Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Západe, vezmi nás do NATO, vezmi nás do EU, a když už ne, tak nám alespoň permanentně posílej prachy. Analytik si vzal v televizi na paškál nejen Ukrajinu

06.06.2015
Západe, vezmi nás do NATO, vezmi nás do EU, a když už ne, tak nám alespoň permanentně posílej prachy. Analytik si vzal v televizi na paškál nejen Ukrajinu

Foto: Stránky analytika

Popisek: Petr Robejšek

Analytik Petr Robejšek zavítal do čtvrtečního Interview ČT24 a bylo se na co dívat. Analytik vykreslil velmi chmurnou vizi budoucího Západu, na němž se projevuje vyčerpání konzumních společností. K čemu potřebujeme v obchodě osmnáctou generaci mobilů? Nijak nešetřil ani politiky. Ti se prý drží starých pořádků, a když nefungují, mohou si jen trhat vlasy. Jasná slova pronesl také o Rusku, Západ je buď hloupý, nebo hrotil situaci na Ukrajině z jiných důvodů.

Hned v úvodu si posteskl, že se příliš nelepší správa našeho státu. Blíží se sice den naší daňové svobody, ale podle Robejška se nejen u nás platí zbytečně vysoké daně. A změní to nějak elektronická evidence tržeb? „Problém tady, ale i v Německu je, že převládá tendence vše kontrolovat. Já chápu, že je třeba tu a tam nějaký šroubek utáhnout, ale tady máme těch šroubků příliš mnoho,“ varoval analytik.

Vyčpělý konzumerismus a nesplatitelné dluhy

Západní svět trpí podle Robejška tím, že zdejší vlády neustále věří liberálním ekonomickým modelům. „Otázka je, jestli má konzumní společnost ještě nějakou budoucnost. Má ji špatnou,“ konstatoval host. Tento systém totiž už lidi nemotivuje k další produkci a dalším nákupům. „Musíme se ptát, proč máme na trhu pětadvacet past na zuby nebo proč se kupují další a další mobilní telefony, aniž nemyslíme na to, zda využijeme všechny jejich funkce. A proč bychom si pak měli kupovat mobil osmnácté generace. Tyto příznaky podle mého ukazují, že je konzumní společnost vyčerpaná,“ varoval Robejšek.

Dalším problémem jsou dluhy Řecka. Ty jsou podle Robejška nesplatitelné, teď se jen bude muset lidem říct, že to tak je a že budou muset Řecko ještě velmi dlouho vydržovat. „Politici EU ho chtějí zachovat doslova za každou cenu, což bude stát miliardy. A svůj původ to má v tom, že už se tu investovalo příliš mnoho a politici nejsou schopni říci nahlas, že to byla chyba. „Evropská společná měna byla chybně nastavena, ale politici odmítají udělat změny, které jsou nutné. Místo toho zatěžuje své občany na generace dopředu,“ pokračoval ve vykreslování chmurné budoucnosti host.

Tohle všechno umožňuje bankovnímu průmyslu, aby dál profitoval z tohoto systému. „Jenže finanční průmysl se dostal do pozice, kdy může vydírat celou společnost,“ udeřil Robejšek. Politici bohužel prý neudělali nic, aby dostali tento finanční průmysl pod kontrolu. Naopak se neustále prohlubují rozdíly mezi bohatými a chudými státy, přestože do těchto států plynou peníze z kapes bohatších. Jeden stát dotuje druhý, což je podle Robejška velký hřích, jen znovu konstatuje, že se s tím nic nedělá. Řecko, ale i jiné státy do tak silného spolku, jako je eurozóna, nepatří.

Západní politici si mohou tak akorát trhat vlasy

„Ale když se politici na silvestra podívají, co za rok dokázali, tak si musejí rvát vlasy, protože musejí vidět, že se jim příliš nedaří plnit jejich záměry, a to i přes velké náklady, které na to vynaložili,“ míní Robejšek. „Zásadní problém je v tom, že by politici museli změnit vnímání společnosti,“ pokračoval. Nesmyslnost počínání politiků prý tkví v tom, že se snaží své státy a lidi vtěsnat do tabulek a vzorně společnost řídit. Jenže tak to není. Při pohledu shora svět nepůsobí jako uspořádaná struktura, ale jako hemžení, které lze ovlivňovat spíše tím, když zatlačíme na klíčové body, ne tím, že se budeme pokoušet ovládat celou společnost prostřednictvím dalších a dalších regulací.

Zle na tom je i Ukrajina, která podle Robejška neudělala mnoho, aby napravila svou situaci. Částečně oprávněně, protože vede válku s mocným sousedem, a částečně zbytečně. „Tamní politici dnes říkají: Západe, vezmi nás do NATO, vezmi nás do EU, a když už ne, tak nám alespoň permanentně posílej peníze,“ podal svůj pohled analytik. Západ to sice dělá, ale nedělá to tak, jak by asi bylo třeba, pokud už se ty peníze vůbec posílají.

Západ dnes také umírňuje své výroky vůči Rusku, přičemž podle analytika je to jediná možná cesta. „Politici mají své poradce, a pokud nepoznali, co přijde, co budou muset udělat, že není jiné cesty, než vyjednávat s Ruskem, že nelze harašit zbraněmi, to buď ukazuje na selhání západních politiků, nebo na záměr eskalovat tento konflikt. Protože za studené války se dařilo evropské integraci, jelikož existoval vnější nepřítel,“ připomněl Robejšek.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace