Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Očkovat, nebo neočkovat? Z profesního sporu se stává regulérní válka, i s údery pod pás: Odpůrci prý zmanipulovali Lékaře roku, zvítězil symbol pavědy

24.05.2015
Očkovat, nebo neočkovat? Z profesního sporu se stává regulérní válka, i s údery pod pás: Odpůrci prý zmanipulovali Lékaře roku, zvítězil symbol pavědy

Foto: youtube.com

Popisek: Odpůrkyně očkování, doktorka Ludmila Eleková, zvítězila v anketě Lékař roku. Jenže pouhými 756 hlasy. Navíc je také držitelkou vědecké anticeny Bludný balvan, kterou dostávají šarlatáni, léčitelé a podvodníci všeho druhu.

Symbol pavědy a neodbornosti. Tak nazval lékařku Ludmilu Elekovou docent Rastislav Maďar, prezident Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny pro Zdravotnický deník. Eleková se však v těchto dnech stala vítězkou ankety Lékař roku, a to se 756 hlasy.

Unie pacientů ČR, která za anketou stojí, tvrdí, že Eleková všechny podmínky splňuje. Prý vyhrála čestně, protože ji pacienti mají rádi. „Některé její mediální výroky hraničí s trestním činem šíření poplašné zprávy. Práce lékařů se posuzuje podle úplně jiných kritérií, než je anketa, ve které může hlasovat kdokoliv, kdo u daného lékaře ani nikdy nebyl,“ oponuje však Maďar. Ironií osudu je také to, že Eleková je také držitelkou vědecké anticeny Bludný balvan, kterou dostávají šarlatáni, léčitelé a podvodníci všeho druhu.

Nenávist k očkování

V kritice výsledků ankety pokračoval i prezident České lékařské komory Milan Kubek, který pro Zdravotnický deník uvedl, že výsledek letošního ročníku Lékaře roku dokazuje, že jde o nedůvěryhodnou, ze strany odmítačů očkování snadno ovlivnitelnou anketu. Podle něj pro Elekovou hlasovali lidé, které spojuje nenávist k očkování, nikoliv osobní známost.

Podle Maďara dokáže vítězství v takové anketě zajistit dobře organizovaná malá skupina lidí, PR agentura nebo třeba výrobce homeopatik. Lékař roku je totiž pouhá internetová anketa s prakticky nulovým zabezpečením proti manipulaci. Zapojit se do ní může opravdu každý, a to bez ohledu na to, zda lékaře, pro kterého hlasuje, vůbec někdy viděl. A podle Zdravotnického deníku se v jedné z uzavřených facebookových skupin objevil seznam hlasujících včetně počtu hlasů, které byly naklikány ve prospěch doktorky. „Je třeba uznat, že na internetu jsou ve svých skupinách a diskusních fórech odmítači očkování velmi dobře organizovaní a drží pohromadě. A právě v tom jsou nebezpeční, protože dokáží velmi dobře své názory šířit, a vymývat tak mozky dalším,“ nechal se slyšet Maroš Rudnay, který stojí za slovensko-českou skupinou mladých lékařů a vědců Lovci šarlatanov.

Eleková je známá svými výroky o nenutnosti očkování. „Očkovat není nutné žádné děti,“ uvedla. Rodiče také straší tím, že děti často po očkování přestávají broukat a žvatlat, až na měsíce, přestanou se usmívat a omezí oční kontakt, říká také s tím, že očkování děti zabíjí.

Nechceme být inkvizice

I přestože Česká lékařská komora už v roce 2013 vydala stanovisko, ve kterém považuje odmítání očkování za postup „non lege artis“, tedy za postup v rozporu s nejvyšším dosaženým vědeckým poznáním, nejsou podle prezidenta České lékařské komory názory doktorky Elekové důvodem k jejímu vyloučení. „Zatím nepřišla pacientská stížnost, která by popisovala konkrétní poškození pacienta a byla důvodem k zahájení  disciplinárního řízení. Jako lékařská komora nechceme být inkvizice, která udělá z doktorky Elekové mučedníka,“ uvedl pro Zdravotnický deník.

Otázka očkování či neočkování dětí je asi nejvíc omílanou. O ničem snad nekoluje tolik spekulací a mýtů, jako o povinném očkování dětí. Někteří odpůrci třeba uvádějí, že očkování může za alergie, astma či autismus. Vědecké studie však takový důkaz nikdy nenašly. Naopak se ukázalo, že očkování zcela vymýtilo dětskou obrnu.

Očkování dětí bez souhlasu rodičů nebude možné. Rozhodli o tom ve středu poslanci v rámci novely o ochraně veřejného zdraví. Odmítli také návrh na zavedení individuálních očkovacích plánů. Novelu musí ještě schválit Senát a prezident…

Vendula Kvochová

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace