Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Že by Nagyová nakonec dopadla jak Al Capone a odsoudili ji jen za kabelky? Záleží prý i na věcech kolem Rittiga. Ištvan se ale odmítá vzdát

06.06.2015
Že by Nagyová nakonec dopadla jak Al Capone a odsoudili ji jen za kabelky? Záleží prý i na věcech kolem Rittiga. Ištvan se ale odmítá vzdát

Foto: ČT, repro

Popisek: Podle vyšetřovatelů obrala Jana Nečasová stát na daních téměř o čtvrt milionu...

Po neúspěchu žalobců Jany Nečasové (dříve Nagyové) prokázat, že šlo o zneužití tajné zpravodajské služby, která sledovala dnes už bývalou ženu někdejšího premiéra Petra Nečase, Radku, se zdá, že zásadní bude něco zcela jiného. Celá kauza odstartovala rozsáhlým policejním zásahem již před dvěma lety. Podle právníků je velice možné, že nakonec bude Nečasová odsouzena kvůli drahým „kabelkám“, které nejspíš přijímala jako dary od vlivných podnikatelů. Napsal o tom deník Právo.

Korupci se jí prokázat nepodařilo. Policie, která vyšetřovala svědky ve spojitosti s dary, které obdržela, nedokázala potvrdit, že v tom byla spojitost s korupcí, a tak Nečasovou ani neobvinila.

Osm let může podle Práva dostat Nečasová za zneužití tajných informací zpravodajské služby, kterých se tím podle policie domohl Ivo Rittig. Státní zástupci však musí přemluvit zpravodajskou službu k odtajnění informací, které by jim pomohly v soudním procesu. Pokud se jim to nepodaří, může obžaloba „v krajním případě zcela spadnout pod stůl“, píše Právo.

Pokud by se Janě Nečasové dokázalo prokázat, že se provinila jen neodvedením darovací daně v souvislosti s drahými „kabelkami“, skončila by podle advokátů Jaroslava Ortmana a Radka Ondruše celá kauza fiaskem. „A to ještě v případu těch darů v podobě kožíšků a kabelek, ruku na srdce, je únik z propasti. Na to, jak byla celá kauza bombasticky pojatá, tak se dostala do úzkých, a tohle je takový únikový kanál, aby aspoň něco bylo. Jinak je to žalostné,“ zkritizoval celý případ Ortman.

Ivo Ištvan promluvil. Nic nevzdává

Podle Hospodářských novin kritici stále silněji vyzývají vrchního státního zástupce v Olomouci Iva Ištvana k rezignaci, jelikož se mu doposud po dvou letech nepodařilo nikoho v kauze Nagyová odsoudit. Tři bývalí poslanci ODS obvinění z korupce vyvázli bez trestu a nyní dokonce i samotná Jana Nečasová (dříve Nagyová) byla zproštěna viny, soud uznal, že nezneužívala tajnou zpravodajskou službu.

„Státní zástupce ani soudce by neměl vnímat žádnou atmosféru. To je cesta do pekel. Jakmile ji začnete vnímat, hrozí vám, že své počínání tomu začnete přizpůsobovat,“ řekl Ištvan, který si je jist, že rezignaci nepodá a bude se dál snažit prokázat vinu. Společnost je, dá se říci, rozčarovaná, jelikož při začátku celé kauzy před dvěma lety se očekával soudní proces s politickými špičkami, který skončí zcela jinak.

Je prý v klidu a věří, že vzhledem k tomu, že rozsudek je nepravomocný, může se ještě vše změnit. „Protože v našem postupu nelze shledat žádné pochybení. To, že někdo rozhodne jinak než státní zástupce, je věc, která k tomu procesu patří. Tak prostě funguje právo. Pokud bychom věděli, že jsme někde překročili zákon, že jsme někde něco zašolichali, tak bych mohl mít zlé spaní, ale já ho nemám. My svůj postup kdykoliv obhájíme,“ řekl sebevědomě Ištvan.

Rozsudek se prý nakonec obrátí

Ištvan si je jist, že odvolací soud zapůsobí a celý rozsudek se nakonec obrátí. Prý je případ teprve v třetině svého průběhu a nepravomocný rozsudek ještě zdaleka nic neznamená. „Nemá cenu na to mít nějaké silné názory,“ prohlásil Ištvan, který ujišťuje, že ještě není konec.

Státní zástupce chce k případu přiložit ještě dodatečné důkazy, které by přiměly soud, aby udělil dvěma důstojníkům vojenské rozvědky, jednomu zpravodajci a Janě Nečasové (dříve Nagyové) nepodmíněné tresty. Ištvan se nechce smířit s tím, že šlo jen o morální selhání jednotlivců. „Jak může být pouhým morálním proviněním, když státní orgán sleduje nějakou fyzickou osobu, aniž by k tomu měl povolení?“ ptá se udiveně Ištvan.

Ištvan dodává, že kromě odvolání se budou řešit i „kabelky“ Jany Nečasové (dříve Nagyové). Státní zástupce je chce řešit jako daňový delikt, protože za ně Nečasová neodvedla státu darovací daň ve výši 700 tisíc korun. Že šlo o formu úplatku, se nepodařilo prokázat. „Minulý týden proběhl v této věci poslední důkaz. Teď státní zástupce spis sumarizuje,“ řekl Ištvan.

Kritika na účet státního zástupce padá také ve spojitosti s obviněním tří exposlanců, kterým se snažil prokázat korupci, kvůli jejich vzdání se poslaneckého mandátu výměnou za posty v dozorčích radách státních firem. Toto se však nepodařilo vzhledem k jejich poslanecké imunitě a tři exposlanci Fuksa, Tluchoř a Šnajdr vysoudili na státu dva miliony jako odškodné. „Rozhodnutí Nejvyššího soudu, že na toto jednání poslanců se vztahovala takzvaná indemnita, bylo první svého druhu. Předtím tady nebylo. Teď jsme tímto názorem vázáni. A to je celé,“ řekl k tomu Ištvan.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová