Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pro někoho je Jan Hus mučedník, pro jiného kacíř. V jednom filmu je vtělením Gottwalda, v tom novém Havla. Teď si vyberte, říká spisovatel Vondruška, jeho potomek

02.06.2015
Pro někoho je Jan Hus mučedník, pro jiného kacíř. V jednom filmu je vtělením Gottwalda, v tom novém Havla. Teď si vyberte, říká spisovatel Vondruška, jeho potomek

Foto: Valašské Meziříčí

Popisek: Spisovatel Vlastimil Vondruška se specializuje na středověk.

ROZHOVOR Na Jana Husa jsme se zeptali historika a vyhlášeného spisovatele historických knih Vlastimila Vondrušky, autora - mimo mnoha jiných - rozsáhlé Husitské epopeje. „V žádném případě nechci snižovat jeho význam, ale vždycky je dobré dívat se na ideologii z více stran. Muslimský atentátník je pro muslimy mučedník, pro nás terorista. Jan Hus byl pro utrakvisty mučedník, pro katolíky kacíř a z jejich pohledu si nic jiného nezasloužil. Ve filmu Jana Vávry je Hus vtělením Klementa Gottwalda, v novém filmu je zase personifikací Václava Havla. Tak si vyberte!" vysvětlil Vondruška s tím, že Jan Hus má jeho úctu. „Protože si vždycky pevně stál za svým."

Co pro vás Jan Hus znamená?

Byl to jeden z mnoha mých předků.

V čem byl jeho největší přínos? Jaký je jeho odkaz pro dnešek, čím se od něj můžeme inspirovat?

Tak jako u všech historických osobností, ani v jeho případě není důležité, jaký byl ve svém pozemském snažení, ale jaký přínos mají legendy a mýty, které se kolem něj vytvořily. A jako vždy je podstatné, kdo a co si z těch mýtů a symbolů chce vzít. V žádném případě nechci snižovat jeho význam, ale vždycky je dobré dívat se na ideologii z více stran. Muslimský atentátník je pro muslimy mučedník, pro nás terorista. Jan Hus byl pro utrakvisty mučedník, pro katolíky kacíř a z jejich pohledu si nic jiného nezasloužil (nic na tom nemění lítost, kterou papež vyjádřil; ostatně současně dodal, že jeho učení bylo mylné). Ve filmu Jana Vávry je Hus vtělením Klementa Gottwalda, v novém filmu je zase personifikací Václava Havla. Tak si vyberte!

Jaké největší nepřesnosti jsou v souvislosti s ním v našem národním povědomí zažité?

V národním povědomí je zažité jen to, co jako na kolovrátku opakují školy, média a politici. Takže je logické, že jen málo z toho, co se o něm říká, je pravda. Všichni dnes už snad vědí, že vypadal jinak, než se dříve tvrdilo. Méně se ovšem ví, že možná nebyl tím, kdo zreformoval starou češtinu, nebyl tím, kdo osobně u Václava IV. prosadil Dekret kutnohorský, jímž získali Češi tři hlasy na univerzitě, nebyl tím, kdo by horoval pro podávání kalicha. Svá díla psal česky nikoli pro prostý lid, ale pro kněze, kteří neuměli pořádně latinsky. Jan Hus byl z masa a kostí, se všemi ctnostmi a nectnostmi obyčejného člověka. Měl své touhy, vášně i prostý lidský strach. Jako člověku mu rozumím a psal jsem o něm s velikými sympatiemi, ale vadí mi, pokud o něm hovoří lidé jako vystřižení z Krylovy balady, kteří kladou věnec na hrob neznámého vojína.

Zůstalo v naší povaze něco z husitství?

Především je třeba pochopit, že husitství nezformovalo povahu středověkého českého národa. Češi byli v té době kverulanti, byli to lidé odvážní, kteří milovali svou vlast a jazyk a byli pro ně ochotni bojovat a trpět. Proto mohlo právě u nás vzniknout husitské hnutí. To samo povahu středověkého českého národa nezměnilo, naopak, vyrostlo z ní. Jenže pak přišla třicetiletá válka, kdy jsme přišli o své elity a pak po celé generace hrbili hřbet. To se samozřejmě fatálně podepsalo na povaze a psychologii lidí. Dnes nemáme ze středověké odvahy a skutečné národní hrdosti našich předků téměř nic, rádi se klaníme vrchnostem a není náhoda, že na rozdíl od Slováků, Poláků a Maďarů jsme tak servilní vůči Bruselu.

Ovlivnila Husova osobnost nějakým způsobem katolickou církev?

Za dvě tisíciletí své existence měla církev zástupy ideových odpůrců, kteří ji chtěli reformovat a napravit stejně jako Jan Hus, tisíce jich upálila a jejich díla proklela, a přesto se příliš nezměnila. To neříkám proto, že bych chtěl církev pomlouvat, nebo něco takového odsuzuji. Každý si logicky hájí své a je nesmysl věřit, že všichni táhneme za jeden provaz. Z hlediska čistě historického má církev mou úctu, protože navzdory revolucím si pevně stojí na svém a na rozdíl od současných politiků hlásala vždycky totéž. Stejnou úctu chovám k Janu Husovi. I on si stál pevně na svém.

Oldřich Szaban

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová