Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sprostou Krndu vypískali, obří daňový podvod, říká ekonomka… Slavný hokejista Bříza mluví o zákulisí, jak zlobili Rusové a kolabuje český hokej. O mistrovství se pořád mluví

21.05.2015
Sprostou Krndu vypískali, obří daňový podvod, říká ekonomka… Slavný hokejista Bříza mluví o zákulisí, jak zlobili Rusové a kolabuje český hokej. O mistrovství se pořád mluví

Foto: Stránky MS v hokeji 2015

Popisek: Hokejoví fanoušci

Pražskou primátorku Adrianu Krnáčovou, obecně přezdívanou Krnda, diváci v aréně vypískali, když předávala cenu nejlepším hokejistům českého mužstva. Diváci tleskali jen hokejistům, primátorce nikoliv. Ta si z toho nic nedělá a prý celou situaci bere sportovně. Podle serveru Echo24.cz tak jde již o druhé její vypískání na velké sportovní akci, zatímco její předchůdci se údajně na podobných akcích dočkali i potlesku.

Dle serveru Echo24.cz byli diváci ve chvíli, kdy skončil semifinálový zápas naší prohrou s Kanadou, smutní. Jenže tím to nekončilo; na ledě se objevila primátorka Prahy Krnáčová, aby předala ceny nejlepším hokejistům. Divákům se její přítomnost nelíbila, a proto se rozhodli pískat. Jejich náladu změnili až hokejisté přebírající ceny, zejména pak Jaromír Jágr.

I přesto, že se v ten moment Krnáčová usmívala, věděla, že jí publikum není nakloněno. „Paní primátorka pískot zaznamenala, ale vzala to sportovně,“ řekl její mluvčí Vladimír Řepka a dodal, že spíše byla ráda, že mohla předat cenu jednomu z našich nejlepších hokejových hráčů, Jágrovi.

Předešlý primátor Prahy, Tomáš Hudeček, se během svého působení dočkal, na rozdíl od Krnáčové, pozitivního ohlasu ze strany diváků při otevírání Davis Cupu. Hudeček to vysvětluje tím, že diváci oceňují, že se město zajímá o sportovní akci již před jejím začátkem, nikoliv při udělování cen na konci.

„Zaregistroval jsem primátorčino chování k organizátorům sportovních akcí. Chová se k nim jako úplně ke všem na magistrátu. Nedivím se, že se její přisprostlost v jednání roznesla,“ prohlásil Hudeček o Krnáčové a o organizátorech dodal: „Je to hrozný pád. Měli pocit, že jsou chtění, žádaní a podporovaní. A teď tam přišel někdo, kdo jim kálí na hlavu.“ 

Petr Bříza: Rusové dělali problémy celé mistrovství

Hostem pondělní kauzy na rádiu Impuls byl šéf pražské části organizace právě skončeného mistrovství světa v ledním hokeji. Vyjádřil se nejen k šampionátu, ale i k možné budoucnosti českého hokeje a k hokejistům Ruské federace, kteří po prohraném finále nepočkali na kanadskou hymnu.

Ačkoliv mistrovství oficiálně skončilo předáním poháru kanadskému kapitánovi Sidneymu Crosbymu, pro organizátory pořád pokračuje. „Musíme vyklidit do dvou dnů prostor, pak následují faktury a celkové vyúčtování. Očekávám, že to potrvá minimálně ještě měsíc,“ naznačil bývalý hokejový brankář, za jak dlouho si bude moci užít zasloužené dovolené.

Letošní mistrovství se podle všech ohlasů opravdu vydařilo. „Ne, není to mazání medu kolem úst,“ reagoval okamžitě Bříza na otázku moderátora, zdali ohlasy na vydařené mistrovství nebyly jen slušností. „Reakce přicházejí každý den, všechny problémy – a že jich moc nebylo – jsme společně s IHF a ostatními partnery ihned vyřešili,“ pochvaloval si Bříza s dodatkem, že se povedlo vytvořit divácký rekord. Mistrovství světa vidělo přes 741 tisíc hokejových fanoušků.

Pokud nebude stát podporovat hokej, můžeme být rádi za čtvrtfinále

Rozhovor se ale týkal i pochmurnějších témat, konkrétně vyhlídek do budoucna českého hokeje Břízovýma očima. „Bavíme se o sportu, který je při vší úctě k ostatním sportům naším stříbrným sportem. V posledních letech je ale bohužel hokej odkázán sám na sebe,“ řekl manažer hokejové Sparty k finanční situaci českého hokeje a dodal, že by se podle něj měl více zapojit do jeho fungování stát. „Pokud budeme mít dostatečnou podporu, můžeme mít za deset jedenáct let další šampionát. Chce to vychovávat další mladé hokejisty, musíme do něj dobře dávat peníze,“ naznačil Bříza tradiční problém s nedostatkem financí.

„Pokud nebude taková podpora, může se klidně stát, že brzy budeme rádi za čtvrtfinále,“ řekl pražský zastupitel s narážkou, že když může Rakousko podporovat lyžařský sport, tak Česká republika může podporovat pro změnu hokej. Vyjádřil se i k tomu, že Vladimír Růžička momentálně asi nemohl sestavit lepší tým než ten, který vybojoval na letošním mistrovství „až“ čtvrté místo. „Teď nemáme v NHL tolik top hráčů, a ti, kteří tam jsou, nehrají za ty nejlepší kluby,“ řekl a projevil mimo jiné názor, že by měl Jaromír Jágr dostat celoživotní cenu za přínos národnímu týmu.

Rusové neprokázali respekt ani k soupeři, ani k mistrovství

Řeč se dostala asi na jedinou kaňku celého šampionátu, o kterou se postarala hokejová „sborná“, která nepočkala při slavnostním ceremoniálu na kanadskou hymnu. „Ještě se to neřešilo, ale asi to bude mít dohru na diplomatickém poli,“ nastínil Bříza, jak asi bude postupovat IHF. Rusové podle něj ale „zlobili“ celé mistrovství. „Zvolili si jiný hotel, než který jsme jim zamluvili, a tím porušili bezpečnostní riziko. Byli zkrátka až moc přemotivováni,“ řekl na adresu Ovečkina a spol. stroze Bříza, který bude v nejbližších dnech řešit i finanční otázku své milované Sparty.

Obrovský výsměch Rusům poté, co je vypráskala Kanada

Analytik a politolog Jakub Janda, kterého v poslední době proslavilo jeho působení v Think-tanku Evropské hodnoty, se na Facebooku v neděli odpoledne a večer dobře bavil na adresu ruské hokejové reprezentace, kterou ve finále mistrovství světa převálcovala Kanada 6:1.

Již před večerním finálovým zápasem poznamenal, že v ruských médiích jsou teď určitě hráči Kanady prezentováni jako „změkčilí západní homosexuálové, kteří jen hrají loutku imperialistickým USA v honbě za snahou rozvrátit tradiční ruské hodnoty – vodku, mesiášského cara a sen o impériu“.

A nakonec přidal spekulaci, že Rusové možná do večerního finále pošlou „neoznačené hráče s bajonety na hokejkách“. Když trenér Znaroks poslal do zápasu běžnou sestavu, přibyly na Jandově Facebooku obavy o osud ruských hráčů: „Pokud Rusové prohrají, budou v neoznačených dresech vysazeni za polární kruh,“ tušil. K tomu přidal vysvětlení, že impérium je třeba neustále rozšiřovat a takové věci se přitom odpouštět rozhodně nemohou.

A když zápas dospěl ke konci a Kanada zvítězila, dal zástupce ředitele proevropského think-tanku průchod radosti a víře, že potupa Ruska tímto nekončí. „Doufám, že Kanada na oslavu zítra ještě přitvrdí sankce a vyšle na Ukrajinu ještě více poradců a školitelů pro ukrajinskou armádu,“ napsal.

Ovečkin to chtěl ještě zachránit

Tím se analytik Janda vyčerpal, ovšem někteří sledovali přenos dále. Pokračování nedělního večera shrnul web Echo24.cz titulkem „Kanada převálcovala Rusko 6:1. Ostudné chování Rusů“. V článku nejprve popsal hokejové klání jako „jednoznačnou záležitost“, a poté již přešli k popisu ruské ostudy.

Důvodem mělo být chování ruských hráčů při slavnostním ceremoniálu. Při něm ruští hokejisté odjeli z ledu bezprostředně poté, co převzali stříbrné medaile a podali si ruce s vítězi. Nečekali tak na předání poháru a hymnu vítězného týmu.

„Poměrně nevídané na této úrovni,“ komentuje Echo24.cz a přidává informaci, že hráče z ledu „odvelel“ kapitán týmu Ilja Kovalčuk. Několik hráčů na ledě zůstalo a hvězda týmu, Alexandr Ovečkin, spoluhráče na dálku gesty přemlouval, aby se vrátili, že ceremoniál ještě neskončil. Po důrazné urgenci kapitána ale opustil led i zbytek týmu a kanadská hymna se tak hrála pouze za přítomnosti vítězů.

Markéta Šichtařová: MS v hokeji je obří daňový podvod

„Připadala jsem si, jako bych se vrátila do hlubokého socialismu: To vám tak poslouchám rádio a slyším, že pražská policie zadržela pět osob kvůli podezření z nelegálního obchodování se vstupenkami na hokejové mistrovství světa,“ napsala slavná ekonomka Markéta Šichtařová na svém blogu, který má na iDnes.cz. A pokračovala

„Proč?! Co je na tom špatného? Znáte film Bony a klid, kde policie pronásleduje veksláky za nelegální obchod s valutami? Lidé přeci jen chtěli koupit valuty a nemohli se k nim dostat. Valut bylo málo, protože byl špatně – rozumějme, administrativně – stanoven jejich kurz. Dneska zase lidé chtějí vstupenky a nemohou je koupit. Protože je špatně stanovená jejich cena. Kdyby byly ceny lístků správně stanovené, tedy tržně, žádné šmelení s nimi by nemohlo nastat. Černý trh by neexistoval. Jednoduše fakt, že jsou ceny na černém trhu vyšší, říká, že jsou oficiální ceny nízké,“ vysvětluje Šichtařová.

A diví se: „A proč špatně stanovené ceny v konečném důsledku řeší police? Že by neměla nic lepšího na práci? Přitom nejde o žádnou snadnou práci, jelikož není vůbec snadné rozlišit, kdo lístky prodává na kšeft a kdo jen proto, že onemocněl a najednou nemůže přijít. Občas je to doslova nemožné. Zkrátka policie věc řeší proto, že přeprodej vstupenek zakazují přímo podmínky pořadatele šampionátu. Pak by ovšem bylo lepší, kdyby si organizátor celou regulaci zajistil z vlastní kapsy - a ne skrze policii placenou z mých daní.“

Prodával 60 lístků a ke každému si přihodil 1250 Kč. To je nezdaněný zisk 75 tisíc

„Jeden pádný důvod tu přeci existuje. Totiž tento obchod, totiž přeprodej, je nezdaněný. Organizátor tak kvůli špatně stanoveným cenám nejen zaměstnává za naše daně policii, ale ještě se zasloužil o to, že stát vybere méně na daních. Kdyby nastavil vyšší ceny, odvedl by vyšší daně, překupníci by neměli nezdaněný zisk a daňové úniky a police by místo překupníků honila vrahy a zloděje. Přitom je to tak snadné. Kdybychom skutečně chtěli fungovat v souladu s tržními principy, lístky se vždy dají vydražit v elektronické aukci, která by byla daleko široko nejférovější. Dokud nebudou aukce, cenu za ně správně stanoví sami překupníci,“ razantně vysvětluje pravicová ekonomka.

A uvádí i příklad: „Policie údajně zadržela člověka, který prodával 60 lístků a ke každému si přihodil 1250 Kč. To je nezdaněný zisk 75 000 Kč. Neboli nejen obří daňový podvod, ale taky pro většinu lidí hodně peněz. Pro takového dlouhodobě nezaměstnaného neodolatelné lákadlo. Lákadlo, které vytvářejí sami organizátoři. Organizátoři vysloveně motivují lidi, aby dělali, co je zakázané. Je to vůbec etické? Nemyslím. Jen máme zbytečnou regulaci, kterou organizátor neumí vynutit. A to všechny učí, že pravidla jsou od toho, aby se porušovala. V konečném důsledku tedy snaha „dát lidu levně chléb a hry“ vede jen k tomu, že společnost se učí, že podvádět je normální.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová