Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

„Tady je Bartoš a jeho komp. S kým že to komunikuje? Poskytovateli, nakul data! A jste v tom se mnou.“ Pirát bije na poplach, policie chystá další masivní narušení soukromí

11.06.2015
„Tady je Bartoš a jeho komp. S kým že to komunikuje? Poskytovateli, nakul data! A jste v tom se mnou.“ Pirát bije na poplach, policie chystá další masivní narušení soukromí

Autor: Piráti

Popisek: Ivan Bartoš

DOKUMENTY V ČLÁNKU Ivan Bartoš napsal k tématu, které ho nenechává chladným, hned dva texty, kde burcuje veřejnost. Co se ale stalo? „Víte co mě fakt sere? Před dvěma týdny jsem zveřejnil uniklé dokumenty o plánu policie přitvrdit šmírování na internetu a hodit to na poskytovatele. Já vím, že všichni chodíme do práce, ale že se toho nikdo nechytne? Vyšlo to v Ruďasu. Vyšlo to v Lidovkách. Sdílelo se to na Facebooku a... a to je tak všechno,“ říká otráveně bývalý šéf Pirátů.

„V úterý 9. 6. Bezpečnostní rada státu schválila záměr špiclovat online adresy cílů. To, že na to policie ani nemá lidi a bude to analyzovat nějaká třetí strana, je další průser. Odborníci mlčí. Anoni nehackujou. Poskytovatele budou brečet s křížkem po funuse. Hlídejte alespoň start legislativního procesu. Prosím...,“ naléhá dále Bartoš a dodává: „Jo a kromě Policejního prezídia, ze kterého mi volali, že to interpretuju špatně, existenci původních dokumentů a záměrů všichni popřeli.“

Dokumenty, o které se jedná, najdete ZDE.

Policie: Velký bratr postupuje

Tento text napsal Ivan Bartoš původně pro Lidové noviny, kde vyšel 28. května. Bartoš souhlasil s jeho dalším publikováním: „Nový návrh rozšiřuje pravomoci policie. Pokud měla do nynějška možnost sledovat IP adresy a porty odesilatelů, nyní si bude moct zjistit totéž i u příjemců. Polovina lidí neví, o co se jedná, druhá polovina lidí jen útrpně kroutí hlavou. Skutečnost je však absurdní ještě daleko víc, než si dokážete představit.

To, že hackeři jsou vždycky o krok napřed a policie je musí dohánět, je stará pravda – vždycky tomu tak bylo a nikdy to nebude jinak. Na rozdíl od těch, kteří chtějí v digitálním prostoru škodit, se totiž musí potýkat s byrokracií, nedostatkem peněz a hlavně s tím, v čem hackeři budou mít vždycky navrch – s obrovskou komunitou, kolektivním vědomím a podporou veřejnosti. Nyní tedy dostane policie do ruky nástroj, který je primárně namířen proti těm, kteří chtějí ukrást čísla vašich kreditek, zaspamovat vaše maily nabídkami nelegálních drog a vaše děti přemluvit k natáčení porna přes skype. Proč je tedy tento zákon špatně?

Zaprvé, technicky to bude velice náročná operace. Objem dat, který bude potřeba shromáždit a analyzovat, bude několikanásobný. Pokud terorista A volá teroristovi B, budou prostě mít o dvě čísla navíc (IP adresu a číslo portu). Pokud ale šéf ilegální náckovské buňky pošle mail svým soukmenovcům, budou mít těch čísel navíc desítky, možná stovky. Když se budeme bavit o spamování na seznam mailů ze zakoupených databází (možnost koupit si seznam mailových adres je asi tak složitá jako nakoupit rohlíky v krámku na rohu), může se jednat už o desetitisíce a více čísel. Analýza datových balíků je poměrně sofistikovaná operace a  náklady na ni budou obrovské. A to ještě předpokládáme, že bude k dispozici dostatek odborníků v uniformě. Nebo že by se jednalo o přípravu k dalším tunelům na vyvedení peněz ze státního rozpočtu a připravenou zakázku pro spřátelené firmy?

Zadruhé, ne každý příjemce je automaticky vinen. To, že maily ve vašem mailu mohou být nevyžádané a že vaše adresa se může v databázi ocitnout pofiderním způsobem, ví každý. Takže najednou se ocitnete v hledáčku policie ani nevíte jak, a začnou vám problémy, protože podle IP adresy si policie dohledá, že daná zpráva byla doručena na freemailovou adresu na váš počítač v sobotu večer. A budete muset vysvětlovat – proč jste dostali mail od toho a toho? Co s ním máte společného? Kde jste byl loni na podzim o víkendu, kdy odesílatel vaší zprávy zrovna tropil neplechu? 

Zatřetí, do problémů se nemusíte dostat jako slepý k houslím. Představte si následující situaci: Budete chtít kompromitovat svého obchodního konkurenta, bývalého partnera, politického soupeře – dosaďte si libovolnou osobnost. Pošlete z freemailové adresy spam s dětským pornem, rozešlete jej na padesát libovolných adres a mezi ně „jakoby náhodou“ zamícháte adresu toho, koho chcete znemožnit. Pak už stačí anonymní udání na policii a bude hotovo. Tímhle způsobem se můžete zbavit de facto kohokoliv, pokud bude dostatečná objednávka a pokud budete důslední.

A začtvrté, je potřeba zvážit úroveň konfliktů mezi nejrůznějšími složkami státní moci. Spor o pravomoci státních zastupitelů je jedním ze základních konfliktů, který může podobu justice v České republice ovlivnit na spoustu let dopředu. A že si jeho aktéři neberou servítky, vědí všichni, kteří čtou denní tisk nebo sledují zprávy na internetu či v televizi. Co by se stalo, kdyby dostali možnost ještě více ostatní šikanovat, nechci raději ani domýšlet.

Možnost sbírat IP adresy příjemců je prostě neuvěřitelně nebezpečný nástroj, který by mohl v ideálním systému fungovat, ale představuje tak velké riziko, že v současné profízlované společnosti bude současnou podobu této prováděcí vyhlášky lepší nechat spát. Šmírovacích nástrojů už máme dost,“ končí Ivan Bartoš s tím, že nemáme být lhostejní, ale dát ostře najevo svůj nesouhlas.

                                                                                                                    

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tagy
Bartoš,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace