Vyrábíme mentální mrzáky, co neobstojí v životě! Sociolog se pustil do studentů, protestujících proti Zemanovi. Ten se prý střílí do vlastní nohy, tedy podle ODS
09.05.2015
Foto: ČT
Popisek: Jiří Fajt, ředitel NG, je jedním z těch, které Zeman odmítl jmenovat.
Nejmenování tří profesorů, které ve středu ohlásil prezident republiky Miloš Zeman, vyvolalo vlnu kritiky ze strany akademiků i politiků. A přidali se i studenti, kteří se proti prezidentovi ohradili. Není to mimochodem jediný studentský protest, který se v současnosti odehrává.
Prezident odmítl jmenovat profesory Jiřího Fajta, Jana Eichlera a Ivana Ošťádala. Vysvětlil to pochybnostmi o jejich morální integritě. Na to zareagovali rektoři českých univerzit bojkotem jmenovacího ceremoniálu, který následně ministr školství Marcel Chládek raději zrušil.
K akademikům se přidali i studenti
Po kritice z řad akademické i politické obce se přidali i studenti. Zvláštní stanovisko ke kauze schválila Studentská komora Rady vysokých škol. Předsednictvo komory vydalo tiskové prohlášení, podle kterého je odmítnutí podpisu nepřijatelným zásahem do principu akademických svobod. Právě autonomie vysokých škol na státní správě je podle nich důvodem kvality českého vysokého školství.
Studenti zmiňují i vystoupení svého předsedy na slyšení v Senátu v loňském roce, kde odmítl omezování akademických svobod a porušování pravidel, která v akademickém světě fungují. „Všem členům akademické obce musí být zaručena akademická práva a svobody. Pokud by došlo však k ohrožení byť jen jednoho z těchto pravidel, tak dochází k narušení základních akademických práv a svobod,“ uvedl předseda studentské komory Hynek Roubík.
Vláda měla nasadit armádu
Na jejich protest a obecně na jednání studentů zareagoval pravicový sociolog Petr Hampl, který je častým kritikem uzavřenosti akademického světa a intelektuálů vůbec. Nyní se jejich dramaticky ohlašovanému protestu na Facebooku vysmál: „Je vidět, že to vláda podcenila a že udělala chybu, když nenasadila armádu. Přežije to vůbec Česká republika?“
Vážněji pak dodal, že zcela chápe, že se daňovým poplatníkům nepozdává, že mají „takovou bandu“ financovat. Problém je ale podle něj zásadnější. „Až ti mladí lidé po 10 letech života v takovém prostředí vejdou do normálního světa, budou v něm vůbec schopni žít? Není to způsob výroby mentálních mrzáků?“ přemítá Hampl.
Černochová: Zemane, střílíš se do vlastní nohy
To, co u jedněch prezidentovi velmi vadí, u jiných velkoryse přehlíží. Tak by se dalo shrnout zamyšlení poslankyně a starostky Prahy 2 Jany Černochové (ODS), v němž se věnuje rozhodnutí Miloše Zemana nepodepsat jmenovací dekrety třem kandidátům na nejvyšší akademickou hodnost, profesuru. Černochová Zemana obviňuje z pokrytectví, případně senility nebo z neschopnosti zapamatovat si to, nad jakými morálními prohřešky on sám zavírá oči.
Podle Černochové totiž to, co prezidentovi vadí v případě třech akademiků, mu nevadí u Františka Kriegela. Toho Zeman „uctívá a bezmezně při každé příležitosti, kterou má, obdivuje“. Poslankyně k tomu podotkla, že prezident druhý pražský obvod za to, že Kriegelovi neudělil čestné občanství, kritizuje a dehonestuje. Podle Černochové chce Zeman zřejmě natruc Praze 2 udělit Kriegelovi další významné státní ocenění. Zopakovala, že nijak nezpochybňuje Kriegelovu statečnost v srpnu 1968, kdy jako jediný člen československé delegace odmítl podepsat tzv. Moskevský protokol.
Nelze hodnotit jeden statečný čin odděleně od činů nestatečných
A vysvětlila, proč se Kriegel čestným občanem Prahy 2 nestal: „Odůvodnění zastupitelů dvojky, proč nehlasovali pro titul čestný občan Dvojky, bylo, podotýkám napříč politickým spektrem, v našem zastupitelstvu stejné: nelze hodnotit jeden statečný čin odděleně od zbytku činů nestatečných, nelze pominout skutečnost, že má z padesátých let krev na rukou a nebýt jeho angažovanosti ve vrcholných funkcích v komunistické straně a v Lidových milicích, vlastně by nás v roce 1968 nikdo neokupoval,“ uvedla Černochová.
Poukázala na to, že prezident ze svých názorů, že člověk je tvor chybující a podstatné je, jestli někdy někdo něco udělal pro stát, najednou pokrytecky couvá a staví se do role etalonu morálky a kádrováka. „Kriegel ano, vše odpuštěno, ale na jiné má jiný metr? Pokrytectví, nebo senilita? Asi bohužel obojí,“ domnívá se poslankyně. Své zamyšlení uzavírá touto větou: „Nejmenováním profesorů pod záminkou, kterou prezident uvádí, se střílí do vlastní nohy a stává se ještě směšnějším, než jsem si až do dneška mohla ještě myslet!“
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Anička Vančová