Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Česku se prý volně pohybuje asi 800 extrémně nebezpečných, psychicky nemocných agresorů! Šokující číslo sdělil exministr zdravotnictví, je to vážné, řekl i důvod

29.05.2015
V Česku se prý volně pohybuje asi 800 extrémně nebezpečných, psychicky nemocných agresorů! Šokující číslo sdělil exministr zdravotnictví, je to vážné, řekl i důvod

Foto: Daniela Černá

Popisek: Ivan David

Někdejší ministr zdravotnictví Ivan David (ČSSD) v rozhovoru pro středeční MF Dnes řekl, že se v Čechách na Moravě a ve Slezsku pohybuje asi 800 velmi nebezpečných psychotiků. Jestliže vezmeme v potaz, že v Česku žije asi 80 tisíc lidí trpících psychózami, není ono jedno procento z nich nijak snadno odhalitelné. David ovšem vidí velké mezery i v legislativě. Díl viny leží prý i na ochráncích lidských práv.

„Musíte však vzít na vědomí, že psychotici vždycky byli a budou. Jen asi desetina z nich je nebezpečná a z tohoto počtu opět desetina velice nebezpečná. Jestliže tedy v Česku máme zhruba 80 tisíc lidí nemocných psychózami, vyskytuje se tu asi 800 velmi nebezpečných lidí. Přitom jen někteří z nich jsou včas identifikováni,“ varuje.

V poslední době Českem otřásly hned dva případy, kdy psychicky nemocný člověk usmrtil některého ze svých spoluobčanů, přičemž kritice za to čelila především zařízení, která pacienty pustila. Jenže podle Ivana Davida to udělat musela, pokud se jeho stav zlepšil. Takovýto člověk má pak být pod dohledem skrze ambulantní péči, a právě ta se v Česku rozpadla. Chybí kontrola, že nemocný člověk ambulantní léčbu skutečně podstupuje.

„Do hry navíc vstupují lidskoprávní organizace, které mají za to, že duševní poruchy jsou výmyslem lékařů, a pro pacienty chtějí vybojovat co nejvíce práv,“ tvrdí doktor. Chyb se podle jeho názoru dopouštějí i zákonodárci, kteří například přibližně před dvěma lety upravili legislativu tak, že je dnes možné umístit nebezpečného člověka do léčebny jen tehdy, když bezprostředně ohrožuje své okolí. V praxi se to projevuje tak, že někdo své okolí ohrožuje nožem, je přivolána policie, ale po příchodu policistů nemocný člověk nůž odloží. Policisté se tedy zase vzdálí, protože neexistuje bezprostřední nebezpečí. A dotyčný nemocný člověk může nůž popadnout znovu a zaútočit dřív, než se policisté vrátí.

Exministr David zhodnotil kauzu žďárského útoku. Prozradil, jak je to s posudky

Bývalý ministr zdravotnictví, psychiatr Ivan David (ČSSD) z Psychiatrické nemocnice Bohnice ještě v říjnu loňského roku, kdy ve středečním Interview ČT24 promluvil o tragédii ve Žďáru nad Sázavou, byl mnohem klidnější a o žádných varováních nepadlo ani slovo. Hovořil o odborných posudcích, se kterými pracují soudci, rozebral i psychiatrickou péči v Česku a své řekl právě i ke konkrétnímu vražednému útoku ze Žďáru.

„Já jsem přesvědčen, že se takovým případům úplně stoprocentně zabránit nedá,“ podotkl exministr hned na úvod s tím, že je možné je omezit zkvalitněním ambulantní péče. Klient se k ní možná nedostavuje, a než to lékař nahlásí soudu, může dojít k tragédii. V obecné rovině prý ale platí, že psychiatrická péče v Česku je dobrá, problém může být spíše s kvalitou ubytování. Problém je prý také v tom, že některý pacient může zaútočit dřív, než je vůbec odhalena jeho nemoc.

Lékaři postupovali správně, mínil tehdy psychiatr

Odborníci podle Davida postupovali správně, zvláště s přihlédnutím k tomu, že rozhodnutí o ukončování ústavní léčby vydává kolegium lékařů, nikoli jednotlivec. A soudce se následně spoléhá na rozhodnutí odborníků. Odborník není sám, opírá se o stanovisko odborníků, s tím se nedá nic dělat,“ podotkl David. Obratem ale prozradil, že soud má možnost vyžádat si další posudek, byť to není obvyklé, protože lékaři, kteří o pacienta pečují, ho znají nejlépe.

„Jsem přesvědčen o tom, že stav ženy byl posouzen správně, ale někteří schizofrenici bohužel vysazují léky, protože mají pocit, že je nepotřebují. A chvíli může trvat, než se jeho stav opět zhorší. Lékař si toho nemusí všimnout hned,“ podotkl David s tím, že kdyby pacientka brala léky v doporučených dávkách, její stav by se pravděpodobně rapidně nehoršil.

Host ve studiu také prozradil, že pacient může páchat trestný čin i bez přímé souvislosti se svou chorobou, je si toho tedy vědom. Ale v případě žďárského útoku bude žena pravděpodobně uznána nepříčetnou. Jak ale David zdůraznil, o příčetnosti a nepříčetnosti nerozhodují v konečné instanci lékaři, ale soud.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová