Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Svůj „nedostatek“ dorovnává dobrou náladou a optimismem. Slavný lékař Kolář o zdraví prezidenta a jeho trablech s nohama. A co řekl o bývalém kamarádovi Babišovi?

06.05.2015
Svůj „nedostatek“ dorovnává dobrou náladou a optimismem. Slavný lékař Kolář o zdraví prezidenta a jeho trablech s nohama. A co řekl o bývalém kamarádovi Babišovi?

Foto: ČT

Popisek: Světově uznávaný fyzioterapeut Pavel Kolář

Světově uznávaný fyzioterapeut Pavel Kolář je známý především péčí o vrcholové sportovce, politiky i řadu celebrit. Rukama mu ale prošli i tři čeští prezidenti. Jací byli pacienti a jak je na tom se zdravím prezident Miloš Zeman? Na to Kolář odpovídal v rozhovoru pro časopis Týden, kde také pohovořil o ministru financí Andreji Babišovi, který Kolářovi nechal vybudovat pracoviště.

Kolář byl členem tří prezidentských lékařských konzilií. Pomáhal Václavům Havlovi a Klausovi a teď pečuje o zdraví Miloše Zemana. Kolář tvrdí, že každý z prezidentů byl svůj a každý mu něco dal. Nejvíc toho prý prožil s Václavem Havlem, kterého léčil od roku 1990 a kterého zažil i v situacích, kdy byl několikrát těsně před smrtí. „Bylo to mnohdy dost obtížné, obrovský stres pracovat v jeho konziliu,“ vysvětloval Kolář.

Havel na rozdíl od svého nástupce Václava Klause moc nesportoval, což se údajně odráželo i v přístupu k nemoci. „Václav Klaus jako sportovec daleko víc slyší na prevenci a aktivně se snaží. Václav Havel spíš očekával opravárenskou péči. Tak jako prezident Zeman. Je těžké ho přimět, aby pro své zdraví dělal cokoli preventivně. Musí se s ním vyjednávat,“ tvrdí Kolář.

Opilý, nebo nemocný?

Zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana je dle fyzioterapeuta kromě mírné cukrovky a špatných nervů v nohou, kvůli kterým má problémy s rovnováhou, dobrý. „Provází ho stav, kdy úplně ztratíte cit v nohou. Jako kdybyste chodili na dřevěných protézách, které začínají v půli lýtek, jako kdybyste si obuli nižší holínky. Zkrátka špatně reagujete při chůzi na podložku, špatně šlápnete a je problém,“ popisoval Kolář nejvážnější zdravotní problém českého prezidenta.

Někteří lidé připisují Zemanovo vrávorání opilosti. „Všichni víme, že si občas skleničku dá a že to má rád. Na druhé straně lidé, kteří mají tohle onemocnění, opravdu takhle chodí a může to vypadat jako opilost. Jde o ztrátu rovnováhy, vyvažování při chůzi. U něho je ta ztráta velká,“ osvětloval dále Kolář.

Prezident by se dle jeho soudu měl více věnovat prevenci, což ale nedělá. „Bohužel, pohybová aktivita je mu cizí. Je těžké ho k tomu přemlouvat, ale měl by dělat víc. Nedělá, což patří k jeho nátuře,“ popisoval Kolář s tím, že prezident tento „nedostatek“ dorovnává dobrou náladou a optimismem. „Jemu vlastně tolik nevadí ztráta pohyblivosti, nevadí mu, že se nemůže tolik hýbat. Tak jako by to vadilo mně nebo někomu jinému,“ uvedl fyzioterapeut.

Politika nás rozdělila

V další části rozhovoru Kolář pohovořil o ministru financí a šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi, který ještě před vstupem do politiky nechal za 300 milionů vybudovat Centrum pohybové medicíny. Na specializovaném pracovišti působí kromě jiných i Pavel Kolář, jehož jméno dnes figuruje v názvu budovy.

S Andrejem Babišem se prý Kolář potkal v době, kdy neměl žádnou politickou ambici. „Byl to můj pacient, znali jsme se velmi dobře, naše rodiny spolu jezdily na dovolenou. Myslím, že politika, kterou začal dělat, nás trošku rozdělila,“ uvedl Kolář s tím, že v současné době jsou s Babišem „normální byznys partneři“.  Fyzioterapeut prý platí nájem, a když se přijde léčit Andrej Babiš, musí za služby nehrazené zdravotní pojišťovnou platit jako každý jiný. 

Svérázný lékař Hnízdil vážně radil Zemanovi: Pít slivovici a hodně dupat

Další známý doktor, psychosomatik Jan Hnízdil, zaslal už v listopadu loňského roku prezidentovi Miloši Zemanovi otevřený dopis, v němž hlavě státu radí, jak by se měla chovat, aby si zachovala zdraví, a to jak ve prospěch sebe sama, tak ve prospěch všech obyvatel. Prezident má dál pít alkohol, více dupat a zachovat si humor. Ten prý naše země potřebuje jako sůl.

Za prvé byste se vůbec neměl omezovat v pití alkoholu. Váš organizmus je na něj zvyklý. Jakákoliv náhlá změna životního stylu by byla smrtící. Odhalování korunovačních klenotů jste ustál skvěle. Jen byste neměl míchat různé druhy lihovin. Držte se osvědčené slivovice," doporučuje lékař v textu zveřejněném serverem Aktuálně.cz.

Zadupejte všechny do země

Prezident prý nemusí přestat ani kouřit, protože podle informací z posledního vyšetření má cévy jako mladík. Hnízdil v této souvislosti připomíná, jak Zeman dupal před studenty při návštěvě severní Moravy, aby jim ukázal, jak je na tom se zdravím. „Zadupete a všechny nemoci utečou. Jako cyklista bych Vám doporučil jízdu na kole,“ pokračuje autor.

To, že se prezidentovi relativně daří zadupávat problémy do země, potvrzuje prý i politolog Jiří Pehe, podle něhož Zeman promýšlí několik politických tahů dopředu. Podle Hnízdila ale spíš plácá páté přes deváté. „Je skvělé, jak školíte komentátory a politology. Jen houšť. Pehe je z Vás už úplně hin. Je přesvědčený, že jste geniální politický stratég, s šachovým mozkem, který dokáže plánovat několik tahů dopředu. Kdyby chudák tušil, že jen plácáte páté přes deváté,“ stojí v dopise.

Příliš často opakovaný bonmot

Platí ale, že naše země potřebuje i důvod k zasmání, takže by Miloš Zeman neměl přestávat se svými bonmoty. Problém je pouze v tom, že se prezident opakuje. Neměl by však věšet hlavu a dát prostor lidem jako je Michal Hašek, Zdeněk Škromach nebo Jeroným Tejc, tedy tzv. pučisté z ČSSD.

„S bonmoty byste to neměl přehánět. Není možné být neustále vtipný a přitom dělat na plný úvazek prezidenta. Možná by stačilo říct bonmot jen jednou. Ten o žurnalistickém póvlu, hnoji a prostitutkách je perfektní. Říkal jste ho ale už tolikrát, že naposledy jsem se vůbec nesmál. Tím ale nechci říci, že je humor s Vaší funkcí neslučitelný. Naopak. Naše země ho potřebuje jako sůl. Jen myslím, že byste měl dát prostor třeba Haškovi, Škromachovi, senátorům, poslancům nebo Nejvyššímu soudu,“ radí Zemanovi Hnízdil.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace