romů, hluchoněmých, hluchoslepých, gayů, osamělých matek, dětí, psychosomatických živlů a jiných, menších či skupin ve větším či menším množství než je malé, které údajně musejí být specificky chráněny. Možná ani ony samy netuší, jak mocnou se stávají zbraní - války o miliardy.

Likvidace celostátního nebo komunálního politika skrze zástupce tzv. menšiny je ostatně červenou nití českých mediálních dějin.

Ještě větší slaboch, než doufal

Události kolem ministra Chládka se daly do pohybu ráno, kdy vyšla tištěná MD Dnes. Možná ani Babiš (který zcela jistě popře, že byl s obsahem článku předem obeznámen)  nečekal, že už krátce po poledni bude hotovo.

Premiér Sobotka je zkrátka ještě větší zbabělec, než Babiš předpokládal a doufal. Možná tak večer, nebo den, dva… ale takhle okamžitě? Takže ty noviny, které jsem koupil (z pohledu Babiše), přece jen nejsou jen nějaké jalové jmelí! Pokud lze zařídit odvolání ministra takto jednoduše, tak to byla dobrá investice!

Babišův deník citoval v závěru článku o proradném ministru Chládkovi premiéra Sobotku: „Všichni ministři ČSSD mají moji plnou důvěru.“ To ještě premiér nevěděl, co MF Dnes chystá – své stanovisko poskytl listu nejméně o den dříve. V  internetové podobě MF Dnes, tedy na portálu idnes.cz, zveřejněné se zpožděním několika hodin, se tato citace premiérovy bezmezné důvěry v jeho ministry už neobjevila.

Bič, upletený z drbů

O čem vlastně článek MF Dnes byl? Především jsme se dozvěděli, že na něm redaktoři pracovali velmi, velmi dlouho, podle všeho ve dne i v noci, a že mají všechno nahrané na diktafony. Jádrem „skandálu" byla informace, že ministerstvo školství opustilo od nástupu ministra Chládka dne 29. ledna 2014 dosud, tedy do 29. května 2015, několik zaměstnanců.

Článek neuvádí kolik zaměstnanců ministerstvo po příchodu nového ministra opustilo. Uvádí jen, že „většinu tvořily ženy.“ Jak by ne? Drtivá většina zaměstnanců ministerstva školství (a školství vůbec) jsou ženy. Kdyby byla většina mužů, bylo by to divné (nohejbal školníků?). Nejen české školství je zkrátka doménou žen, které tvoří nejméně 90 % jeho struktury.

Dále se v textu uvádí, že žen, které odešly, bylo devět. Prostým výpočtem dojdeme k výsledku, že mužů bylo méně než devět.

Čtěte také:

EXKLUZIVNĚ Chládek měl na lidi zvonečky, museli ihned přiběhnout. Jindy jim kouřil do obličeje, když přišli pozdě

Za pěkných 16 měsíců působení pana Chládka ve funkci ministra tak opustilo úřad maximálně  9 (žen) + 8 (mužů), tedy celkem 17 zaměstnanců. Vhledem k tomu, že jich na ministerstvu pracuje takřka tisícovka, to není zas tak mnoho, lhostejno, koho byla většina a koho menšina.

Tedy – když to shrneme, nestalo se vlastně vůbec nic.

Článek MF Dnes byl napsán zjevně na politickou objednávku, ostatně jako mnoho podobně virtuálních téma MF Dnes, ať už byly tyto noviny v rukou zahraničních podnikatelů nebo českého řepkového krále. Kdo a proč si článek objednal?

Chládek měl spory s Babišem, ale podle všeho jen v pracovní rovině. Osobní spory měl s některými členy ANO. Vše ale nasvědčuje tomu, že nebyly tak velké, aby kvůli nim padaly hlavy.

Impuls k objednávce likvidačního článku přišel zevnitř ČSSD. Rýsuje se tak velmi nebezpečná vazba, že pokud nebude Sobotka dělat Babišovi problémy, jsou tyto noviny (MF Dnes) k dispozici i sociálním demokratům, nebo nějaké jejich frakci - tedy té, která stojí za Sobotkou - nebo ho přímo ovládá.

Virtuální sněhulák

Oč méně se dělo v resortu ministra Chládka, o to víc se to mlelo na úřadě ministra Dienstbiera. Tam dalo výpověď  více zaměstnanců, než u ministra Chládka (za stejné období). Od Dienstbiera odešla drtivá většina žen a pokud bychom se jich zeptali proč, tak odpoví, že kvůli mentálně-politické šikaně  - a my si to nahrajeme na diktafon.

Nejsou důkazy, že ministr Dienstbier některé ženy z Agentury pro sociální začleňování šikanoval, víme jen, že proti jeho aroganci, neschopnosti komunikace a ponižování zaměstnanců byla dokonce vyhlášena stávka, jejíž dopad na komunitu byl nesrovnatelně větší, než drby a pomluvy bývalých asistentek z okolí ministra Chládka.

Byly ty především ženy, které šly do stávky kvůli machistickým způsobům ministra Dienstbiera. Byly to ženy, které se proti arogantním, místy až sexistickým metodám ministra Dienstbiera ohradily v médiích.

Vraťme se však do redakce MF Dnes (nedaleko křižovatky Anděl). Virtuální jádro kauzy Chládek už máme. Zní: Od ministra odcházejí „převážně ženy“ (bylo jich devět z několika stovek za takřka rok a půl). Ano, jistě i sami autoři článku pro MF Dnes cítili, že toto tvrzení je na odvolání ministra málo. Bylo třeba uplácat kolem tohoto virtuálního jádra kouli, a když to dobře půjde, tak třeba - postavit i sněhuláka!

Proto redaktoři MF Dnes vynášejí trumf, pěkně skrytý přibližně uprostřed textu:  „...Je mezi nimi (ženami, které daly výpověď, pozn. aut.) i někdejší asistentka ministra, Aneta Lačevová. „Šla jsem i kvůli jeho poznámkám. Ještě na kraji mi třeba říkal, že vypadám lahodně,“ cituje bývalou asistentku MF Dnes.

Tohle „lahodně“ je silný kalibr,  zvláště pro ČSSD, která si zakládá na tom, že je „vzorně politicky korektní“, takže tento bezvýznamný výrok, zřejmě pronesený na večírku nebo mimochodem, musí být brát jako „sexismus“.

Jenže - co když si slečna Lačevová, bývalá asistentka ministra Chládka, toto obvinění ze sexismu (v tomto případě toho nejhrubšího zrna - sexuálního obtěžování z pozice nadřízeného) vymyslela? Co když s ním měla spory, nebo dokonce poměr, a rozhodla se vše řešit touto cestou? Tyto otázky si však reportéři MF Dnes kupodivu nepoložili, byť jsou pro objektivní posouzení případu zcela zásadní.

Komu to prospělo?

Kdyby tak totiž učinili, nešlo by už zásadní kauzu, směřující k likvidaci ministra, ale o plytký text na úrovni drbů. Tlachání z nižších pater. Bulvár. Dno. Tedy přesně to, zač „případ“ označil ministr Chládek.

Zjevně však nešlo o to, klást si správné otázky. Položme si je tedy za redaktory MF Dnes, píšící zjevně pod diktátem nadřízených článek na objednávku. Kde je to nejhorší dno, kterého se může novinář dotknout? Položme si otázku, která leccos objasní: „Cui bono, v čí prospěch?“

Prospěch z odvolání ministra školství má:

1)  Majitel MF Dnes  a ministr financí Andrej Babiš a hnutí ANO. Babiš dal jasný vzkaz svým politickým soupeřům: „Příště se to může stát i vám.“ Podle zákulisních informací je právě toto důvod, proč přistoupil na návrh ministra Dientsbiera mladšího zlikvidovat ministra Chládka.

2)  Ministr Jiří Dienstbier. Případ Chládek, v mnoha rysech podobný jeho případu, odlákává pozornost od jeho potenciálního odvolání z důvodu arogantního vystupování a zřejmě i sexistických praktik.

3)  Genderová frakce uvnitř ČSSD, jejíž páteří jsou ministři Dienstbier - Marksová. V čele ministerstva školství totiž bude žena – aby byly naplněny generové kvóty.

Poprava bez soudu

Za zmínku jistě stojí i podivný postup, jakým premiér Sobotka svého ministra odstavil. Den před zveřejnění likvidačního článku ještě nic netušil, neboť vydal prohlášení, že „všem svým ministrům důvěřuje.“ Potud v pořádku. Ráno po zveřejnění textu, zjevně znepokojen po mnoha telefonátech stranických kolegů (např. od Dientsbiera),  si se skandalizovaným ministrem domluvil schůzku.

Sešli se ve dvě odpoledne. Chládek následně popsal setkání  jako „konstruktivní" a zdůraznil společnou vizi do budoucna. Pak se odebral na Hrad na mecheche s prezidentem Zemanem, kde dle protokolu jednali o situaci kolem jmenování rektorů – tedy o tématu s kauzou „sexismus a jeho důsledky“ nijak nesouvisející.

Premiér Sobotka ovšem věděl už před jednáním s Chládkem (ve dvě odpoledne), že ho odvolá. Šlo jen o formální výměnu názorů a čepic  – Chládek dostal padáka ve skutečnosti už ráno, jen o tom ještě neměl ani tušení. Co přimělo Sobotku k takové razanci?

Je důvěra premiéra v média, v tomto případě MF Dnes, jejímž majitelem je jeho protihráč Andrej Babiš, tak bezmezná, že kvůli ní okamžitě odvolá ministra - prvního ze své strany? Opravdu ho tak uchvacuje slovo „diktafon"? Odpověď zní: Ne. Premiér odvolal ministra kvůli jinému podnětu. „Přece není úplně blbej,“ řekl by Švejk.

Polibek smrti

Jde o druhý případ v rychlém sledu, kdy byl vládní činitel odstaven kvůli genderovým drbům, tedy bez důkazu. Prvním byl pád premiéra Nečase, jehož jediným proviněním proti státnímu zájmu bylo, že si pořídil hašteřivou milenku. Také v kauze Chládek nikoho nezajímal jeho výklad reality a ani na něj neměl čas. Média se velice ochotně chopila slov „šikana“ a „lahodná“ - a konec pohádky znáte.

Pozorovatelé, obeznámení se situací uvnitř ČSSD, popisují premiéra Sobotku jako beztvarou hmotu, kterou hněte podle potřeby trio ministrů Dienstbier – Marksová – Chovanec (uvadající). Tito tři ministři, skrytí v labyrintu vnitrostranických vztahů za občasnými rovnátky v dětinském úsměvu premiéra, mají prý zásadní vliv na to, co premiér udělá. Nebo ještě přesněji: Premiér udělá, co mu řeknou.

Intrikánům uvnitř v ČSSD ovšem zjevně uniká základní věc, totiž ta, že jejich hlavní soupeři nejsou uvnitř, ale venku. Že strategické schopnosti mediálního magnáta Andreje Babiše jsou mnohem větší, než ty jejich. Že podbízivé ulpívání na americkém modelu menšin a kvót (adaptovaném Socialistickou internacionálou ovládající Evropskou unii) je pro ně sice ideologicky lákavé, ale voličský potenciál této „choroby“ se v České republice  blíží  nule, či má dokonce záporné hodnoty.

Odvolání ministra Chládka proto nepovede k posílení pozice sociální demokracie a jejích domněle „moderních“ principů rovnosti menších či větších menšin a větších či menších většin. Je pouze krokem k posílení partnera a současně rivala ČSSD, tedy hnutí ANO. Povede k porážce ČSSD v příštích volbách, tedy ke krachu genderového populismu ČSSD.

Především však toto dětinské intrikánství povede k vítězství Babišova hnutí ANO, které už po dalších volbách žádného koaličního partnera potřebovat nebude.

Pokud stačí k odvolání ministra jeden ubohý článek v novinách, které vlastní člen vlády, tak je vymalováno.

„Každej Maďar může za to, že je Maďar," řekl by sapér Vodička, kamarád dobrého vojáka Švejka.

Vyšlo na Protiproud.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace