Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

„V padesátých letech patřila k muži cigareta jako k velbloudovi hrby.“ Zpěvák Jan Kalousek je kuřák příležitostný a „Petra, vaše holka“ se mu nelíbí, zákaz ale taky ne

04.06.2015
„V padesátých letech patřila k muži cigareta jako k velbloudovi hrby.“ Zpěvák Jan Kalousek je kuřák příležitostný a „Petra, vaše holka“ se mu nelíbí, zákaz ale taky ne

Foto: Stránky zpěváka

Popisek: Jan Kalousek

ROZHOVOR Řada lidí, mezi nimi i známé osobnosti, podepsali petici občanského sdružení SMOKING S proti chystanému zpřísnění legislativy proti kouření. Petice žádá, aby byla majitelům restaurací zachována možnost rozhodnout o tom, zda půjde o prostor kuřácký nebo nekuřácký. Mezi těmi, kdo petici podepsal, je i zpěvák, skladatel a kytarista Jan Kalousek. Návrh na úplný zákaz kouření v hospodách, restauracích i barech předložil totiž s úspěchem vládě ve středu ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. „Cílem zákona je především zavedení dalších opatření směřujících k ochraně zdraví občanů a snaha o snížení škod souvisejících s užíváním tabáku, alkoholu a jiných návykových látek,“ stojí ve vládním materiálu.

Zákaz se má týkat i elektronických cigaret. Platit má například i na koncertech, tanečních zábavách, v kinech nebo sportovních halách. Cigarety a alkoholické nápoje by se nesměly prodávat v automatu. Pokud zákon začne platit, bude za kouření v restauraci a podobných zařízeních hrozit provozovateli pokuta až 50 tisíc korun, dotyčnému kuřákovi až pět tisíc korun, napsaly Novinky.cz.

„Rozhodně nepodporuji kouření, ale člověk by měl mít určitou volnost,“ říká hudebník Jan Kalousek. Navrhované striktní omezení by podle organizátorů petice bylo zásahem do práv deklarovaných ústavním pořádkem České republiky.

Proč jste petici podepsal?

V žádném případě to není na podporu kouření. Jsem jen občasný návštěvník restauračních podniků, ale když už tam jdu, tak chci mít určitou volnost a svobodu rozhodnutí. A přesně to ten můj podpis vyjadřuje.

Myslíte si, že pokud bude kouření striktně zakázáno ve všech restauracích, že by to mohlo vést k tomu, že by některé tyto podniky mohly i zkrachovat?

To si myslím, že ne. Ty restaurace by se musely prostě nějakým způsobem přizpůsobit. Respektive hlavně by se museli přizpůsobit ti klienti. Když zakázali kouření v Itálii, kde procento kuřáků je relativně vysoké, tak ti lidé si na to zvykli. Přitom v Itálii se chodí do restaurací opravdu docela hodně, mají tam velice kvalitní jídlo i za nižší ceny. A prostě se s tím ti zákazníci sžili.

A co si myslíte o skleněných kukaních, které v některých restauracích pro kuřáky jsou?

Je to nějaký podnikatelský záměr, každý podnikatel se s tímto problémem nějak vypořádá. Ale aby to zase ovlivnilo lidi, kteří si jednou za čas jdou na bar vykouřit doutník, aby si vyčistili hlavu… Od toho přece ty restaurace a hospody jsou. To bychom potom také museli udělat rozbor, jestli není zrovna tak škodlivý alkohol a zakázat také alkohol. Je spousta věcí, která lidem škodí. Třeba i nekvalitní jídlo. Podívejte se, kolik je tady obézních lidí….

Tady jde ale asi také o to, že kouření škodí i těm, kteří nekouří, ale jsou ve společnosti kuřáků.

To je naprostá pravda. Ale já si myslím, že dnes vzniká hodně podniků, kde se nekouří. A mně se to taky docela líbí. Já také nechci pořád smrdět kouřem, takže když mám náladu, tak půjdu do podniku, kde je zakázáno kouření. Je jich docela hodně.

Každé zdražení krabičky cigaret vzbuzuje mezi kuřáky obrovské emoce. A to může jít třeba jen o korunu…

Protože to zřejmě zasahuje nějakým způsobem do jejich rozpočtu. Je to téma, které je také hodně prezentováno médii. To je jako u piva. Vždycky se třeba říkalo, že která vláda zdraží pivo, tak že skončí. Ohledně těch cigaret, to byste se musela zeptat někoho, kdo je natolik závislý, což není můj případ, že to nějakým způsobem ohrozí jejich rozpočet.

A prozradíte, kolik Vy vykouříte průměrně za den cigaret?

Já nekouřím každý den, jsem občasný kuřák. Já si občas zajdu do baru a tam právě preferuji, když mám svobodu. Ovšem když ji mít nebudu, tak to tak samozřejmě prostě budu brát.

A propagace cigaret?

Nemám problém se zákazem dělat reklamy na cigarety. Jako třeba bylo před lety Petra, vaše holka a byla tam cigareta, to považuji za dost špatnou věc. To útočí na mladé lidi, kteří ještě nemají vyjasněný nějaký svůj životní názor, a tím jim to prostě vnucujete.

Co kuřáci ve filmech?

Tak záleží na tom v jakých filmech. Určitě ne, kvůli propagaci. Ale když je to nějaký film třeba z doby 50. let, kdy jak se říká, k muži patřila cigareta jako k velbloudovi hrby, tak je to prostě pravdivé zobrazení té doby.

Veronika Pohanková

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace