Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Povstání proti Dienstbierovi: Ve hře jsou fakta, která dosud nikdo neřekl, upozorňuje šéfredaktor MFDnes. O nás bez nás, píše ten, o kterého by měla Agentura pečovat

16.05.2015
Povstání proti Dienstbierovi: Ve hře jsou fakta, která dosud nikdo neřekl, upozorňuje šéfredaktor MFDnes. O nás bez nás, píše ten, o kterého by měla Agentura pečovat

Foto: Ladislav Carda

Popisek: Jiří Dienstbier

Z trochu jiného úhlu pohledu, než který nabízejí ostatní média, se na pondělní stávku zaměstnanců Agentury pro sociální začleňování dívá šéfredaktor Mladé fronty Dnes Jaroslav Plesl. Poukazuje na to, že Zuzana Drhová, jedna ze stávkujících zaměstnankyň, která o celé věci diskutovala s ministrem Jiřím Dienstbierem (ČSSD) v pondělí večer v Událostech, komentářích, je členkou Strany zelených. A že odvolaného šéfa agentury Martina Šimáčka jmenoval před šesti lety do funkce Michael Kocáb. Toho tehdy do ministerské funkce nominovala právě Strana zelených.

„Zelení tak ve státní administrativě přišli o svého člověka, proto by bylo zcela logické, že se paní Drhová na ministra Dienstbiera zlobí,“ napsal Plesl v komentáři, který vyšel v dnešní MF Dnes na názorové straně. K tomu podotkl, že o tento rozměr celého příběhu ale byli diváci České televize v pondělí večer ochuzeni.

Dalším, kdo má kvůli odvolání Šimáčka důvod se na ministra Dienstbiera zlobit, je organizace Člověk v tísni. Právě z ní totiž Šimáček do vedení agentury přišel. Proto není žádným překvapením, že se lidem z Člověka v tísni, kterou vede Šimon Pánek, Šimáčkův konec ve funkci nelíbí. A že ve stejný den, kdy Šimáček zveřejnil své stanovisko k odvolání, u ministra otevřeným dopisem intervenovala skupina neziskovek vedených právě Člověkem v tísni. „Kdyby byli lidé z Člověka v tísni trošku soudní, nechali by dopis podepsat svými kolegy z jiných neziskovek, ale sami by se signatuře vyhnuli. Kvůli prostému konfliktu zájmů,“ podotýká Plesl.

Dobře maskovaný byznys?

Vyzdvihl také komentář, který k celé záležitosti na server Romea.cz napsal romský hudebník Gyulla Banga. Ten si myslí, že dění kolem agentury je fraška. Ministr Dienstbier má podle něj se stávkujícími zaměstnanci agentury velkou trpělivost. „Být na jeho místě já, všechny bych je na hodinu vyházel a s nikým bych o tom nediskutoval,“ citoval Plesl Bangova slova. Podle Bangy je také celá Agentura pro sociální začleňování jen dobře maskovaný byznys.

Závěrem Plesl dodává, že text pana Bangy je sice trošku provokativní, ale dobře napsaný a jeho čtení není ztraceným časem. „Na rozdíl od sledování frašky s názvem ‚Zaměstnanci privatizují státní agenturu‘,“ uzavírá své zamyšlení šéfredaktor Jaroslav Plesl.

Zeman podpořil stávkující

Prezident Miloš Zeman podpořil protestující pracovníky vládní agentury pro sociální začleňování. Podle něj k rozdělení této instituce není žádný důvod. Je prý jen "úhybným manévrem" pro odvolání schopného ředitele. Prezident to dnes řekl při své návštěvě Olomouckého kraje. Kritizoval ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD), pod jehož úřad agentura spadá. Většina pracovníků začala v pondělí kvůli neshodám s ministrem o budoucnosti agentury stávkovat. Protest zatím přerušili.

„Sympatizuji s těmi, kteří vstoupili do stávky a vyjadřuji jim podporu proti nesmyslnému rozhodnutí," řekl Zeman při návštěvě Olomouckého kraje. Poukazoval na nedávné odvolání šéfa agentury Martina Šimáčka a na plánovanou reorganizaci agentury kvůli služebnímu zákonu. Podle původního ministrova plánu se měla rozdělit na dvě části od července.

„Rozdělení agentury bylo pouze úhybným manévrem jak člověka, který agenturu vedl jako celek a byl schopný, zbavit vedoucí funkce. A tím se ho zbavit jako člověka, který na každé poradě nejmenovaného ministra demonstruje rozdíl schopností obou těchto lidí. K rozdělení agentury nebyl žádný důvod," uvedl prezident. Své vyjádření prý formuloval tak, aby si za ně nevysloužil trestní oznámení.

Prezident je zapšklý, kontruje Diestbier

Ministr Jiří Dienstbier Zemanova slova na svém facebookovém profilu zhodnotil takto: „Komentář prokazující osobní zapšklost a neznalost věci. Už to ani nepřekvapí."

„Pan prezident evidentně nevynechá žádnou příležitost k mé kritice, což vychází z naší vzájemné animozity. Bohužel o této kauze téměř nic neví, ani se nesnažil ode mne či mého úřadu zjistit podrobnosti," sdělil ČTK přes svou mluvčí ministr. Podle něj o prezidentově zájmu na začleňování nesvědčí jeho výroky o integraci romských školáků či postižených. Zeman například v lednu řekl, že je proti tomu, aby děti s určitým handicapem byly ve třídách se zdravými.

Vztahy mezi Zemanem a Dienstbierem jsou napjaté dlouhodobě. Dienstbier byl Zemanův protikandidát v prezidentské volbě a je jeho častým kritikem. Hlava státu zas kritizuje ministra pro lidská práva, který mimo jiné navrhl omezení prezidentových pravomocí.

O co vlastně jde?

Pracovníci agentury žádají pro svou instituci samostatnost a nezávislost na ministrovi. Jejich spor s Dienstbierem vyvolalo odvolání jejich šéfa, neshody kolem využití evropských peněz a sledování jejich účinnosti při integraci Romů i chystaná reorganizace. Změny ministr zatím odsunul na leden.

Protestující pracovníci agentury žádali o jednání premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD). Stávku po jednom dni přerušili zatím do 19. května, kdy je předseda vlády přijme. O dalším postupu pak rozhodnou 20. května. Dvě desítky zaměstnanců jsou připraveny podat výpověď.

Agentura působí v 36 městech a obcích, kde pomáhá řešit problémy s ghetty. V příštích letech by mohla na začleňování čerpat až deset miliard korun z EU. Pracovat by mohla v sedmi desítkách míst a měla by mít stovku zaměstnanců, plánuje Dienstbier.

Agentura o Romech, ale bez Romů

„Dění kolem Agentury už je opravdu trapné. Je to fraška! Tak zaměstnanci vstoupili do stávky? Pan ministr má docela ještě velkou trpělivost, být na jeho místě já, všechny bych je na hodinu vyházel a s nikým bych o tom nediskutoval. Oni chtějí protestovat? Co se jim nelíbí? Jaké nehorázné peníze berou za to, že prostřednictvím svých partnerů v lokalitách učí Romy, jak si mají zavazovat tkaničky od bot? Jaké mají platy oproti „běžným“ sociálním pracovníkům? V čem jsou jiní, nebo dokonce lepší? Jaká vůbec byla kritéria k tomu, aby někdo mohl v Agentuře pracovat?“ ptá se ve své glose na stránkách Romea.cz Gyulla Banga.

A pokračuje: „Jak je možné, že mají mezi sebou zaměstnance, kteří mají nulové zkušenosti s terénní sociální prací (a to už vůbec nemluvím o tom, jakou mají praxi s romskou komunitou)? Přečetl jsem si otevřený dopis na Romea.cz, který je adresovaný ministrovi. Hemží se to tam tituly, ovšem nenašel jsem v té výzvě jediné příjmení, kde by bylo jasné, že se jedná o někoho z řad Romů (jistě, i Novák může být Rom, ale nechci zbytečně zkoumat každé jméno). Zato mezi nimi najdete několik romistů (gádžů), jak jinak. A já se ptám, čím oni mohou být pro romskou komunitu přínosní? Při vší úctě, oni nejsou sociální pracovníci, nemají žádnou praxi, tak jak jim chtějí pomáhat? Mě by to fakt zajímalo.“

Co Agentura dodnes zásadního pro Romy udělala?!

„A já bych se rád zeptal, co Agentura dodnes zásadního pro Romy udělala? Kde mají výsledky za těch pár let, co existují? Podle mě neudělala vůbec nic a to je celé. Jen pobírali dotace, aby měli z čeho žít. Kolik mají mezi sebou zaměstnanců z romských řad? Pět? Nebo spíš jinak, je tam vůbec někdo? Pokud ano, kdo? Jak chtějí pomáhat Romům bez Romů? Co je to za systém? To je stejné, jako bych dělal taxikáře, aniž bych vlastnil řidičský průkaz,“ píše ironicky Banga.

A svou úvahu zakončuje: „Poradili jsme si tehdy, poradíme si i dnes. Agenturu jako celek by měli okamžitě rozpustit, její pracovníky nepotřebujeme. Místo nich by v městech měli pracovat zkušení romští terénní sociální pracovníci. Každé město by mělo společně s Romy zvolit vlastní koncepci a společně pracovat na vylepšování vztahů. A ti, co jsou teď ve stávce? Přátelé, nikdo vás nenutí, abyste pracovali pro Agenturu. Většina z vás má slušné vzdělání a nejste schopni si obratem najít jinou práci? Romové nejste, tak snad vás předpokládám nikdo nebude. Jistě, spousta z vás má doma rodiny a tak si nedovolíte sedět doma.  Tak vám přeji hodně štěstí při hledání nového zaměstnání.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.                        

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace