Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Co teď budu jíst, povzdechla si nešťastná babička, když platila v lékárně. A ukázala se obludná skutečnost

02.06.2015
Co teď budu jíst, povzdechla si nešťastná babička, když platila v lékárně. A ukázala se obludná skutečnost

Foto: Město Orlová

Popisek: Lékárna, ilustrační foto

Důchodci prý nemají často ani jedno teplé jídlo denně. Je tomu kvůli nedostatku financí, protože velká většina jich je nucena utratit své peníze za léky, na kvalitní jídlo jim tedy moc nezbyde. Vše se má ale změnit k lepšímu, píše deník Právo, jelikož pomoc má přijít v podobě obecně prospěšné společnosti Světýlko z Brna. Ta si dala za úkol zmapovat potřebné a pomoci jim.

„Stačí jen poslouchat. Podnět přišel v lékárně, kde si přibližně osmdesátiletá babička po zakoupení léků povzdechla: ´Co teď budu jíst…‘ V tu chvíli mně bylo velice smutno. A vzápětí přišel nápad podpořit tuto skupinu seniorů alespoň jedním teplým jídlem denně,“ řekla ředitelka zmíněné společnosti Alena Uhde.

Celý projekt se rozjel začátkem roku. Do konce roku by chtěla společnost Světýlko stihnout pomoci alespoň padesáti seniorům. Tou první byla prý paní Magdalena z Krnova. Její důchod 3800 korun jí samozřejmě nestačil na zaplacení nájemného za byt, tak prý skončila na ulici a poté v azylovém domě pro ženy.  

„Paní pobírá dávky v hmotné nouzi: příspěvek na živobytí, příspěvek na dietu a doplatek na bydlení. To ale její náklady nepokryje. Přitom se léčí na cukrovku,“ řekla Marie Lisztwanová, která je sociální pracovnicí Armády spásy.

Světýlko paní Magdaleně platí obědy

Lidé s cukrovkou musí mít pravidelné obědy, to je všeobecně známá věc, a proto společnost Světýlko paní Magdaleně platí obědy v lokální Armádě spásy, ve které je nyní ubytovaná.

Světýlko přišlo už minulý rok s projektem, který pomáhá dětem ze sociálně slabých rodin. Pomáhá jim například s financováním obědů ve školních jídelnách. To bylo inspirací, jak pomoci také úplně jiné věkové skupině, důchodcům. „Nový projekt je primárně určen starým lidem, kteří se kvůli nízkým příjmům špatně stravují, a v jejich blízkém okolí není nikdo, kdo by je podporoval,“ řekla Uhde s tím, že obědy hradí potřebným seniorům jen ve všední dny po dobu půl roku. Podle toho, jak jsou samostatní, jim buď jídlo přiveze dovážková služba hrazená společností Světýlko, nebo si obědy senioři vyzvedávají sami. 

Máme malé důchody, stěžují si lidé ombudsmance. A ta říká...

Problémy spojené se stanovením výše starobního důchodu patří k nejčastějším potížím, s nimiž se lidé obracejí na ombudsmanku Annu Šabatovou. Některým z nich Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) důchod chybně vypočítá, protože jim neuzná všechny doby zaměstnání nebo období, na něž zákon hledí tak, že bylo za ně řádně hrazeno sociální pojištění. Nejde přitom jen o chybu úřadu, ale i seniorů.

Měli by si pohlídat to, že ČSSZ má ke stanovení penze všechny podklady, řekla dnes ČTK mluvčí kanceláře ombudsmanky Iva Hrazdílková. Ročně dostane ochránkyně 8000 stížností od občanů, kteří poukazují na byrokratický přístup státní správy či její podle nich špatná rozhodnutí. Největší počet z nich, na 1400 podnětů, je ze sociální oblasti. Zhruba 600 ročně se týká vyplácení důchodů.

Ombudsmanka radí, aby si lidé schovávali potvrzení o zaměstnáních

Šabatová se v uplynulých dnech zastala ženy z Karlovarského kraje. Marně si stěžovala na to, že jí ČSSZ nezapočítala při výpočtu výše důchodu čtyři roky, kdy se starala o syna. Ombudsmanka se na to ČSSZ neformálně dotázala, úředníci věc znovu prověřili a rozhodli, že ženě zvýší starobní důchod měsíčně o 2000 korun a zpětně jí doplatí dalších 80.000 Kč.

"Lidé by měli k této problematice přistupovat aktivně. Kdykoli mohou ČSSZ požádat o tzv. informativní osobní list důchodového pojištění, z něhož jasně vyčtou, jak na tom při výpočtu penze budou," uvedla mluvčí. Pokud při prohlídce listu narazí na nesrovnalosti, mohou je ihned řešit a předejít potížím.

Ombudsmanka podle mluvčí radí, aby si lidé schovávali potvrzení o zaměstnáních. I když doklady nejsou ani v archivech, problém je podle ní řešitelný. Zaměstnání lze prokázat například výplatními páskami, pracovními smlouvami nebo v krajním případě čestným prohlášením dvou svědků, nejlépe bývalých spolupracovníků.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.                        

Vložil: Anička Vančová