Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nuselský pivovar: Ustoupí symbol naší historie luxusnímu bydlení?

15.04.2013
Nuselský pivovar: Ustoupí symbol naší historie luxusnímu bydlení?

Foto: Pivomat

Popisek: Nuselský pivovar představuje cennou část české historie. Teď by v něm měly být vybudovány loftové byty.

Luxusním bytovým domům by měl ustoupit další pražský památkově chráněný areál. Tentokrát developeři zaměřili svou pozornost na Nuselský pivovar. Vše je připraveno, záleží pouze na magistrátu, zda schválí změnu územního plánu.

Výstavbu další luxusní obytné čtvrti plánuje KF Development, patřící do finanční skupiny Prosperita, v areálu bývalého nuselského pivovaru. Hranaté škatule by měly vyrůst na pravém břehu Botiče poblíž Divadla Na Fidlovačce, na rozhraní městských částí Praha 2 a Praha 4. Tedy v sousedství křižovatky Otakarova, mezi ulicemi Bělehradská, Křesomyslova a železniční tratí.

Investor počítá na realizaci projektu s částkou dosahující téměř 1,5 miliardy korun. Kromě luxusních bytů by v prostoru měly vzniknout také nové obchody, restaurace a prostory pro lékařské ordinace a služby. Návrh pro KF Development zpracovává studio Cigler Marani Architects, mimo jiné autor návrhu na rekonstrukci vyhořelého Průmyslového paláce na holešovickém Výstavišti či administrativního komplexu Argentinská hvězda, jednoho z uvažovaných budoucích sídel radnice Prahy 7.

Sladovnu hájí památkáři

V zanedbaném areálu Nuselského pivovaru o rozloze asi 40 000 m2 jsou v současnosti sklady, garáže, parkoviště a zkušebny pro hudební skupiny. Část bývalých pivovarských sklepů je využívána jako hřiště pro paintball. Většinu pozemků, které byly dříve ve správě Českých vinařských závodů, vlastní firmy skupiny Prosperita. Část patří soukromým vlastníkům a Městské části Praha 4.

K novému plánu řekli své i památkáři – při nové výstavbě musí být bezpodmínečně zachována památkově chráněná budova bývalé sladovny. Měly by v ní být vystaveny původní stroje a vybavení, chybět by neměla ani restaurace s vlastním minipivovarem. Ve vyšších patrech budou zřejmě luxusní loftové byty.

Rozhodnou zastupitelé

„Máme hotovou urbanistickou a architektonickou studii, která zahrnuje všechny potřebné průzkumy. Nyní čekáme na změnu územního plánu," řekl médiím ředitel společnosti Jiří Felix. „Chceme k území přistupovat rozumně, v maximální míře chceme zachovat původní zeleň. Na hranici území vybudujeme cyklostezku a plánujeme areál otevřít veřejnosti.“

Zahájení výstavby tedy nyní závisí už jenom na rozhodnutí Zastupitelstva magistrátu hlavního města Prahy. „Revitalizaci podporujeme. Město se dosud spíš rozrůstalo a pohlcovalo pole a zelené plochy na okrajích, místo aby řešilo zanedbané plochy v centru,“ vyjádřil se k projektu náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09). Pokud zastupitelstvo potřebnou změnu územního plánu schválí, bude muset investor požádat o územní povolení, jehož vydání bude pravděpodobně trvat zhruba rok.

Z Nuslí přišla i naše hymna

Pražské Nusle se mohou pochlubit staletou tradicí vaření piva. První pivovar tu založil už v roce 1694 hrabě Josef Sezima z Vrtby a stal se největším středoevropským průmyslovým pivovarem. Od dob první republiky tu byla v provozu Nuselská pivovarská restaurace, vyhledávaná díky své světlé a tmavé výčepní desítce a čtrnáctistupňové tmavé specialitě Nuselský prelát.

Nuselský pivovar se objevuje i ve scénáři Tylovy a Škroupovy Fidlovačky ve scéně, kdy sbor sládků, přicházejících na pouť z Nuselského pivovaru, zpívá píseň „Kde je sládek, tam je mládek“. Krátce po ní následuje Marešova" píseň „Kde domov můj“, která se stala českou národní hymnou.

Sídlo české historie

Na předvolebním mítinku kolem Svatováclavského milénia vystoupil v roce 1929 v Nuselské pivovarské restauraci i pozdější prezident Edvard Beneš. V pivovaru vznikla i malá divadelní scéna, na níž předvedl vůbec poprvé své kabaretní vystoupení populární komik Jaroslav Štercl. Nuselský sklípek tehdy fungoval i na Národní třídě, s přímými dodávkami z Nuselského pivovaru.

V roce 1960 byl pivovar přeměněn na sladovnu. Ze světové výstavy Expo 1967 v Montrealu byla do jeho areálu přemístěna Koliba U pastýřky s cimbálovou muzikou, která je v provozu dodnes. Od roku 2000 jsou jeho budovy kulturní památkou. Zachována je i hlavní brána z Bělehradské ulice, ozdobená dvěma pivovarskými sudy z roku 1918, z níž se ztratila pouze velká bronzová ozdobná písmena N.P. (Nuselský pivovar).

Adina Janovská