Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zeman se mi líbí! Na poslední slova spisovatele Ludvíka Vaculíka novinář ironicky odtušil, že důvodem je prý kvalitní slivovice, kterou prezident ocení

09.06.2015
Zeman se mi líbí! Na poslední slova spisovatele Ludvíka Vaculíka novinář ironicky odtušil, že důvodem je prý kvalitní slivovice, kterou prezident ocení

Foto: Vysočina News

Popisek: Slavný spisovatel a publicista Ludvík Vaculík

U příležitosti sobotního úmrtí spisovatele a novináře Ludvíka Vaculíka zveřejnil server Lidovky.cz poslední velký rozhovor, který s ním a jeho ženou vedl loňského 15. listopadu šéfkomentátor Lidových novin Petr Kamberský. Mimo jiné se v něm Vaculík vyjádřil k osobě prezidenta Miloše Zemana a ministra financí Andreje Babiše.

Vaculík také přiznal, že ze státních svátků slaví především 28. říjen. „To se opravdu změnilo něco, co mělo význam nadlouho. Kdežto ten sedmnáctý listopad, to je nahodilé. To má určitý význam v tu chvíli, než se na to zapomene,“ uvedl.

Vaculíkova žena Madla poukázala na to, že její muž ještě před pádem komunistického režimu předpověděl v jednom svém díle mnohé z toho, co se pak stalo. Vaculík přiznal, že se mu to předpovědět opravdu povedlo. „Konzumismus, korupce, reklama,“ uvedl.

Když prezident není filozofem a jen si na něj hraje, je to trapné

Kamberský si posteskl: „Když se rozhlédnu kolem sebe, tak jeden kamarád volá: ‚Pane bože, Zeman, co budeme dělat?!‘, druhý volá: ‚Pane bože, Babiš, co budeme dělat?!‘, třetí volá: ‚Pane bože, Zeman s Babišem, co budeme dělat?!‘. Vy se nebojíte, že nám tihle čerti demokracii snědí?“ Spisovatel takové obavy označil za přeceňování. „My se díváme na toho Babiše s důvěrou. A Zeman? Zeman se mi líbí,“ odvětil Vaculík.

Na to Kamberský ironicky odpověděl: „To jsem tušil. On umí ocenit kvalitní slivovici.“

Ludvík Vaculík pak svůj názor ale rozvedl šířeji: „To když jsme měli prvního prezidenta filozofa, teď musejí být všichni prezidenti filozofy? Když jimi nejsou a předstírají to, tak je to trapné,“ řekl a přiznal, že má výhrady k Zemanovým úletům. „Ale on se přece může osobně lišit. Nemůže přece neustále přemýšlet: Smím mít jako prezident tento názor? To by musel většinou mlčet. Jedná jako člověk. Hraje toho prezidenta dobře,“ uvedl Vaculík.

Později se ještě vrátil ke státním svátkům a svému postoji k nim: „28. říjen 1918 je dějinný moment. 17. listopad je moment správného vývoje. Nebyla to revoluce, bylo to všechno dohodou,“ podotkl.

Světová média informují o Vaculíkově smrti, připomínají 2000 slov

Úmrtí spisovatele a novináře Ludvíka Vaculíka oznámily i přední světové tiskové agentury. Připomínají zejména jeho autorství manifestu Dva tisíce slov, které americká AP označila za klíčový dokument pražského reformního hnutí z roku 1968. Vaculíkův dokument podle agentury přispěl k rozhodnutí Kremlu vpadnout do Československa.

AP připomíná, že Vaculík napsal svůj manifest na podporu demokratizačního hnutí, které začalo po nástupu Alexandra Dubčeka do čela komunistické strany. „Dokument s výzvami ke svobodě slova a odstranění zkostnatělých partajníků podpořily statisíce lidí. Podle Vaculíka bylo nezbytné reformy dokončit, protože jinak bude pomsta starých mocností krutá," uvedla agentura.

Zpráva o Vaculíkově smrti měla ohlas i v Americe

Francouzská agentura AFP označila Vaculíka za nesmlouvavého kritika československého komunistického režimu. Připomíná zejména jeho román Sekyra o ztracených iluzích komunistického novináře, který spisovatele proslavil. Německá DPA uvádí, že Vaculík byl spolu s bývalým českým a československým prezidentem Václavem Havlem signatářem Charty 77 a v éře normalizace publikoval díla zakázaných autorů. Píše, že Vaculík obdržel řadu ocenění včetně mírové ceny v německém Osnabrücku v roce 1997. Rakouská agentura APA napsala, že Vaculík byl v letech před sovětskou invazí členem komunistické strany. „Po srpnu 1968 ale upadl v nemilost a jako disident byl trvale pod dohledem bezpečnostních složek. V Edici Petlice publikoval na 400 děl zakázaných spisovatelů," konstatovala APA.

Zpráva o Vaculíkově smrti měla ohlas i v Americe. Informaci publikovaly na svém twitterovém účtu televize ABC nebo rozhlasová stanice Hlas Ameriky. Informace o smrti československého disidenta publikovalo mnoho evropských zpravodajských serverů.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová