Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Slavný Jumping Joe Sabovčík se vrací po třiceti letech na „rodný“ led. Jak to, že má pořád „háro“, kdo je jeho žena a proč má strach, že by před ním diváci utekli? Tajnosti slavných

01.06.2015
Slavný Jumping Joe Sabovčík se vrací po třiceti letech na „rodný“ led. Jak to, že má pořád „háro“, kdo je jeho žena a proč má strach, že by před ním diváci utekli? Tajnosti slavných

Autor: FTV Prima

Popisek: Slavný krasobruslař Jozef Sabovčík v Show Jana Krause

Trojitého ještě skočí, na svého slavného čtverého toeloopa si ale už prý při vystoupení netroufá. Proč úspěšný krasobruslař Jozef Sabovčík předčasně ukončil kariéru, čím pak přesvědčil profesionály, že stojí za to ho zase pustit na led, a bez čeho si vůbec neumí svůj život představit.

Má medaili ze zimní olympiády v roce 1984 v Sarajevu, dvakrát se stal mistrem Evropy, je šestinásobným mistrem Československa, na nejvyšších soutěžích dostával šestky. Byl prvním krasobruslařem v historii, který skočil v mezinárodní soutěži čtverý skok, a tak mu na celém světě přezdívají Jumping Joe. Přesto ukončil hvězdnou kariéru na ledě předčasně. Bruslí ale dál na exhibicích a působí jako trenér.

Jozef Sabovčík v době, kdy úspěšně reprezentoval Československo

Jozef Sabovčík v době, kdy úspěšně reprezentoval Československo

Předčasný konec zavinilo koleno

Legendární krasobruslař Jozef Sabovčík, který se narodil 4. prosince 1963 v Bratislavě, začínal s krasobruslením v sedmi letech díky babičce, která ho přivedla na led. Bruslil déle než třicet let a ještě dnes dokáže skočit trojité skoky i čtverého toeloopa. Měl obrovský skokový potenciál, chyběla mu ale síla v nohou. Často se potýkal se zdravotními problémy, kvůli nimž v roce 1986 kariéru předčasně ukončil. „Zranil jsem se, odešlo mi koleno. Nechtěl jsem skončit, vždyť jsem chtěl startovat na olympiádě v Calgary o dva roky později. Když koleno ‘vybouchlo‘, během půldruhého roku mi ho operovali třikrát. Takže jsem skončil nechtěně,“ zavzpomínal v rozhovoru pro Čas.sk.

Medailisté na zimní olympiádě v Sarajevu - zleva stříbrný Brian Orser, zlatý Scott Hamilton a bronzový Jozef Sabovčík

Medailisté na zimní olympiádě v Sarajevu - zleva stříbrný Brian Orser, zlatý Scott Hamilton
a bronzový Jozef Sabovčík

Vzápětí se oženil s kanadskou krasobruslařkou Tracy Weinman a o rok později se oficiálně vystěhoval z tehdejšího Československa do Kanady. Ještě rok ale zůstal v Německu a živil se jako trenér, protože sám bruslit nemohl. „Po půldruhém roce jsem se znovu musel učit stát na bruslích. Vyjel jsem na led, chtěl jsem se odrazit a noha se mi podlomila. Neměl jsem sílu, stehno jsem měl tenké jako lýtko, svaly ochablé,“ prozradil.

Profesionálové mu zpočátku nevěřili

Pak se konečně odstěhoval do Toronta, kde zpočátku pracoval jako obchodní zástupce jedné firmy s hudebninami. Šťastnou shodou okolností se ale setkal s kanadskou krasobruslařskou legendou Tollerem Cranstonem, který se stal jeho manažerem. Díky němu začal Jozef znovu trénovat, zlepšil si svůj umělecký projev a naučil se salto vzad s doskokem na jednu nohu.

S trenérkou Agnesou Búřilovou,

S trenérkou Agnesou Búřilovou

Manažer mu začal shánět angažmá mezi profesionály, ale nebylo to snadné, protože každý věděl, že s krasobruslením skončil. „Producenti se báli najmout si mě na vystoupení, netušili, jestli se na mě mohou spolehnout, jestli koleno zase ‘nevybouchne‘. Nakonec mi ale začali volat, když potřebovali, a vždy jsem odjezdil, jak bylo třeba. Přesvědčil jsem je,“ prozradil Sabovčík. Jako profesionální krasobruslař se stal mistrem světa profesionálů a působil v řadě televizních show. Jednoho z největších osobních vítězství však dosáhl, když dostal po rozvodu syna Bladea do péče.

Sláva díky násilí a americkému fotbalu

Nejpopulárnější byl v 90. letech a přispěla k tomu zase shoda náhod. Televize CBS tehdy ztratila licenci na americký fotbal, na který měla vyhrazeno spoustu vysílacího času, a tak ho musela něčím nahradit. A právě tehdy vypukl skandál mezi odvěkými krasobruslařskými rivalkami Nancy Kerrigen a Tonyou Harding. Na Nancy zaútočil muž s pálkou a přerazil jí koleno, vyšetřovatelé však zjistili, že útok vymyslel Tonyin exmanžel. „Každý se o to zajímal a CBS začala dávat krasobruslení. Byl jsem na obrazovce i dvakrát týdně, tolik bylo závodů a vystoupení,“ zavzpomínal Sabovčík.

Se starším synem Bladem

Starší syn Blade tátu rozhodně nezapře

Od roku 1995 žije v městečku Bountiful, deset minut severně od Salt Lake City, v americkém státě Utah. V roce 1999 se podruhé oženil s krasobruslařkou s italskými kořeny Jennifer Verili a o čtyři roky později se jim narodil syn Jozef Jaden. Navzdory pěti křížkům na krku se Sabovčík stále živí krasobruslením, i když před dvěma lety oficiálně ukončil kariéru. Mívá zhruba třicet vystoupení ročně, ale hlavně trénuje druhé. Nejvíc času věnuje svým dětským svěřencům, s nimiž jezdí na závody. „‘Kraso‘ mi dalo neskutečně moc do života a rád bych něco pro tento sport udělal,“ prohlásil. Na svou rodnou zemi nikdy nezapomněl, přestože se v ní objevuje sporadicky. Na zimní olympiádě v roce 2002 v Salt Lake City působil jako atašé slovenské výpravy, a navíc byl jedním z hlavních účinkujících při zahajovacím i závěrečném ceremoniálu.

Baví se vyráběním nábytku

Jozef rád maluje a miluje hudbu. Nejradši by prý bruslil na heavy metal, jenže se prý bojí, že by diváci utekli. A tak alespoň píše recenze CD nosičů pro jeden internetový hudební magazín. Před časem si našel dalšího koníčka – truhlařinu. „Je velmi pracná, ale to mi nevadí. Alespoň jsem se naučil trpělivosti a výrobě funkčního nábytku. Sám jsem si vyrobil psací stůl na míru. Trvalo mi to sice dost dlouho, ale aspoň mám to, co jsem chtěl, protože takový bych v obchodě určitě nekoupil,“ prozradil.

S druhou manželkou Jennifer a mladším synem Jozefem Jadenem

S druhou manželkou Jennifer a mladším synem Jozefem Jadenem

Kromě krasobruslení mu osud nadělil i mimořádný talent na jazyky. Odmalička mluvil bez problémů slovensky i česky, jakoby to byl jeden jazyk, pak se pustil do angličtiny. Nějak mimochodem se naučil i polštinu a srbochorvatštinu, ty ale prý už zapomněl, protože se s těmito jazyky již dlouho nesetkává. Ve škole pak následovala ruština a německy se naučil v podstatě z televize. „Všechny jazyky jsem se naučil do dvacítky. Myslím, že teď už by to bylo těžší,“ říká.

Návrat po třiceti letech

Po dlouhých letech v Americe se konečně zase můžeme setkat s Jozefem Sabovčíkem i u nás. A nejspíš by ho většina fanoušků na první pohled nepoznala, protože jeho hlavu zdobí dlouhá hříva. „Vždycky jsem chtěl mít dlouhé vlasy, jen tehdy se to nesmělo. V naší republice to nebylo povolené, ale ani ve světě se to neakceptovalo. Až když jsem se stal profesionálem, tak jsem si mohl dovolit nechat si vlasy dorůst,“ prozradil Jozef serveru Super.cz. O jeho návrat na 'domácí' led se přičinil režisér František Blaťák, který ho v lednu oslovil v Bratislavě a přizval do lední show Jen počkej zajíci.

S maskoty show Jen počkej zajíci, v níž vystoupí v prosinci v Praze

S maskoty show Jen počkej zajíci, v níž vystoupí v prosinci v Praze

Jedinečná lední podívaná vznikla na motivy populárního animovaného seriálu a loni byla úspěšně uvedena v sedmi českých městech. Hlavních rolí se ujala česká krasobruslařská elita včetně evropského šampiona Tomáše Vernera. „Zatím vím, že budu moci v show vystoupit v Praze,“ prozradil Sabovčík Nymburskému deníku a na otázku, zda divákům předvede i svůj slavný čtverý skok, odpověděl: „No, to už dnes nedám, ale trojitého jsem dnes skočil. To ještě občas jde.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace