Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Týden v kultuře

Týden v kultuře

Nejen knížky, i ´živá´ kultura nás zajímá. Aneb Pavel Přeučil každé pondělí

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

S poutníkem za Bílou paní

S poutníkem za Bílou paní

Strašidla pro víkendy i všední den. Kde? No přeci na hradech a zámcích

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Česku se prý volně pohybuje asi 800 extrémně nebezpečných, psychicky nemocných agresorů! Šokující číslo sdělil exministr zdravotnictví, je to vážné, řekl i důvod

29.05.2015
V Česku se prý volně pohybuje asi 800 extrémně nebezpečných, psychicky nemocných agresorů! Šokující číslo sdělil exministr zdravotnictví, je to vážné, řekl i důvod

Autor: Daniela Černá

Popisek: Ivan David

Někdejší ministr zdravotnictví Ivan David (ČSSD) v rozhovoru pro středeční MF Dnes řekl, že se v Čechách na Moravě a ve Slezsku pohybuje asi 800 velmi nebezpečných psychotiků. Jestliže vezmeme v potaz, že v Česku žije asi 80 tisíc lidí trpících psychózami, není ono jedno procento z nich nijak snadno odhalitelné. David ovšem vidí velké mezery i v legislativě. Díl viny leží prý i na ochráncích lidských práv.

„Musíte však vzít na vědomí, že psychotici vždycky byli a budou. Jen asi desetina z nich je nebezpečná a z tohoto počtu opět desetina velice nebezpečná. Jestliže tedy v Česku máme zhruba 80 tisíc lidí nemocných psychózami, vyskytuje se tu asi 800 velmi nebezpečných lidí. Přitom jen někteří z nich jsou včas identifikováni,“ varuje.

V poslední době Českem otřásly hned dva případy, kdy psychicky nemocný člověk usmrtil některého ze svých spoluobčanů, přičemž kritice za to čelila především zařízení, která pacienty pustila. Jenže podle Ivana Davida to udělat musela, pokud se jeho stav zlepšil. Takovýto člověk má pak být pod dohledem skrze ambulantní péči, a právě ta se v Česku rozpadla. Chybí kontrola, že nemocný člověk ambulantní léčbu skutečně podstupuje.

„Do hry navíc vstupují lidskoprávní organizace, které mají za to, že duševní poruchy jsou výmyslem lékařů, a pro pacienty chtějí vybojovat co nejvíce práv,“ tvrdí doktor. Chyb se podle jeho názoru dopouštějí i zákonodárci, kteří například přibližně před dvěma lety upravili legislativu tak, že je dnes možné umístit nebezpečného člověka do léčebny jen tehdy, když bezprostředně ohrožuje své okolí. V praxi se to projevuje tak, že někdo své okolí ohrožuje nožem, je přivolána policie, ale po příchodu policistů nemocný člověk nůž odloží. Policisté se tedy zase vzdálí, protože neexistuje bezprostřední nebezpečí. A dotyčný nemocný člověk může nůž popadnout znovu a zaútočit dřív, než se policisté vrátí.

Exministr David zhodnotil kauzu žďárského útoku. Prozradil, jak je to s posudky

Bývalý ministr zdravotnictví, psychiatr Ivan David (ČSSD) z Psychiatrické nemocnice Bohnice ještě v říjnu loňského roku, kdy ve středečním Interview ČT24 promluvil o tragédii ve Žďáru nad Sázavou, byl mnohem klidnější a o žádných varováních nepadlo ani slovo. Hovořil o odborných posudcích, se kterými pracují soudci, rozebral i psychiatrickou péči v Česku a své řekl právě i ke konkrétnímu vražednému útoku ze Žďáru.

„Já jsem přesvědčen, že se takovým případům úplně stoprocentně zabránit nedá,“ podotkl exministr hned na úvod s tím, že je možné je omezit zkvalitněním ambulantní péče. Klient se k ní možná nedostavuje, a než to lékař nahlásí soudu, může dojít k tragédii. V obecné rovině prý ale platí, že psychiatrická péče v Česku je dobrá, problém může být spíše s kvalitou ubytování. Problém je prý také v tom, že některý pacient může zaútočit dřív, než je vůbec odhalena jeho nemoc.

Lékaři postupovali správně, mínil tehdy psychiatr

Odborníci podle Davida postupovali správně, zvláště s přihlédnutím k tomu, že rozhodnutí o ukončování ústavní léčby vydává kolegium lékařů, nikoli jednotlivec. A soudce se následně spoléhá na rozhodnutí odborníků. Odborník není sám, opírá se o stanovisko odborníků, s tím se nedá nic dělat,“ podotkl David. Obratem ale prozradil, že soud má možnost vyžádat si další posudek, byť to není obvyklé, protože lékaři, kteří o pacienta pečují, ho znají nejlépe.

„Jsem přesvědčen o tom, že stav ženy byl posouzen správně, ale někteří schizofrenici bohužel vysazují léky, protože mají pocit, že je nepotřebují. A chvíli může trvat, než se jeho stav opět zhorší. Lékař si toho nemusí všimnout hned,“ podotkl David s tím, že kdyby pacientka brala léky v doporučených dávkách, její stav by se pravděpodobně rapidně nehoršil.

Host ve studiu také prozradil, že pacient může páchat trestný čin i bez přímé souvislosti se svou chorobou, je si toho tedy vědom. Ale v případě žďárského útoku bude žena pravděpodobně uznána nepříčetnou. Jak ale David zdůraznil, o příčetnosti a nepříčetnosti nerozhodují v konečné instanci lékaři, ale soud.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace