Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bartoš sestavil žebříček Židů v české politice a všichni tam chtějí být. Slonková zase vytváří „černý seznam“ Putinových přisluhovačů, bude úřadovat soudce Lynč?

06.05.2015
Bartoš sestavil žebříček Židů v české politice a všichni tam chtějí být. Slonková zase vytváří „černý seznam“ Putinových přisluhovačů, bude úřadovat soudce Lynč?

Foto: ČT24

Popisek: Sabina Slonková

Adam B. Bartoš přišel před pár lety se „seznamem pravdoláskařů“ a „seznamem Židů“. Nyní se jej snaží napodobit bývalá šéfredaktorka MF Dnes Sabina Slonková, která zveřejnila na svém novém webu Neovlivní.cz seznamy lidí, kteří podle ní slouží Putinovi. Potlesku se však nedočkala, spíše ostré kritiky od Andrey Holopové na webu Reflex.cz.

„Její web Neovlivní.cz se snaží najít si místo na těsné mediální scéně – bohužel tím nejpokleslejším způsobem. Slonková se tím přiblížila k Adamu B. Bartošovi, který je známý svým blouzněním se seznamy ‚pravdoláskařů’ a Židů,“ konstatuje Holopová a vzpomíná na seznamy Adama B. Bartoše: „V jeho seznamu Židů se tehdy například objevila i řada redaktorů Reflexu. Kdo by Bartoše, bývalého redaktora serveru iDnes.cz, neznal, možná by měl strach o lidi na seznamu. Takhle si ale spíš každý přál na seznamu být. Tolik velikánů na jednom místě! Takže být na jeho seznamech byla spíš pocta,“ nechala se slyšet Holopová. Což však nevnímá u Slonkové. Na Bartošových seznamech je skutečně řada zvučných jmen, počínaje Václavem Havlem, pokračuje Michalem Vieweghem, Ludvíkem Vaculíkem, Milošem Formanem, Martou Kubišovou, Michaelem Kocábem, Karlem Schwarzenbergem, Martinem C. Putnou či Janem Pirkem.

Slonková podle Holopové zveřejněním seznamů jenom snižuje důstojnost a věrohodnost nejen k sobě, ale i k novinám, které vedla. „Publikuje teď v vzedmuté protiruské vlně seznamy „Čechů, kteří slouží Putinovi“: Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý si místo na seznamu vysloužil pouze tím, že nevěří na účinek ekonomických sankcí proti Rusku. Přitom jen neutrálně hodnotil ekonomický dopad sankcí. Někdo si ale seznam přečte a má jasno – další přisluhovač Kremlu,“ hodnotí Holopová.

Kdo všechno je na seznamu Slonkové a proč?

Václav Klaus, bývalý prezident

Slonková píše, že podpůrný hlas bílého prezidenta Václava Klause má pro Kreml klíčový význam. Jeho prohlášení se podle ní zpravidla stávají důležitým nástrojem Putinovy propagandy směrem dovnitř Ruska. Moskva podle všeho nejčastěji pracuje se dvěma Klausovými tezemi: Protiruské sankce jsou nesmyslné a konflikt s Ruskem vyvolal Západ.

Vojtěch Filip, předseda KSČM

Podle Slonkové plní Filip roli majáku Moskvy uprostřed České republiky. Dobře to prý bylo vidět například v listopadu 2014, kdy Filip přijal pozvání předsedy komise Státní dumy pro jednání se státy EU Železňaka, i přesto, že ten je kvůli anexi Krymu na sankční listině USA a EU. V březnu 2015 zase Filip poskytl rozhovor ruskému propagandistickému webu Sputnik, v němž odmítal, že by v současné chvíli existovala takzvaná ruská hrozba.

Jaroslav Foldyna, poslanec

Podle Slonkové patří do seznamu Foldyna proto, že se v poslední době staví na stranu Ruska, a to v konfliktu na Ukrajině, po boku dalších mužů se v březnu také účastnil prezentace publikace vydané Ministerstvem zahraničí Ruské federace Bílá kniha – aneb Pravda o Ukrajině. Zavítal i na ruskou ambasádu oslavit výročí konce druhé světové války a v neposlední řadě kritizoval i průjezd amerického konvoje Českem.

Čtěte také:

Jaroslav Foldyna: Odpad společnosti Slonková mě dala na seznam? Na tom byl už kdysi můj táta. Je mi z vás na zvracení

Vladimír Dlouhý, ekonom

Dlouhý se dostal na seznam díky svým výrokům o protiruských sankcích. „Já vůbec nevěřím v účinek ekonomických sankcí. Za prvé sankce mohou poškodit nás, a myslím, že čeští podnikatelé patří mezi ty, kteří by byli poškozeni víc než podnikatelé z jiných evropských zemí,“ citovaly Dlouhého ParlamentníListy.cz.

Petr Hájek, novinář

Hájek je na seznamu díky svému webu Protiproud.cz, kde píše o totalitních Spojených státech, jejich okupaci Česka či o hrdinném obránci tradičních hodnot, ruském prezidentovi Putinovi. V žebříčku se umístil i kvůli odmítání průjezdu amerického konvoje či vlivu na někdejšího prezidenta Václava Klause. Tomu dělal Hájek exkancléře.

Jiří Vyvadil, bývalý senátor

Slonková a její web považuje Vyvadila za tak výrazně proruského, až působí málem jako karikatura. Vyvadilovy výroky však podle ní velmi často citují ruská média a vytvářejí tak dojem, že přesně takové jsou názory české veřejnosti. Vyvadil je rovněž zakladatelem občanského sdružení Přátelé Ruska v České republice.

Miloš Zeman, prezident

Prezident Zeman je podle Slonkové státník, který se dostává pravidelně do kolize s oficiální zahraniční politikou země. Většina českých i zahraničních politiků jeho slova příliš vážně neberou, pro kremelské vůdce mají podle ní cenu zlata. V seznamu je i kvůli svým veřejně projeveným pochybnostem o tom, zda Kreml potlačuje lidská práva, zapomenout nemůžeme ani na slovní útok na feministky Pussy Riot, bojující proti nesvobodě.

Jan Mládek, ministr průmyslu a obchodu

Mládek se v seznamu umístil kvůli svému postoji proti ruským sankcím. „Nemyslím si, že sankce v tom podání, jak jsou, mohou něco změnit. Jejich politický vliv je nulový a ekonomicky sice může mít Rusko problémy, ale to poškodí spíše obyvatelstvo než vládu,“ řekl o nich podle serveru Neovlivnitelní.cz.

Miloslav Ransdorf, europoslanec

Hlasitý odpůrce protiruských sankcí i podporovatel Vladimira Putina. Z těchto důvodů je na žebříčku europoslanec Miloslav Ransdorf. Podle Slonkové je jeho nejkontroverznějším výrokem prohlášení o vojenské intervenci západních žoldnéřů u východoukrajinského Debalceve, kdy poslanec prohlásil, že v debalcevském kotli je přes dva tisíce vojáků NATO. Přestože se informace ukázala jako nepravdivá, europoslanec se za ni nikdy neomluvil.

Vyvolat zášť a lynč

Veřejné seznamy odpůrců měly podle Holopové vždy jediný účel: vyvolat zášť a lynč. „Středověk měl své hony na čarodějnice, fašisté a komunisté měli své seznamy Židů a ‚zrádců’ či ‚přisluhovačů imperialismu‘,“ uvedla Holopová s tím, že je legitimní nesouhlasit s argumenty a oponovat jim. „Dávat lidi na seznam je ale manipulativní útok ad hominem,“ uzavřela s tím, že jestli se Slonková rozhodla jít touto cestou, skoro by se mohla přidat do strany Petra Cibulky, vzít si siderické kyvadlo a odhalovat s jeho pomocí ruské agenty všude kolem nás.

Vendula Kvochová

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová