Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Konec tlusťochů v Čechách: Nezdravé potraviny ministerstvo zdraží a basta. Zakážou i Pawlowskou a Pohlreicha…?

07.06.2015
Konec tlusťochů v Čechách: Nezdravé potraviny ministerstvo zdraží a basta. Zakážou i Pawlowskou a Pohlreicha…?

Foto: TV Nova

Popisek: U Haliny v kuchyni

Ministerstvo zdravotnictví se rozhodlo, že v rámci strategie na podporu zdraví razantně zasáhne do stravovacích návyků Čechů. Kromě cílené osvěty hodlá zavést přirážku na nezdravé potraviny. Je ale otázkou, zda bude další dílčí ministerské opatření účinné. Vždyť současný životní styl většiny populace ovlivňuje mnoho různých faktorů a okolností. Mimo jiné i přetrvávající exploze kuchařských show s obézními celebritami a soutěžícími, na něž bohužel přirážku prozatím zavést nelze.

Zatímco ve světě už jsou uplatňovány různé „hranolkové“ a podobné daně, jejíchž cílem je omezit konzumaci nezdravých potravin, u nás se s nimi dosud otálelo.  Navzdory statistikám, v nichž Česko tradičně „vítězí“ coby národ, který hodně pije, kouří, holduje drogám a špatně se stravuje. Výsledkem  dosavadních kampaní je pouze zjištění, že se zdravotní stav obyvatelstva stále zhoršuje. A tak musí místo trpělivé  osvěty nastoupit účinnější nástroj - zdražování, jak je tomu již  v případě alkoholu a  cigaret. Jenže je opět zřejmé,  že zakázané ovoce nejvíce chutná a další ministerská iniciativa občany přivádí k nepříčetnosti. Mimo jiné si třeba myslí, že  především by se měly zakázat potraviny, dovážené ze zahraničí a hned prý budou lidé zdravější. 

Jezte zdravě, žijte zdravě, ale...

Česká společnost pro výživu vydala již v osmdesátých letech minulého století různá výživová doporučení, které čas od času inovuje, naposledy před deseti lety. A v tom je  možná ten zásadní problém.  Veřejnost je často zmatena různými protichůdnými doporučeními a nakonec na snahu žít a jíst zdravě rezignuje. Dosud se například za jednoho z největších viníků obezity považoval tuk, nyní jsou zase na černé listině jednoduché  cukry. Navíc panuje kolem tuků hned celá řada nejasností, někteří odborníci nyní berou na milost  máslo i sádlo, jiní zase doporučují konzumovat pouze olivový a řepkový olej. Dělení tuků na nasycené a nenasycené pak představuje doslova hlavolam, člověk by měl kromě toho rozlišovat, zda se jedná o tuky s omega 6  nebo omega 3 mastnými kyselinami  a přísně sledovat, aby jejich poměr v jídelníčku  činil 5:1. 

Marná snaha

Lékaři se shodují snad jedině na tom, že nejškodlivější jsou tzv. transtuky, bohatě zastoupené v různých cukrovinkách, jejichž spotřeba u nás  výrazně roste. Co se ostatních výživových doporučení týče, v zásadě  také panuje konsensus, že je nutné zvýšit příjem ovoce, zeleniny, ryb,  luštěnin a ořechů.  Zatímco se však Ministerstvo zdravotnictví  marně snaží bojovat proti epidemii obezity řadou dalších opatření, jakými je například změna sortimentu ve školních automatech, národ je každý týden atakován z  opačné strany. Například různými kuchařskými show, v nichž se vaří nezdravá, vysoce kalorická jídla, plná tuků a cukrů,  „šéfové“ grilují ostošest a televizní reportéři vaří různé levné „hruškoviny“. 

Pravá dáma, cpe se sama

Příkladem je pořad U Haliny v kuchyni, v němž je  populární XXL moderátorka karikaturou svého sloganu, že nejlepší „sport je káva a dort“. V jednom z posledních dílů nové kuchařské „talkshow“ předvádí, jakým způsobem se dopracovala k tomu, že se z někdejší přitažlivé ženy vykrmila na velrybu. Libuje si, že je sama doma, čte  knížky, k tomu si navaří několik lahůdek a  přitom trousí svoje veršovánky, například  na téma, jak  před spaním  „sní, co sní.“  A skutečně  jí a jí.  Nákup si objedná přes internet,  k četbě si ukuchtí  upečený hermelín („v duši má mír,  když jí horký sýr“) a zase má hlad. A tak si pro změnu vyrobí tuňákovou pomazánku s majolkou a těší se na detektivku.  Nakonec si upeče glazovanou nožičku s medem a pivem a pokračuje ve svém obžerství, se závěrečným rýmem, že „pravá dáma,  cpe se sama“.  Ostatně, Pawlowská  si svoji kariéru na obezitě postavila a zbohatla na ni. Na rozdíl od nezdravých potravin  ji ale  bohužel nelze zdražit.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace