Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Úplně jiný pohled na Marine Le Pen od českého novináře, který mluvil s jejím otcem: Ona už není extrémní, ani kontroverzní moc ne. A naparující se Okamura…

08.05.2015
Úplně jiný pohled na Marine Le Pen od českého novináře, který mluvil s jejím otcem: Ona už není extrémní, ani kontroverzní moc ne. A naparující se Okamura…

Autor: Hans Štembera

Popisek: Marine Le Pen v Poslanecké sněmovně

FOTO V souvislosti se sledovanou pražskou návštěvou Marine Le Pen se novinář Josef Brož na Britských listech zeširoka rozepsal o politické minulosti Národní fronty a rodiny Le Penových. Měl k tomu své důvody – v devadesátých letech byl prý prvním českým novinářem, který dělal rozhovor s jejím otcem.

Nestor francouzské pravice Jean Marie Le Pen je v současnosti s dcerou v rozepři, ta jej chce vylučovat ze strany, on jí doporučuje, ať se rychle vdá, aby nadále nešpinila jeho jméno. V roce 1995 byl prý ještě plný síly, když na svém zámečku na západě Paříže čelil své pověsti „kryptofašisty“ a tak trochu bizarní postavy francouzské politiky.

Když v roce 2002 postoupil do druhého kola prezidentských voleb, vyvolalo to šok a ve druhém kole drtivá většina Francouzů podpořila jinak nepříliš populárního prezidenta Chiraca. Dnes jeho dcera zařadila Nacionální frontu mezi etablované strany a vážně se o ní spekuluje jako o historicky první ženské prezidentce Francie.

V osobním kontaktu milá a přívětivá

„Dívám se na tu ženu, jež připomíná dozorkyni „tradičních hodnot“, a ptám se sám sebe, zda to s tím drsným image nepřehání. V osobním kontaktu je oproti tomu velmi přívětivá, vůči novinářům, kteří se k ní chovají přiměřeně svému zaměření, je až neuvěřitelně laskavá,“ popisoval Brož svůj zážitek z pražské konference, které se ve středu zúčastnila.

Pro svého otce, který nade vše staví čest (s oblibou například připomíná své skleněné oko jako důsledek nasazení v armádě při povstání v Alžírsku), je však zrádkyní a její dceru Marion, která již rovněž nastoupila politickou dráhu, dědeček označuje rovnou za „perfidní“.

Brož zastává názor, že vtipná a celkem sympatická blondýnka dokázala politické vize svého otce zlidštit, což jí spolu s posunem politické rovnováhy umožnilo stát se uznávaným politickým hráčem. „Většina novinářů o Le Penové píše jako o ´kontroverzní‘, už téměř nikdo nepoužívá termín ´extrémní‘. Ona totiž ve skutečnosti opravdu extrémní není, kontroverzní už moc také ne,“ dodává Brož.

Zpupný, naparující se Okamura

Chování Marine Le Pen staví do kontrastu s některými jejími pražskými souputníky. K tomu mu posloužil zážitek z pražské konference: „Deset minut před zahájením se ještě davy tísnily před rentgeny, když tu se náhle objevil poslanec Tomio Okamura, bývalý předseda hnutí Úsvit, jenž už zdálky hlaholil: „Pusťte paní Le Pen!“ Hlouček se zavlnil... Nevím, proč by ji nikdo nechtěl pustit. Zpupnost, s jakou se poslanec Okamura naparoval, kontrastovala s tichým: ´Bonjour!‘, jež jsem zaslechl za svými zády,“ popsal.

Na druhou stranu prý dcera stále pokračuje v tradicích svého otce například v politické tvrdosti a neochotě akceptovat ve straně opozici. Otec však vidí negativně například to, že se dcera chce stát „součástí systému“. Nejlépe je to vidět na přístupu k židovské komunitě, kterou si Le Pen snaží usmířit, zatímco její otec důsledně trvá na svém téměř třicet let starém výroku, že „plynové komory byly jen historickým detailem“.

Ve Francii podle Brože má Le Pen šanci se prosadit. Naproti tomu její čeští souputníci pro Brože vyvolávají velké pochybnosti. Dokonce tak velké, že o založeném společném uskupení píše jako o „Sněhurce a sedmi trpaslících“.

Fuj, fašisti ven, přivítali Le Pen ve sněmovně. Odpověděla vtipem o nahých Ukrajinkách

Zahájení konference Evropský mír a prosperita po Evropské unii, která proběhla na půdě Poslanecké sněmovny a na níž vedle jiných vystoupila i francouzská nacionalistická politička Marine Le Pen, se neobešlo bez kontroverzí.

Jakmile šéfka francouzské nacionalistické strany Front National (Národní fronta) vstoupila do sálu, dali o sobě velmi hlasitě vědět její odpůrci. „Fašisté ven,“ pokřikovali na Le Penovou. Ostřílená politička se ale projevy nesouhlasu nedala zaskočit. „Máte štěstí, že jsou u vás odpůrci oblečení,“ prohlásila ve zjevné narážce na ukrajinskou feministickou skupinu Femen, která je známá nahými protesty.  

Účast šéfky francouzské nacionalistické strany Front National na konferenci, kterou pořádala Občanská konzervativní strana exčlena ODS Jiřího Janečka ve spolupráci s exčlenem Úsvitu přímé demokracie Radimem Fialou, ostře odsoudila také strana Zelených. Strana označila Le Pen za pravicovou extremistku, která se svojí účastí na konferenci pořádané na půdě českého Parlamentu snaží legitimizovat extremismus.

„Marine Le Penová rozhodně není ´umírněnou‘ političkou, za kterou se poslední dobou snaží vydávat. Připomeňme si například její výrok, ve kterém přirovnala francouzské občany muslimského vyznání k nacistickým okupantům. Zároveň ji a její politickou stranu považuji za bezpečnostní riziko pro Evropu. Zejména z důvodu jejího propojení s Putinovským režimem v Rusku,“ tvrdí senátor Václav Láska (za SZ). 

Evropská unie je monstrózní kreatura, zničme ji

Na úvod svého projevu se francouzská nacionalistická politička ostře vymezila proti Evropské unii. Organizaci označila za „monstrózní kreaturu a šílenství“ a poukázala na to, že EU sice velebí demokracii, ale svým fungováním ji popírá. Konkrétním příkladem absence demokratických principů v Evropské unii je dle Le Pen evropská ústava, která vstoupila v platnost i přes negativní výsledek některých národních referend.

Myšlenka spolupráce v rámci Evropy je dle francouzské političky správná, nicméně v podání Evropské unie z jejího pohledu dosti pokulhává. „Evropská unie je hrobkou našich nadějí. Nebojujme proti Evropě, nýbrž proti EU,“ vyzvala Le Pen.

Proti nadnárodnímu principu fungování EU postavila šéfka francouzské nacionální strany spolupráci mezi suverénními národními státy, které mají vlastní hranice, měnu i zákony. To je dle jejího názoru mnohem lepší forma spolupráce mezi evropskými státy. „Sjednocení vlastenecké Evropy je náš úkol,“ prohlásila Le Pen.

Za další negativum Evropské unie považuje francouzská politička společnou měnu – euro – které prý nepřináší prosperitu, nýbrž pravý opak.

Ve svém projevu se Le Pen dotkla i uprchlické krize ve Středozemním moři. Prohlásila, že za tisíce mrtvých nesou odpovědnost evropští lídři, neboť Evropská unie pomohla zničit země, ze kterých se do Evropy snaží dostat tisíce uprchlíků.

Marine Le Pen šla v Praze s Klausem na pivo, máme fotku

Šéfka francouzské nacionalistické strany Front National Marine Le Pen měla na začátku své pražské návštěvy spíše neformální program, v rámci něhož obdivovala české památky a zašla na pivo s exprezidentem Václavem Klausem.

Francouzská politička dorazila do Prahy v úterý odpoledne. Podle fotek, které zveřejnila na svých účtech na sociálních sítích Facebook a Twitter, se jí na letišti dostalo vřelého přijetí.  

O tři hodiny později se Le Pen přihlásila znovu, když své příznivce informovala o tom, že se prošla po historickém centru města. V rámci procházky po české metropoli zavítala i na Karlův most, kde si pro štěstí sáhla na reliéf svatého Jana Nepomuckého.

Úterní program zakončila francouzská politička posezením nad pivem s českým exprezidentem Václavem Klausem. Fotku sdílel na svých facebookových stránkách i Institut Václava Klause. „Moderní levicoví politici by si samozřejmě pořídili selfie. My s Marine Le Pen jsme si raději dali pivo," připsal k tomu administrátor stránky. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace