Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dají nám za ucho čip a zakážou vypít víc než tři piva. Senátor a známý podnikatel představil chmurnou vizi budoucnosti. Bude to jako za totáče

07.05.2015
Dají nám za ucho čip a zakážou vypít víc než tři piva. Senátor a známý podnikatel představil  chmurnou vizi budoucnosti. Bude to jako za totáče

Foto: Synot

Popisek: Ivo Valenta

Jednou přijde den, kdy nám nějaký politik slíbí, že se o nás postará, a zakáže nám vypít více než tři piva po sobě, protože to škodí zdraví lidí. Dostanete na ucho čip a ten se postará o to, že už nikdy nepřekonáte tři piva. Tato varovná slova pronesl senátor Ivo Valenta, jenž patří mezi kritiky všemožných regulací. U loterií má prý jistý smysl, ale s mírou. Nakonec pochválil prezidenta Zemana.

Senátor Ivo Valenta zavítal do nedělního Press klubu Luboše Xavera Veselého. Na cestě do Senátu prý od horní komory čekal něco jiného, než tam nakonec opravdu vidí. Mimo toho, že je senátorem, také vlastní společnost Synot a spoluvlastní ParlamentníListy.cz. Rozhodně se mu prý nelíbí, že politici tlačí legální loterie do kouta. Má za to, že v tom může hrát určitou roli silná lobby on-line sázení.

„Ministerstvo financí se vydalo špatnou cestou, když začalo tvořit velký loterijní zákon bez širší konzultace s loterijním průmyslem a vznikl paskvil,“ uvedl host s tím, že teď se chystá nějaká další daňová regulace. To vše vede k tomu, že legální podnikání nahradily černé herny. „Na to doplatili firma, stát, město i hráči samotní, kteří jsou v těch prostředí kriminalizováni,“ pokračoval.

Regulace loterií ano, ale...

To prý neznamená, že by byl proti regulaci, jen by ocenil, kdyby v celé republice platila jednotná pravidla, která by zároveň zohledňovala národní zájmy. Pokud jde o závislosti, první krok by prý mohli udělat sami hráči. „Jestliže mají pocit, že potřebují limit, tak ať si např. na svém tabletu stanoví limit tisíc korun týdně,“ radí Valenta. Hlavní je, aby se nerozmáhal nelegální hazard. Pokud už se jednou rozroste, bude velmi těžké ho vymýtit a donutit jeho majitele při případné změně, aby šedou zónu opustili. Vydělali by na tom např. provozovatelé on-line hazardu. „Já mám podezření, že tu existuje on-line lobby, která na to tlačí,“ vyjádřil názor senátor.

Uznává také, že si obce mohou rozhodnout, zda na svém území hazard vůbec chtějí, a pokud ano, tak za jasných pravidel. „Ale dneska je ta praxe taková, že se starosta ráno probudí a řekne si: Tady byl v noci hluk, tak to zakážu. A to je špatně,“ konstatuje Valenta. Hraní je podle jeho názoru pro 95 procent lidí zábavou, ale asi pět procent tento typ zábavy nezvládá.

Hospody se zavřou a lidé se budou bavit doma v garáži

V obecné rovině je prý jasně proti regulování všeho možného – kouření v restauracích a dalších věcí. Konkrétně tento zákaz může vést k tomu, že hospody se zavřou a lidé se budou bavit doma v garáži. „Bude to jako za totáče, kdy jsme si vytvářeli soukromé kluby,“ pronesl.

Ve druhé polovině pořadu zkritizoval ministra financí Andreje Babiše za snahu zavést elektronickou evidenci tržeb. I v Chorvatsku vedlo zavedení EET k zavření až tisíců podniků, takže stát v součtu přijde o daně, které chce vybrat.

„Nebo čekám, že někdo přijde a řekne, že je zdravé vypít čtyři piva. Dostanete na ucho čip, dáte si tři piva, ale čtvrté už vám čip nedovolí,“ varoval.

Do Moskvy by měli jet všichni

Na závěr senátor Valenta pochválil prezidenta Zemana za to, že míří do Moskvy poklonit se padlým obětem druhé světové války. „Já myslím, že by tam měli jet všichni politici, protože jsme byli osvobozeni,“ konstatoval senátor s tím, že toto je třeba uznat, byť nemá rád povinné mávání osvoboditelům, jaké zažil za minulého režimu. To prý raději dá ženě pusu pod rozkvetlým stromem, a tím naplní jinou májovou tradici.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace