Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kauza Nečesaný, kterého z vězení pustil až Nejvyšší soud, strhl lavinu. Spojuje jí jedno jméno. Jméno soudního znalce, který zřejmě nezvládá středoškolskou fyziku

26.05.2015
Kauza Nečesaný, kterého z vězení pustil až Nejvyšší soud, strhl lavinu. Spojuje jí jedno jméno. Jméno soudního znalce, který zřejmě nezvládá středoškolskou fyziku

Foto: Hans Štembera

Popisek: Soud, ilustační foto

FOTO Případ Lukáše Nečesaného, kterému před pár dny zrušil Nejvyšší soud třináctiletý trest za pokus o vraždu poté, co vyplul najevo nesprávný postup vyšetřovatelů i soudců, zřejmě ovlivní dění i kolem dalších sporných odsouzení. Jedním z nich je pravděpodobně i případ Jakuba Juřeny z Uherského Hradiště, který si odpykává trest za úmyslné zabití.

„Soudy si zcela účelně vybraly ze spisu to, co se jim hodilo a bylo v neprospěch obžalovaného, a naopak přehlédly to, co bylo v jeho prospěch,“ vysvětlil rozhodnutí zrušit trest Lukáši Nečesanému předseda senátu Nejvyššího soudu Jan Bláha. Na špatnou práci nejen soudců, ale především soudních znalců si stěžují i rodiče Jakuba Juřeny. Jejich syn Jakub byl na konci roku 2011 odsouzen k 8,5 roku vězení v mediálně ostře sledovaném případu. Podle soudu po hádce se dvěma mladíky nasedl do auta a do jednoho z nich úmyslně najel. Na následky zranění mladý muž umírá.

Jak došlo ke zranění? Posudky se liší

Na první pohled jasný případ. Podle obhájců Jakuba Juřeny ale není vina zdaleka tak jasná, jak tvrdí soud. Poukazují na to, že mladík byl zřejmě vážně zraněný již před tragickým incidentem. Průběh dopravní nehody měla rozplést policejní rekonstrukce. Znalec biomechaniky Jiří Straus na místě dochází k závěru, že poškozený mladík musel stát k autu čelem, jinak by nemohl dopadnout na záda. Lékaři na dochovaném videozáznamu naopak uvádějí, že pokud nebyl sražen zezadu, nemají smrtelné zranění, které by způsobilo auto. Jiří Straus proto vypracovává doplněk svého posudku, kde poškozeného mladíka otočí doslova o 180 stupňů. Soudu tento posudek nakonec k odsouzení Juřeny stačí. „Výpovědi všech svědků o poloze mladíka čelem k autu jsou ignorovány jak vyšetřujícími policisty, tak státním zástupcem i soudními znalci,“ stěžuje si Juřenův advokát  Petr Šimek.

Po vyčerpání všech procesních možností se rodiče Jakuba Juřeny obracejí na Soudně znalecký ústav Univerzity Karlovy se žádostí o vypracování revizního posudku. Toho se nakonec chopil docent Karel Jelen, který se rekonstrukcí celého incidentu společně se svým týmem zabýval několik měsíců. „Auto pohybující se rychlostí 4 km/hod. nemohlo způsobit tak vážná smrtelná zranění,“ říká docent Karel Jelen. Posudek také vylučuje náraz do zad.  

Znalec Straus přišel o razítko

Soud ale nakonec Jelenův posudek nebere v potaz a posílá Jakuba Juřenu zpět do vězení. Před rokem se nicméně začínají novináři intenzivně zajímat o znalecké posudky znalce Strause. Podle novinářky Lidových novin Magdaleny Sodomkové je způsob, jakým Straus posudky tvořil, přinejmenším podezřelý. A tvořil jich mnoho. Dlouhou dobu byl totiž jediným znalcem ve svém oboru. „Sporné případy se sbíhaly na vedení České společnosti pro biomechaniku, která je autoritou v dané oblasti v Česku. Jsou to kauzy z posledních sedmi osmi let,“ vypráví doktor Zdeněk Horák v Lidových novinách, vědec z oboru biomechanika, který pracuje na pražském ČVUT.

Bývalý soudní znalec Straus, foto Robert Vano

„Museli jsme studovat Strausovy posudky a zjistili jsme, že tam jsou pochybení. Vážná. Odborná. Špatně sestavené pohybové rovnice, fyzikální nesmysly, chybné údaje. Byly to zásadní chyby. A mnohdy jeho posudky byly nepřezkoumatelné. Například uvedl obecný vzorec a za ním už rovnou stálo číslo. Ale jak k němu došel? To nebylo jasné,“ dodává Horák. Kvůli tlaku médií i odborné veřejnosti nakonec Straus složil funkci. Na základě jeho posudků je ale dnes ve vězení možná i několik desítek odsouzených vězňů.

Jana Juřenová, matka odsouzeného Jakuba Juřeny, podle svých slov dodnes neztrácí naději na to, že soudy povolí obnovu soudního řízení. Plánuje podat novou žádost o obnovu soudního procesu. Mezitím přesvědčuje veřejnost o nevině svého syna, ale také o údajně nefungujícím soudnictví. „Mezi soudními znalci panují velmi zvláštní vztahy a vazby na policii, státní zástupce a soudce, jak to ostatně popsala i redaktorka Lidových novin. Je těžké se hájit před soudní mašinérií, která je navíc ovlivněna mediálním zájmem,“ stěžuje si Juřenová. Poskytla také veškerou dokumentaci k případu aktivistům, kteří na internetu šíří údajnou pravdu o celém případu. Vznikly dokonce i webové stránky jakubjurena.cz, kde si o případu Jakuba Juřeny může každý přečíst podrobné informace. Na Facebooku má Juřena stovky podporovatelů.

Rodiče odsouzených požadují zřízení parlamentní komise

Juřenová také sama vypátrala posudky znalce Strause, které jsou považovány za sporné či prokazatelně chybné. V některých z nich se totiž objevují i takové chyby, jako například zkopírované pasáže z předchozího případu, který Straus řešil. „Petr Mašek, odsouzen za vraždu na deset let za mřížemi. Klíčovým důkazem byla matematika Jiřího Strause. Podle soudního znalce Mašek vyhodil z okna dívku. Jenže něco tu nehrálo, v posudku se psalo, že tělo zavadilo o šeříkový keř. Ten však na místě činu nebyl,“ píše ve svém článku novinářka Sodomková.

Čtěte také:

Bývalý ředitel karlovarské nemocnice vyhlásil válku soudům a policii a dokázal nemožné… Stal se jeho syn obětí odporné justiční a policejní zvůle? Vše tomu nasvědčuje

Rodiny Petra Maška, Jakuba Juřeny a Tomáše Tomana, který byl na základě Strausova posudku odsouzen na 12,5 roku, se nyní znovu spojily. „Rozhodnutí Nejvyššího soudu v případě Lukáše Nečesaného je pro nás velkým impulzem. Přesto nevěříme v dobrý konec. Kdyby soud zneplatnil jeden Strausův posudek, musely by se možná přezkoumat všechny. Zvedla by se obrovská lavina,“ uvádí matka odsouzeného Tomana, Jiřina Tomanová. Vyvstává otázka, proč podezřelé a možná i tendenční posudky od Strause neřeší policejní a justiční orgány, a to zejména s ohledem na podnět o přezkoumání odborných znalostí znalce Jiřího Strause, podaný Českou společností pro biomechaniku. 

Rodiče „podezřele odsouzených“ synů také plánují lobbovat za zřízení parlamentní komise, která má iniciovat prošetření postupu justiční a policejní mašinérie v těchto sporných případech: „Chci se kolem toho sejít se senátorem Čunkem, kterému jsme odeslali dopis,“ plánuje Jana Juřenová.  „Pokud se udělá chyba, je určitě lepší a čestnější chybu přiznat a napravit, než zakrývat a nechat lidi věznit. Musím vyzvednout odvahu soudce Nejvyššího soudu Jana Bláhy, že dokázal prolomit neomylnost orgánů činných v trestním řízení,“ dodává.

Marian Kučera

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .                          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace