Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kdo našeptal Babišovi kontroverzní elektronickou evidenci tržeb? Je vymyšlena pro země, kde se krade. Bude to našeho ministra stát flek jako v Chorvatsku?

05.06.2015
Kdo našeptal Babišovi kontroverzní elektronickou evidenci tržeb? Je vymyšlena pro země, kde se krade. Bude to našeho ministra stát flek jako v Chorvatsku?

Autor: Hans Štembera

Popisek: Andrej Babiš

Válka mezi příznivci a odpůrci elektronické evidence tržeb vrcholí. Zatímco ti první si od ní možná bláhově slibují, že omezí údajnou šedou ekonomiku, která u nás mimochodem dosahuje nižší procento, než činí průměr v Evropské unii, ti druzí varují před totální šikanou podnikatelů a dokonce hovoří o represích. Málokdo ale tuší, kdo vlastně na systém, umožňující absolutní kontrolu nad jednou skupinou obyvatel, ministra Babiše upozornil.

Andreje Babiše k elektronické evidenci tržeb údajně inspiroval zakladatel a majitel cestovní kanceláře Vítkovice Tours Zdeněk Honek, který nyní působí v Chorvatsku.  Na veřejnoprávním Radiožurnálu nadšeně popisoval, jak tento systém funguje: „Koupíte si zmrzlinu  nebo cokoliv a během dvou vteřin vám vyjede účtenka s identifikačním kódem, které podnikateli přidělil centrální úřad v Záhřebu.“ Zavedení elektronické evidence tržeb považuje za státotvorný krok, na který si prý  chorvatští podnikatelé rychle zvykli a chválí také vše, co tento systém umí: „Tak úřad ví, kdo zmrzlinu vydal, jak se jmenuje a jestli ten dotyčný náhodou už nepracuje třeba dvacet  hodin v kuse, z toho je úžasné množství viditelných údajů,“ prozradil.

Je to jednoduchoučké, účelné a spravedlivé?

Honek si dále pochvaluje, jak komplexní přehled má centrální daňový úřad o všech podnikatelích. „Prvního ledna mohou stisknout knoflík a  vědí, jaké jsou příjmy za uplynulý rok.  „Je to jednoduchoučké a účelné,“  říká Honek a tvrdí také, že je systém spravedlivý ve všem.  Když se ho moderátorka zeptala na to, jaké jsou jeho kontakty s Babišem,  najednou tvrdil, že špatně slyší. Na otázku, jak se k němu vlastně dostal, dodal, že to je legrační a že se s ním potkal ještě před volbami.

ODS: Jde o systém kontroly a šikany

Pražská zastupitelka za ODS Alexandra Udženija však Honkovo nadšení zásadně odmítá a připomíná, že chorvatského ministra, který systém evidence tržeb zavedl, velice rychle odvolali. Udženija kritizovala právě obrovské množství údajů, které budou mít úřady k dispozici a to se prý může stát také předmětem konkurenčního boje. Navíc zdůraznila, že v Chorvatsku to nepřineslo žádný zásadní ekonomický efekt, v zemi nyní vládne vysoká nezaměstnanost, nedaří se investice ze zahraničí.  Výnos z DPH se  dokonce snížil o jedno procento, klesl počet živnostníků a řemeslníků. Podle ní má tato země nakročeno  k řecké cestě. „Je to pouze dokonalý systém kontroly a šikany,“ uvedla rozhořčeně.  Připomněla také, že podobné  kontrolní modely  nepřinesly kýžený efekt ani v jiných  zemích. Jen znechutily živnostníky, pro které   znamenají  další a další náklady. Také v Česku se již ozývají první podnikatelé,  varující, že raději s podnikáním skončí.

Vymyšlené pro země, kde se krade!

Honek však  oponoval, že podobné kontrolní mechanismy  jsou vymyšlené pro země, kde se krade. „To je úder na hlavičku hřebiku, dát zemi do pořádku,“ horuje znovu pro elektronickou evidenci tržeb.  Udženija však tvrdí, že šedá ekonomika se u nás odehrává především v oblasti práce na černo a znovu zdůraznila, že ODS  udělá vše pro to, aby zákon o elektronické evidenci tržeb neprošel. „Ministr financí si vůbec neuvědomuje, co vše to způsobí ve společnosti a v české ekonomice,“ varovala.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace