Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

TH Computer, který našel hledaný Peroutkův článek? Jiří X Doležale, vy už to fakt nehulte. Tvrdit, že Zeman je horší než Hitler, to je hódně přes čáru

04.05.2015
TH Computer, který našel hledaný Peroutkův článek? Jiří X Doležale, vy už to fakt nehulte. Tvrdit, že Zeman je horší než Hitler, to je hódně přes čáru

Autor: Facebook

Popisek: Jiří X Doležal

„Exkluzivně: Našli jsme článek Hitler je gentleman!“ píše dnes ráno známý publicista a obhájce konopí Jiří X Doležal na Rflex.cz. Marihuanu, respektive její účinnou látku THC, připomíná i v drobném vtípku, kdy píše: „Dlouho hledaný článek Ferdinanda Peroutky, o kterém hovořil Miloš Zeman, skutečně vyšel. Naše redakce do jeho hledání zapojila nejmodernější TH Computer, a výsledky se dostavily.“ To, co následuje, už ale vtip opravdu není.

Pražané obecně prezidenta Zemana moc „nemusejí“ a hlava státu jim k této nechuti dodává co týden ostrou munici. Ať už ale patříme k odpůrcům prezidenta, jeho příznivcům, či jsme v tomto ohledu názorově vlažní, to, co napsal po zřejmě prohuleném víkendu Jiří X Doležal, je prostě alarmující.

Doležal přišel s tím, že článek Ferdinanda Peroutky, kde podle prezidenta stojí, že Hitler je gentleman, nalezl a publikuje ho „v plném znění“. Výsledkem této parodie, mimochodem ne příliš povedené, zato čpící až iracionálním odporem a nenávistí k Miloši Zemanovi, jeho gothaji, jitrnicím a becherovčičce, je pointa, v níž Doležal tvrdí, že Hitler je čajíček proti „jitrnicožravému alkoholikovi“ Zemanovi. Ostatně, pokud vám to uniklo, přečtěte si to celé:

Text údajného Peroutkova článku

„Drazí spoluobčané, národe český! Naše země podstupuje velkou historickou zkoušku, a je na každém z nás, jak se s novou silou přicházející z Německa vyrovná. Je jisto, že náš národ čekají strašné zkušenosti - vyvražďování, genocidium Židů a Romů, koncentrační tábory, sekyrárna na Pankráci a další jevy, které bychom si raději odpustili.  Taková ale bude vláda Adolfa Hitlera a jeho říšských protektorů.

Přesto mi nezbývá než varovat před skleslostí, pesimismem a beznadějí. Mým koníčkem od mládí byla prognostika, a tak mi nezbývá než ve vší vážnosti konstatovat, že ve srovnání s tím, co náš národ čeká v delším časovém výhledu, je Hitler gentleman. Namátkou připomínám některé pozitivní rysy jeho osobnosti: Vůdce je vegetarián, a tudíž kvůli jeho mrzkému hladu nemusí umírat žádná nevinná zvířátka. Vůdce je také abstinentem, a tak máme záruky, že rozsudky smrti bude podepisovat s jasnou hlavou, moudře a uvážlivě.

Ano, okupace Německem přinese národu ztráty. Ale neponíží náš národ, nepošpiní samu podstatu naší národní existence. To můžeme udělat jen my sami. A taky to uděláme. Tři čtvrtě století po abstinentovi a vegetariánovi Hitlerovi bude naše země v područí jitrnicožravého alkoholika. Nyní jsou české korunovační klenoty v moci Hitlerových přisluhovačů, ale přijde den mnohem větší potupy. Přijde den, kdy korunovační klenoty Karla IV. budou normálně poblitý.

Nyní se na Pražském hradě podává eintopf, ale přijde den, kdy se tam bude konzumovat výhradně gothaj. Nyní, za Hitlera, se vraždí duševně nemocní a je to v souladu s ideou čisté rasy. Idea čistého národa očištěného od méněcenných duševně nemocných ovšem nezhyne a za tři čtvrtě století bude český prezident volat po jejich segregaci ve školách.

Proto volám z plna hrdla: Hitler je gentleman! Alespoň ve srovnání s tím, co bude sedět na Pražském hradě v roce 2015.“

Pane redaktore, já nejsem pokrytec... Zeman pro Blesk

V Masarykově pracovně v Lánech usedl o víkendu prezident Zeman proti redaktorovi Blesku Davidu Vaníčkovi. Již podruhé se zde odehrál rozhovor „S prezidentem v Lánech“, vysílaný na internetových stránkách deníku. Tradičním námětem posledních dní je právě téma „Peroutka“ neboli marné hledání textu, ve kterém slavný prvorepublikový novinář označil Hitlera za gentlemana. Zeman avizoval, že pokud mluvčí Jiří Ovčáček text do konce června neobjeví, je připraven z vlastních peněz vyplatit odměnu tomu, komu se podaří text najít. „Protože vím  na sto procent, že ten článek existuje, protože jsem ho sám četl,“ uvedl.

Jiná věc by podle něj byla, kdyby mu o textu někdo řekl a on by mu uvěřil, aniž by si jeho informace ověřil. „Ale když něco vidíte na vlastní oči, tak je to něco jiného,“ vysvětlil. Částka to prý bude dostatečná na to, aby motivovala nadšené archivní badatele. Prezident také zmínil, že Jiří Ovčáček objevil řadu dalších textů dokazujících Peroutkovo „podlehnutí nacistické ideologii“ a tyto články jsou veřejně přístupné. „V tom ale problém není. Problém je v tom, že tehdy mnozí lidé skutečně věřili, že Hitler je gentleman,“ vysvětloval prezident. Věřilo v to prý mnoho politiků i novinářů, a Hitler je postupně zklamával.

A pokud jde o Peroutku, Zeman upozornil, že za první republiky mu cenzura v Přítomnosti zakázala otisknout některé jeho texty. „Zatímco za druhé republiky mu články vycházely,“ vzpomněl prezident například na text Češi, Němci a Židé a ocitoval názor šéfredaktora Britských listů Jana Čulíka, který za to Peroutku označil za antisemitu. „Přečtěte si to a zjistíte, zda to mé obvinění Peroutky bylo nebo nebylo adekvátní,“ dodal Zeman. Přesto si prý Ferdinanda Peroutky váží, jak zdůraznil. „Četl jsem Budování státu a není v tomto žánru skvělejší knihy,“ ujistil.

Ohledně omluvy, kterou po státu reprezentovaném prezidentskou kanceláří požaduje vnučka Ferdinanda Peroutky, Zeman uvedl: „Mohu se omluvit pouze za to, že se článek nepodařilo najít. Ale nemohu se přece omlouvat za to, že jsem na vlastní oči četl nějaký článek.“ Pak dodal, že je komickým paradoxem, že si jasně vzpomíná, že článek byl na stránce vlevo dole, ale nepamatuje si, o jaký ročník Přítomnosti šlo.

Zeman opět naštve své odpůrce, dal rozhovor Rusům

Prezident Miloš Zeman včera v rozhovoru pro ruskou tiskovou agenturu TASS kritizoval sankce, které dle jeho názoru jen přispívají k eskalaci napětí. Vedle toho rovněž litoval, že byly vzhledem ke zhoršení situace na Ukrajině pozastaveny plány na bezvízový styk mezi Ruskem a Evropskou unií.

„Sankce jsou neefektivní, ba přímo naopak mají kontraproduktivní účinky. Jejich jediným důsledkem je další eskalace napětí. Jsem toho názoru, že by měly být protiruské sankce bezodkladně odstraněny,“ řekl český prezident a zalitoval, že je kvůli událostem na Ukrajině pozastaven chystaný bezvízový režim pro cestování mezi Ruskem a Evropskou unií. „Během společného summitu mezi Ruskem a EU jsme už byli krůček od podepsání tohoto dokumentu. Další jednání byla bohužel zmrazena v důsledku ukrajinského konfliktu,“ konstatoval Zeman s tím, že o dalším pokračování těchto rozhovorů v budoucnu si je naprosto jistý.

Miloš Zeman mimo jiné v rozhovoru zdůraznil význam spolupráce mezi Ruskem a EU. „Oba subjekty se v ekonomické oblasti vhodně doplňují. Jejich ekonomiky jsou komplementární. Nejsme rivalové, ale spolupracovníci. Rusko potřebuje moderní technologie a členské státy Evropské unie zase suroviny a přírodní zdroje. Obě strany mají ze vzájemné spolupráce velký prospěch,“ zmínil prezident a vyjádřil jednu poměrně přelomovou myšlenku týkající se vzájemných vztahů. „Nelze vyloučit, že by se v příštích letech mohlo Rusko připojit k EU. Či naopak, chcete-li. Výsledek bude v každém případě stejný. Předpokládám, že by se tak mohlo stát do dvaceti let,“ predikuje Zeman.

Český prezident rovněž vyjádřil pochybnosti nad snahou ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka dodržovat podmínky zakotvené v mírové dohodě podepsané v Minsku. Naopak prezidenta země Petra Porošenka Zeman chválil. „Ukrajinský prezident dle mého dělá maximum. O premiérovi Jaceňukovi si tak jistý nejsem,“ řekl Zeman, který rovněž vyjádřil znepokojení nad rostoucím počtem úmrtí novinářů. „Bylo by žádoucí, aby OBSE převzala dohled na novináři pohybujícími se v bojových zónách. Mise nezávislých pozorovatelů OBSE by měly být rozšířeny a jejich úloha zásadně posílena,“ je přesvědčen Zeman.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace