Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na co u Míši Jílkové nebyl čas: Syřan, který zná situaci, promluvil. O tom, kdo doopravdy podporuje Islámský stát a kdo profituje z byznysu s uprchlíky

16.06.2015
Na co u Míši Jílkové nebyl čas: Syřan, který zná situaci, promluvil. O tom, kdo doopravdy podporuje Islámský stát a kdo profituje z byznysu s uprchlíky

Foto: ČT, repro

Popisek: Syřan žijící v ČR Nizar Trabulsi v pořadu Máte slovo

ROZHOVOR „Ne každý Arab je muslim a ne každý muslim je terorista,“ říká Syřan Nizar Trabulsi, který žije v České republice. V pořadu Máte slovo v České televizi vyjádřil svůj názor ohledně uprchlíků. Tvrdí, že přijetí tisícovky uprchlíků nic neřeší. „Je nutné zastavit konflikt tam, odkud lidé ze svých domovů utíkají,“ říká Trabulsi.

Vy jste se zúčastnil pořadu Máte slovo, který uvádí Michaela Jílková. I vy sám jste se z místa v publiku vložil do velmi vyhrocené debaty ohledně tolik diskutovaného problému kolem uprchlíků…

Někteří v tom pořadu povídali opravdu nesmysly. Celé je to o tom, co uděláme s uprchlíky? Všichni se ptají, co s těmi uprchlíky? Já si především myslím, že je nutné pomáhat v místech, kde vznikl ten konflikt, kvůli kterému lidé utíkají ze svých domovů. A hlavně je nutné zastavit ten konflikt! Zastavit podporu teroristické skupiny, kterou nazývají Islámský stát. Ten vznikl za podpory Ameriky, západní Evropy, Turecka, Saúdské Arábie.

Myslíte, že Amerika podporuje Islámský stát?

To víte, že jo! Islámský stát, nebo jak se říká ISIS, vznikl hlavně za podpory Ameriky. Před dvěma roky nikde nic takového nebylo. Je to část al-Káidy. Oni nechtějí zničit ISIS, chtějí je trošku oslabit, ale nechtějí je zlikvidovat. Protože kdyby je chtěli zlikvidovat, tak by je zlikvidovali dávno. Nejvíc by pomohlo, aby se tlačilo na západní Evropu, aby uplatnila poslední zákon OSN o zastavení podpory terorismu. To by omezilo počet uprchlíků. Pokud ale budou Evropa, Amerika a arabské země toto podporovat, bude uprchlíků čím dál tím víc. Občané Sýrie nikdy předtím neměli v úmyslu se někam jen tak stěhovat. Syřan, když cestoval do světa, tak za účelem studia nebo za účelem práce.

V televizi jste také zmínil, že Sýrie měla pro uprchlíky vždy dveře otevřené…

My jsme měli otevřené dveře pro všechny uprchlíky ze sousedních států. Například když byl útok proti Palestincům v roce 1948. V roce 2003, když byl americký útok proti Iráku, jsme vzali milion Iráčanů. V roce 2006 jsme vzali uprchlíky z Libanonu. Vždycky jsme pomáhali. A nikdy jsme za to nic nechtěli a chtít nebudeme. V případě dnešních uprchlíků se ale pomoc mění v některých případech v byznys.

Ano, byznys pod názvem pomoc uprchlíkům. Právě v tom pořadu v televizi zaznělo, že každý uprchlík, který přijede do evropského přístavu, dostane od Evropské unie jako první pomoc 6 tisíc euro. Ale já jsem přesvědčený, že ten uprchlík z toho nic moc nedostane. Na ty uprchlíky jde ze všech těch peněz tak deset procent. Zbytek jde do kapes různých firem. A proto někteří nechtějí, aby ty konflikty skončily.

V posledních dnech se hodně mluví o tom, že na lodích, na kterých připlouvají právě uprchlíci, není moc rodin, ale že jsou tam vesměs muži, a to hodně mladí muži…

Já nevím, že se bojí chlapů... Mezi uprchlíky jsou většinou chlapi. Protože oni riskují tou cestou život. Celá evropská společnost musí pochopit jednu věc. Člověk, který se stane uprchlíkem, tak ten vyčerpal poslední naději. Ztratil všechno. Prodal všechno, co má, a opustil svou zemi. Musí se na to koukat z lidského hlediska. A ne jako na kšeft. Ne obchodovat s bílým masem! Obchodovat s uprchlíkama!

Ale jsou i názory, jestli se právě těch mladých mužů nemáme bát?

Tak samozřejmě musíte rozlišovat, jaké uprchlíky přijmete. Když vezmete opravdu ty chudé lidi, kteří jsou nevinní, tak jim je třeba pomáhat. Ale znovu opakuji, i když je vezmete, problém nevyřešíte. Největší pomoc pro ně je, když odstraníte důvod, proč prchají ze svých domovů.

Říkáte, že ukončit konflikt v zemích, odkud lidé prchají, je jediná možnost, jak jim pomoci. Ale teď aktuálně řešíme, jestli uprchlíky přijmout, nebo ne?

Když ti uprchlíci už jsou tady, znovu opakuji, musíme na to koukat z lidského hlediska. Jak byla ta diskuse v televizi, to byla opravdu ostuda pro celou Českou republiku. Dělá se velká šou kolem tisíc nebo 1 200 uprchlíků. Co to je pro evropský stát, jako je Česká republika. Vláda a stát nechtějí pomáhat uprchlíkům. Ale dělají kolem toho velikou aféru a velkou šou. A stejně, jak jsem řekl, přijetí tisíce lidí opravdu nic nevyřeší.

A jaký máte názor na kvóty, které by měly jednotlivým zemím určovat, kolik uprchlíků vlastně přijmou?

Stejně čeští představitelé v tom Evropském parlamentu, omlouvám se, že to tak řeknu, ale je to vidět, nemají slovo. Česká republika by nikdy nemohla rozhodnout, jestli bude přijímat kvóty nebo ne. Dostane to jako povinné.

Jaký je váš názor na organizaci Islám v ČR nechceme?

Tady nehrozí islám. Islám je jedna věc a teroristické skupiny něco jiného. Tady zase tolik lidí, kteří vyznávají jako náboženství islám, není. A myslím, že tady ani extremisté velkou hrozbou nejsou. I díky tomu, že v bývalých socialistických státech takoví lidé neměli otevřené dveře. Samozřejmě že tady jsou muslimové, kteří sem přijeli za studiem nebo za prací, ale ne každý muslim je terorista! V Evropě si lidé často myslí, že každý Arab je muslim a každý muslim je terorista. To je špatně a je to nesmysl!

Vy jste na jedné demonstraci zmínil i to, že se vám nelíbilo nejen to, co Amerika udělala v Sýrii, ale i jak se angažovala při válce v tehdejší Jugoslávii...

Ano. To je to samé. Amerika udělala útok v Jugoslávii, Jugoslávie se rozdělila na různé státy. Pak Amerika pokračovala v Afghánistánu, pak v Iráku, jako že podporuje demokracii a svobodu. Přineslo to jen nepokoje, uprchlíky, násilí, ničení…

David Hora

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace