Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Co teď budu jíst, povzdechla si nešťastná babička, když platila v lékárně. A ukázala se obludná skutečnost

02.06.2015
Co teď budu jíst, povzdechla si nešťastná babička, když platila v lékárně. A ukázala se obludná skutečnost

Autor: Město Orlová

Popisek: Lékárna, ilustrační foto

Důchodci prý nemají často ani jedno teplé jídlo denně. Je tomu kvůli nedostatku financí, protože velká většina jich je nucena utratit své peníze za léky, na kvalitní jídlo jim tedy moc nezbyde. Vše se má ale změnit k lepšímu, píše deník Právo, jelikož pomoc má přijít v podobě obecně prospěšné společnosti Světýlko z Brna. Ta si dala za úkol zmapovat potřebné a pomoci jim.

„Stačí jen poslouchat. Podnět přišel v lékárně, kde si přibližně osmdesátiletá babička po zakoupení léků povzdechla: ´Co teď budu jíst…‘ V tu chvíli mně bylo velice smutno. A vzápětí přišel nápad podpořit tuto skupinu seniorů alespoň jedním teplým jídlem denně,“ řekla ředitelka zmíněné společnosti Alena Uhde.

Celý projekt se rozjel začátkem roku. Do konce roku by chtěla společnost Světýlko stihnout pomoci alespoň padesáti seniorům. Tou první byla prý paní Magdalena z Krnova. Její důchod 3800 korun jí samozřejmě nestačil na zaplacení nájemného za byt, tak prý skončila na ulici a poté v azylovém domě pro ženy.  

„Paní pobírá dávky v hmotné nouzi: příspěvek na živobytí, příspěvek na dietu a doplatek na bydlení. To ale její náklady nepokryje. Přitom se léčí na cukrovku,“ řekla Marie Lisztwanová, která je sociální pracovnicí Armády spásy.

Světýlko paní Magdaleně platí obědy

Lidé s cukrovkou musí mít pravidelné obědy, to je všeobecně známá věc, a proto společnost Světýlko paní Magdaleně platí obědy v lokální Armádě spásy, ve které je nyní ubytovaná.

Světýlko přišlo už minulý rok s projektem, který pomáhá dětem ze sociálně slabých rodin. Pomáhá jim například s financováním obědů ve školních jídelnách. To bylo inspirací, jak pomoci také úplně jiné věkové skupině, důchodcům. „Nový projekt je primárně určen starým lidem, kteří se kvůli nízkým příjmům špatně stravují, a v jejich blízkém okolí není nikdo, kdo by je podporoval,“ řekla Uhde s tím, že obědy hradí potřebným seniorům jen ve všední dny po dobu půl roku. Podle toho, jak jsou samostatní, jim buď jídlo přiveze dovážková služba hrazená společností Světýlko, nebo si obědy senioři vyzvedávají sami. 

Máme malé důchody, stěžují si lidé ombudsmance. A ta říká...

Problémy spojené se stanovením výše starobního důchodu patří k nejčastějším potížím, s nimiž se lidé obracejí na ombudsmanku Annu Šabatovou. Některým z nich Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) důchod chybně vypočítá, protože jim neuzná všechny doby zaměstnání nebo období, na něž zákon hledí tak, že bylo za ně řádně hrazeno sociální pojištění. Nejde přitom jen o chybu úřadu, ale i seniorů.

Měli by si pohlídat to, že ČSSZ má ke stanovení penze všechny podklady, řekla dnes ČTK mluvčí kanceláře ombudsmanky Iva Hrazdílková. Ročně dostane ochránkyně 8000 stížností od občanů, kteří poukazují na byrokratický přístup státní správy či její podle nich špatná rozhodnutí. Největší počet z nich, na 1400 podnětů, je ze sociální oblasti. Zhruba 600 ročně se týká vyplácení důchodů.

Ombudsmanka radí, aby si lidé schovávali potvrzení o zaměstnáních

Šabatová se v uplynulých dnech zastala ženy z Karlovarského kraje. Marně si stěžovala na to, že jí ČSSZ nezapočítala při výpočtu výše důchodu čtyři roky, kdy se starala o syna. Ombudsmanka se na to ČSSZ neformálně dotázala, úředníci věc znovu prověřili a rozhodli, že ženě zvýší starobní důchod měsíčně o 2000 korun a zpětně jí doplatí dalších 80.000 Kč.

"Lidé by měli k této problematice přistupovat aktivně. Kdykoli mohou ČSSZ požádat o tzv. informativní osobní list důchodového pojištění, z něhož jasně vyčtou, jak na tom při výpočtu penze budou," uvedla mluvčí. Pokud při prohlídce listu narazí na nesrovnalosti, mohou je ihned řešit a předejít potížím.

Ombudsmanka podle mluvčí radí, aby si lidé schovávali potvrzení o zaměstnáních. I když doklady nejsou ani v archivech, problém je podle ní řešitelný. Zaměstnání lze prokázat například výplatními páskami, pracovními smlouvami nebo v krajním případě čestným prohlášením dvou svědků, nejlépe bývalých spolupracovníků.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.                        

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace