Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Babiš nepotřebuje krabici od vína se sedmi miliony, ale sedmi miliardami. Já ho znám dvacet let a věděl jsem... A co se týče Nagyové a její kabelky: Kalousek tentokrát navážno

28.05.2015
Babiš nepotřebuje krabici od vína se sedmi miliony, ale sedmi miliardami. Já ho znám dvacet let a věděl jsem... A co se týče Nagyové a její kabelky: Kalousek tentokrát navážno

Foto: Hans Štembera

Popisek: Miroslav Kalousek

ROZHOVOR První místopředseda TOP 09 a šéf poslaneckého klubu Miroslav Kalousek přiznává, že opozice asi při hlasování o nedůvěře vládě neuspěje. Přesto ale nemá na vybranou. Vláda podle jeho slov změnou politického stanoviska k zákonu o biopalivech přihrává ministru financí a majiteli Agrofertu Andreji Babišovi miliardové částky. Kalousek se vyjádřil v rozhovoru s Lubošem Xaverem Veselým také k osobním slovním přestřelkám s Babišem, ve kterých padají často velice silná slova.

Jenom tehdy, kdyby poslanci vládní koalice opravdu hlasovali podle svého svědomí, protože oni evidentně si musí být vědomi toho, jak ta vláda, nebo řada jejích členů, veřejně několikrát zalhali. A lháři se věřit nemůže. Na druhou stranu jsem realista a předpokládám, že vládní poslanci zůstanou vládě loajální. To ale neznamená, že bychom měli mlčky přihlížet tomu, jak vláda opravdu lže. Viditelně a v přímém přenosu a změnou svého politického stanoviska přihrává prvnímu místopředsedovi vlády miliardové částky. To si myslím, že nepatří do žádné civilizované země a opozice nemůže mlčet.

Ohledně biopaliv to byl blesk z čistého nebe, nebo se čekalo, že to tak dopadne? Do jisté chvíle to přece vypadalo, že se ANO zachová jinak.

V kuloárech jsem nezaslechl nic. Ale já znám pana Babiše dvacet let a neuměl jsem si představit, že by se dobrovolně připravil o takový byznys, jaký má z této veřejné podpory. Odmítnout pět miliard od daňových poplatníků na podporu své produkce, kterou dobře prodává, není, myslím, mentálně schopen. Byl jsem si téměř jist, že to tak dopadne. To byl také ten důvod, proč jsem dal přednost pozměňovacímu návrhu pana poslance Raise, aby se v plném světle ukázalo to pokrytectví.

Nemrzí vás, pane Kalousku, že ten váš boj s Andrejem Babišem se dostává v mnoha místech do osobní roviny?

Samozřejmě, že mrzí, ale já si nemyslím, že ho dávám já. Podívejte se na tu diskusi. Já skutečně říkám argumenty. A na ty argumenty z druhé strany zaznívají sprosté urážky, a ty jsou vždycky osobní. Musíte se před nimi obrnit a pochopitelně vás to trochu mrzí.

Nenapadlo vás jít za ním a říct „Pane předsedo, pojďme jednat na profesionální úrovni“?

Já dělám jen věci, které mají smysl. Jak mohu mluvit na profesionální úrovni s někým, kdo lež používá jako prostředek a snaží se občanům namluvit, že šedesát procent z devíti miliard není více než pět miliard, ale jenom sedmdesát milionů?

Do jaké míry v této věci se dá mluvit o konfliktu zájmů? Je v případě Andreje Babiše, nebo není?

Nedokážu teď ten paragraf o konfliktu zájmů odcitovat přesně, ale myslím, že těžko najdeme čistší a krystaličtější případ konfliktu zájmů. Někoho, kdo bojuje za to, aby se zvýšila veřejná podpora na odbyt jeho výrobků a kdo napsal zákon, který by zvýšil jeho soukromé zisky. Umíte si představit krystaličtější případ konfliktu zájmů?

Neobstojí tady argument, že ho lidé s tímto vědomím volili?

Myslím, že neobstojí. Jsem přesvědčen, že ho občané volili s přesvědčením, že když je někdo tak bohatý, nepotřebuje se obohacovat na úkor daňových poplatníků. Bohužel to pravda není. Když je někdo tak bohatý, nepotřebuje krabici od vína se sedmi miliony, ale potřebuje sedmimiliardové dotace.

S jakým pocitem sledujete vývoj v kauze paní Nagyové-Nečasové? Byla to, s odstupem času, zbytečná bouře ve sklenici vody?

Jestli za celou tou monstrózní akcí, na základě které padla vláda a jíž se účastnilo čtyři sta ozbrojenců, bude jenom to, co je na stole, tak z policejního hlediska byla naprosto zbytečná a nákladná a měla víceméně pouze zastrašující charakter. Jestli vyjde najevo, že došlo ze strany premiéra nebo jeho životní partnerky ke zneužití zpravodajské služby, samozřejmě to samo o sobě je důvod k rezignaci. Ale mnohem civilizovanějším způsobem, než se to stalo. Už jenom proto, že to stálo obrovské peníze. Daňový poplatník zaplatil mnoho desítek, možná stovek, milionů korun, aby se pak zjistilo, že někdo dostal nějakou kabelku. To bylo velmi drahé. Mám velmi špatný pocit z toho veřejného voyeurismu při zveřejňování těch odposlechů. Nechci komentovat soudní trestní řízení, je věcí advokáta a státního zástupce, co pokládají za důležité. Ale to, že paní soudkyně připustila veřejný přístup k těm odposlechům, je opravdu mimořádně dehonestující a obsadilo to titulní stránky novin. To jsme si opravdu mohli odpustit.

Nebudete, jako zákonodárce, prosazovat něco, aby se to v budoucnu neopakovalo? Mám pocit, že se to lidem nelíbí…

Nemyslím si, že na všechno je možné mít zákon. Jestli ty věci měly nebo neměly být zveřejněny, závisí na úvaze soudce. Já musím respektovat jeho nezávislost. Mohu pouze říct, že kdybych byl na jeho místě, ten důkaz bych připustil, ale snažil bych se, aby se nestal veřejným materiálem.

Vaším zásadním soupeřem na půdě Poslanecké sněmovny v minulých letech, alespoň v jistých situacích, byl David Rath. Vy jste teď na koni, on na dně. Říkáte si, jako ješitný muž, „tady to máš“?

Ne! Nemusíte mi věřit, ale opravdu ne. Musím mít radost, pokud je odhalena jakákoliv korupce, na druhou stranu je mi líto zničeného lidského života.

Chtěl byste Davidu Rathovi něco vzkázat?

Nemyslím si, že chce ode mě nějaký vzkaz a ani že mu já chci něco vzkazovat. Ale kdyby chtěl, tak bych mu řekl, že mu přeji pevné zdraví.

Urazilo vás vyjádření Andreje Babiše ve smyslu – pan Kalousek by se měl před každým jednáním Sněmovny podrobit kontrole na alkoholtesteru?

Rád se tomu podrobím za předpokladu, že Andrej Babiš se vždy před jednáním Poslanecké sněmovny podrobí vyšetření na detektoru lži.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová