Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zeman se mi líbí! Na poslední slova spisovatele Ludvíka Vaculíka novinář ironicky odtušil, že důvodem je prý kvalitní slivovice, kterou prezident ocení

09.06.2015
Zeman se mi líbí! Na poslední slova spisovatele Ludvíka Vaculíka novinář ironicky odtušil, že důvodem je prý kvalitní slivovice, kterou prezident ocení

Autor: Vysočina News

Popisek: Slavný spisovatel a publicista Ludvík Vaculík

U příležitosti sobotního úmrtí spisovatele a novináře Ludvíka Vaculíka zveřejnil server Lidovky.cz poslední velký rozhovor, který s ním a jeho ženou vedl loňského 15. listopadu šéfkomentátor Lidových novin Petr Kamberský. Mimo jiné se v něm Vaculík vyjádřil k osobě prezidenta Miloše Zemana a ministra financí Andreje Babiše.

Vaculík také přiznal, že ze státních svátků slaví především 28. říjen. „To se opravdu změnilo něco, co mělo význam nadlouho. Kdežto ten sedmnáctý listopad, to je nahodilé. To má určitý význam v tu chvíli, než se na to zapomene,“ uvedl.

Vaculíkova žena Madla poukázala na to, že její muž ještě před pádem komunistického režimu předpověděl v jednom svém díle mnohé z toho, co se pak stalo. Vaculík přiznal, že se mu to předpovědět opravdu povedlo. „Konzumismus, korupce, reklama,“ uvedl.

Když prezident není filozofem a jen si na něj hraje, je to trapné

Kamberský si posteskl: „Když se rozhlédnu kolem sebe, tak jeden kamarád volá: ‚Pane bože, Zeman, co budeme dělat?!‘, druhý volá: ‚Pane bože, Babiš, co budeme dělat?!‘, třetí volá: ‚Pane bože, Zeman s Babišem, co budeme dělat?!‘. Vy se nebojíte, že nám tihle čerti demokracii snědí?“ Spisovatel takové obavy označil za přeceňování. „My se díváme na toho Babiše s důvěrou. A Zeman? Zeman se mi líbí,“ odvětil Vaculík.

Na to Kamberský ironicky odpověděl: „To jsem tušil. On umí ocenit kvalitní slivovici.“

Ludvík Vaculík pak svůj názor ale rozvedl šířeji: „To když jsme měli prvního prezidenta filozofa, teď musejí být všichni prezidenti filozofy? Když jimi nejsou a předstírají to, tak je to trapné,“ řekl a přiznal, že má výhrady k Zemanovým úletům. „Ale on se přece může osobně lišit. Nemůže přece neustále přemýšlet: Smím mít jako prezident tento názor? To by musel většinou mlčet. Jedná jako člověk. Hraje toho prezidenta dobře,“ uvedl Vaculík.

Později se ještě vrátil ke státním svátkům a svému postoji k nim: „28. říjen 1918 je dějinný moment. 17. listopad je moment správného vývoje. Nebyla to revoluce, bylo to všechno dohodou,“ podotkl.

Světová média informují o Vaculíkově smrti, připomínají 2000 slov

Úmrtí spisovatele a novináře Ludvíka Vaculíka oznámily i přední světové tiskové agentury. Připomínají zejména jeho autorství manifestu Dva tisíce slov, které americká AP označila za klíčový dokument pražského reformního hnutí z roku 1968. Vaculíkův dokument podle agentury přispěl k rozhodnutí Kremlu vpadnout do Československa.

AP připomíná, že Vaculík napsal svůj manifest na podporu demokratizačního hnutí, které začalo po nástupu Alexandra Dubčeka do čela komunistické strany. „Dokument s výzvami ke svobodě slova a odstranění zkostnatělých partajníků podpořily statisíce lidí. Podle Vaculíka bylo nezbytné reformy dokončit, protože jinak bude pomsta starých mocností krutá," uvedla agentura.

Zpráva o Vaculíkově smrti měla ohlas i v Americe

Francouzská agentura AFP označila Vaculíka za nesmlouvavého kritika československého komunistického režimu. Připomíná zejména jeho román Sekyra o ztracených iluzích komunistického novináře, který spisovatele proslavil. Německá DPA uvádí, že Vaculík byl spolu s bývalým českým a československým prezidentem Václavem Havlem signatářem Charty 77 a v éře normalizace publikoval díla zakázaných autorů. Píše, že Vaculík obdržel řadu ocenění včetně mírové ceny v německém Osnabrücku v roce 1997. Rakouská agentura APA napsala, že Vaculík byl v letech před sovětskou invazí členem komunistické strany. „Po srpnu 1968 ale upadl v nemilost a jako disident byl trvale pod dohledem bezpečnostních složek. V Edici Petlice publikoval na 400 děl zakázaných spisovatelů," konstatovala APA.

Zpráva o Vaculíkově smrti měla ohlas i v Americe. Informaci publikovaly na svém twitterovém účtu televize ABC nebo rozhlasová stanice Hlas Ameriky. Informace o smrti československého disidenta publikovalo mnoho evropských zpravodajských serverů.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace