Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Podrazily a vydíraly mě Véčka, tvrdí zhrzený Okamura a vypráví o tom, co mu podstrčili k podpisu a jak na něj nastražili puč...

15.05.2015
Podrazily a vydíraly mě Véčka, tvrdí zhrzený Okamura a vypráví o tom, co mu podstrčili k podpisu a jak na něj nastražili puč...

Foto: Hans Štembera

Popisek: Okamura ve sněmovně

ROZHOVOR Tomio Okamura zůstal sice „bez koruny“, ale už rychle šlape na plyn. „Vyštípaný“ lídr Úsvitu srší energií při rozjezdu nového politického hnutí Svoboda a přímá demokracie: „Konečně mohu říkat, co si myslím, a dělat politiku bez vydírání poslaneckým klubem,“ oddechl si. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz popsal nejen restart své kariéry.

V Událostech na ČT už jste zmínil, že se těšíte na nové hnutí. Prohlásil jste, že se díváte dopředu a co dělají „pučisté“, vás nezajímá. Každopádně vaši voliči, a možná nejen oni, by asi rádi slyšeli, co uděláte proto, aby se něco podobného neopakovalo?

Hlavním a jediným důvodem, proč k puči došlo, byly předčasné volby. Prožíval jsem dilema, zda budu hnít v Senátu, nebo jestli to risknu a půjdu bojovat do Poslanecké sněmovny, kde se dělá skutečná politika, a zkusím tam prosadit program přímé demokracie. Na to, abych dal dohromady hnutí, jsem měl jen pár měsíců a musel jsem dělat obrovské personální kompromisy, které bych nikdy jinak neudělal. Věci veřejné byly jediným volným týmem na trhu, který byl ochotný se bavit o spolupráci. A jak to vypadalo? Uvedu konkrétní příklad. Podstrčili mi k podpisu stanovy o tom, že všichni členové musí jejich případnou změnu odsouhlasit. Neuvědomil jsem si, že lidé nastrčení Věcmi veřejnými tím získávají blokační hlas, čímž znemožní jakoukoli změnu stanov. Když jsem hned po volbách přišel s tím, že je potřeba změnit stanovy směrem k tomu, abychom mohli masově nabírat členy, tak to zablokovali. Teď už vím, proč se to stalo a proč chtěli blokovat přijímání nových členů. Pokud bychom totiž měli velkou členskou základnu, k puči by nikdy nemohlo dojít. Příznivci jsou z 99,9 procent na mé straně, nikdy by takové jednání nedovolili a zabránili by mu demokratickým hlasováním.

Od začátku existoval plán vyškrábat se po Okamurových zádech do Poslanecké sněmovny a pak Okamuru zdiskreditovat, odstranit a implementovat do hnutí bývalé Věci veřejné. Je to výsledek kompromisů, které jsem musel udělat kvůli předčasným volbám. Chtěl jsem si v klidu připravit hnutí, ale neměl jsem dostatek času. U pučistů převážily osobní ambice a nebylo možné domluvit se na plnění programu. Nebyla jiná varianta než odejít a založit nové hnutí. Podobné věci se už nemohou opakovat, protože teď už mám dostatečné množství spolehlivých lidí, kteří jsou prověření, máme čas, každý se může ukázat. Konečně mohu začít budovat masové hnutí v České republice, které jsem vždycky chtěl. Ještě do léta svoláme konferenci, kde budou přijati členové v řádu desítek, a pak budou nabíráni další. Hlásí se mi stovky zájemců.

Pokud jste si všimla, poté, co jsem se odstřihnul od pučistů a začal jsem pracovat na založení hnutí, mi jen za poslední tři dny přibyl počet příznivců na facebooku více než o tisíc. Příznivci cítili, že mě někdo podvádí, brzdí a že nemohu pracovat na plno. Pučisté mi zakazovali chodit na demonstrace, zakazovali mi říkat to, co nás dostalo do Poslanecké sněmovny. Když jsem brojil proti radikálnímu islámu, tak se proti mně postavili. Teď už mohu svobodně říkat: „Do posledního dechu budu bránit nástupu islámu v České republice.“ Říkám to, ať se klidně postaví na hlavu. Když jsem mluvil o nepřizpůsobivých skupinách, snažili se tvářit tzv. politicky korektně a okřikovali mě. Teď už mohu svobodně říct: „Budu bojovat proti diskriminaci slušné většiny.“ Naši multi-kulti politici, pravdoláskaři společně se zmanipulovanými médii nám vtloukli do hlavy úplně opačný nesmysl. Konečně mohu říkat, co si myslím a dělat politiku bez vydírání poslaneckým klubem, bez vydírání, že přeběhnou k jinému poslaneckému klubu, čímž zradí program. Očekávám, že za rok, když se budeme spolu bavit, už budu moct říct, že máme stovky členů a já bych byl rád, kdyby jich byly i tisíce.

S kterými poslanci počítáte a plánujete vzít mezi sebe i nějaké nové výrazné osobnosti? Uvažoval jste například o Martinu Konvičkovi z iniciativy Islám v ČR nechceme?

Všimnul jsem si, že pan Konvička spolupracuje s pučisty. Oslovil jsem ho, zda bych je mohl podpořit na demonstraci v Brně, ale byl jsem odmítnut. Pan Konvička ale vystupoval na jiné akci společně s pučisty. Nebráním se spolupráci vůbec s nikým, jde mi o program. Názory na islám máme úplně shodné a myslím si, že bychom se měli spíš spojovat na prosazování programu, který je dobrý pro Českou republiku. Já bych spolupráci navázal rád, jen mě mrzí to odmítnutí. Když jsme naopak my organizovali demonstraci, dal jsem pokyn, abychom oslovili i IVCRN. Přesto si myslím, že musíme táhnout za jeden provaz. Když se budeme rozdělovat, neprosadíme proti mašinérii vůbec nic. Rád budu s panem Konvičkou spolupracovat, nemám s tím žádný problém.

Jako důvod, proč s Vámi nechtěli spolupracovat poslanci v hnutí Úsvit, bývají uváděny také ekonomické nesrovnalosti a to, že byste měl údajně vrátit asi půl milionu korun, podle jiných zdrojů zase milion a půl. Vím, že stav zdůvodňujete tím, že jste peníze do účetnictví sám vložil, ale co bude dál?

Už se k tomu nebudu vracet. Hloubkový audit potvrdil, že účetnictví a hospodaření je zcela bez výhrad a zcela v souladu se zákonem. Přestaňme už poslouchat řeči pučistů, ale pojďme k faktům. Ukázalo se, že žádné pochybení neexistuje. Je mi jasné, že jediným politickým programem pučistů bude i dál špinit Okamuru, ale mě to vůbec nezajímá. Zradili mě, vyštípali mě z Úsvitu, přitom audit žádné pochybení neprokázal. Tím to pro mě skončilo, už se k tomu nikdy nebudu vracet.

Jak to vlastně bude s čerpáním příspěvků za hlasy voličů? Zůstanou Úsvitu?

Odešli jsme bez jediné koruny. Do Úsvitu má přijít ještě 50 milionů a všechno jsme jim nechali, protože se odmítáme už s někým dohadovat. Teď by se mohla média začít věnovat kontrole, co se s těmi penězi bude dít, protože občané nás volili kvůli prosazování přímé demokracie.

Daniela Černá

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace