Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na uprchlické vlně má svůj podíl i Západ. Koloniálním systémem i hloupými, nekvalifikovanými zásahy, myslí si religionista Štampach

08.06.2015
Na uprchlické vlně má svůj podíl i Západ. Koloniálním systémem i hloupými, nekvalifikovanými zásahy, myslí si religionista Štampach

Foto: Blog Ivana Štampacha

Popisek: Ivan O. Štampach

ROZHOVOR Za bídu v zemích, odkud lidé prchají do Evropy, může podle religionisty Ivana Štampacha částečně i Západ. A to nejen historicky v důsledku koloniálního systému. Ale i nekvalifikovanými ozbrojeným a politickými zásahy. „Opíraly se o špatnou znalost místních poměrů. Například podpora takzvaného Arabského jara vůbec nepočítala s tím, že ty demokratické síly jsou ve výrazné menšině. A že hlavními protagonisty jsou extrémní nacionalisté a náboženští fanatici," prozradil v rozhovoru.

Čím dál větší počet uprchlíků proudí k evropským břehům hlavně z Blízkého východu a severní Afriky. Máme jako Západ nějakou vinu na těžké situaci tamních obyvatel? 

Obávám se, že jistou část odpovědnosti za ekonomickou bídu v těch zemích, odkud lidé odcházejí, mají evropské mocnosti v souvislosti s koloniálním systémem. Samozřejmě, že typ kultury a civilizace je zde odlišný od toho evropského. Ekonomická pravidla, tržní systém, zakládající na organizaci, výkonnosti, zcela neodpovídá jejich přístupu k životu. Takže i tento systém nastavený západním světem a požadovaný od všech také způsobuje, že je v těch zemích bída.  Pochopitelně s tím souvisí rychlé proudění informací v současném světě. Což doléhá i k těmto lidem, kteří nejsou tak technicky vybaveni.

Čili jsou dobře informovaní o relativně blahobytném světě Západu. I tohle je vede k tomu, že vyhledávají útočiště u nás.

Vzal jste to opravdu od historie, původních kořenů současných problémů. Nyní je rozvrácená Libye, válka probíhá v Iráku a Sýrii.  Má Západ podíl i na současném chaosu v těchto oblastech?

Aktuální politické a ozbrojené zásahy Západu v těchto zemích byly často velmi nekvalifikované. Opíraly se o špatnou znalost místních poměrů. Například podpora takzvaného Arabského jara, které vypuklo předloni, vůbec nepočítala s tím, že ty demokratické síly jsou ve výrazné menšině. A že hlavními protagonisty jsou extrémní nacionalisté a náboženští fanatici.  

Česká politická scéna vesměs odmítá takzvané kvóty na jejich přijímání. Jak se na věc díváte vy? Máme je přijmout všechny, či jen některé? Objevují se názory, že bychom měli přijímat jen křesťany...

Tady by Česká republika měla být solidární s ostatními členy Evropské unie. Je to tak, že země, které jsou nejblíž, mají na svém území uprchlíků pochopitelně nejvíce. Koneckonců jsou schopny se o ně postarat a nezdá se, že by to bylo pro ně nějaké bezpečnostní riziko v tuto chvíli. Takže vzájemná pomoc a přijetí nějaké kvóty, která odpovídá velikosti území a počtu obyvatel, by byla humánní. Není to samozřejmě definitivní řešení. Tím musí být vytvoření situace a pomoc v těch zemích, aby z nich lidé nemuseli odcházet. Protože jistě se nemůže veškeré obyvatelstvo z Libye, Sýrie a afrických zemí přestěhovat do Evropy. V tuto chvíli jde o humanitní pomoc a v té by měla být Evropa solidární. 

Lidé mají strach z neznáma. Takže mají obavy, že s uprchlíky přijde větší kriminalita a podobně. Můžou však býti pro naši společnost i přínosem?

Čtu ve zprávách, že lidé, kteří odcházejí, bývají často kvalifikovaní. Asi mají nějakou představu o možnosti svého uplatnění. Z tohoto hlediska bych se tolik neobával. Samozřejmě se může přihodit, že s těmi uprchlíky přijdou i nějací lidé s extremistickými názory a teroristickými záměry. Tady je pochopitelně úkol státních institucí - policie a tajných služeb - aby je sledovaly a vytipovaly nebezpečné jedince. To je samozřejmé. Obecně si ale myslím, že ti lidé mohou být přínosem. Jejich odlišná kultura může být trošku podnětem pro zdejší obyvatelstvo - které s tím nemá velké zkušenosti, protože u nás příliš lidí jiných kultur není - naučit se respektu mezi kulturami.

Europoslanec Jan Keller se obává, že stát nebude mít kvůli uprchlíkům na sociální dávky pro potřebné občany. Je tato hrozba reálná?

Chápu sociální angažovanost poslance Kellera a v té bych ho podporoval. Domnívám se ale, že počet uprchlíků, který nám navrhuje Evropská unie na základě proporčnosti, je tak malý, že by to téma sociální spravedlnosti a sociální péče, které se týká statisíců lidí, nijak neovlivnilo. Čili v tomto s Kellerem nesouhlasím.

Oldřich Szaban

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace