Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Otřes v Babišových novinách: Odcházejí důležité redaktorky. A to z politických důvodů, za jejich odchodem je jediný muž. Dříve respektovaný komentátor, který nyní prý lže

02.05.2015
Otřes v Babišových novinách: Odcházejí důležité redaktorky. A to z politických důvodů, za jejich odchodem je jediný muž. Dříve respektovaný komentátor, který nyní prý lže

Foto: Facebook

Popisek: Jan Macháček, dříve respektovaný novinář a rockový hudebník, jímž je ovšem stále.

Lidové noviny opouštějí dvě výrazné novinářské tváře. Politická reportérka Kateřina Eliášová a její kolegyně ze zahraniční rubriky Kateřina Šafaříková oznámily svůj odchod, v případě Eliášové dohodou, Šafaříková výpovědí. Důvodem je pro obě komentátorská hvězda Babišova deníku Jan Macháček, respektive střet jeho zájmů, neboť novinář současně působí jako poradce ministra Babiše, což ovšem on sám popírá.

„Mám o své práci pro Lidové noviny jiné představy, než které má šéfredaktor listu István Léko. Dohodli jsme se proto, že moje práce v Lidových novinách skončí během následujících několika týdnů,“ vysvětlila Eliášová. Šafaříková ještě konkrétněji vysvětlila důvod výpovědi takto: „Můj kolega Jan Macháček je nejen komentátor LN, ale také zahraničněpolitický konzultant Andreje Babiše.“

Obě redaktorky, které v minulosti působily v České televizi, přišly do Babišova deníku v loňském roce jako náhrada za redaktory, kteří deník opustili poté, co jej koupil Andrej Babiš.

Stejnou práci si nechal zaplatit dvakrát

Kateřina Šafaříková pak na svém Facebooku obšírněji vysvětlila, proč kvůli Macháčkovu střetu zájmů není ochotna působit ve stejné redakci. Zjistila prý, že u Macháčka se role nezávislého novináře a Babišova poradce prolínají a není schopen je oddělit.

Jako příklad uvedla zážitek ze začátku dubna. Tehdy Andrej Babiš dostal od ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka k vyjádření novou koncepci české zahraniční politiky. Připomínky za Babiše vypracoval jeho poradce Macháček.

„1. dubna vyšel komentář v LN od Jana Macháčka ke koncepci, kde používá tytéž argumenty, jaké předtím poslal Andreji Babišovi jako podklad pro jeho politické stanovisko. Shoda obou Macháčkových textů, tedy připomínek a komentáře v LN, je 99 %,“ píše Šafaříková, která se v Lidových novinách stejně jako Macháček věnovala zahraniční politice.

Napřed zapíral...

Když požádala Macháčka o vysvětlení, nejprve prý zapíral, že by pro Andreje Babiše nějaké připomínky vůbec vypracovával. Pod tlakem argumentů se prý přiznal, ale svou podivnou dvojroli odmítl jakkoliv řešit.

„Poté jsem šla za šéfredaktorem Istvánem Lékem, s tím, že je nutné věc systémově řešit. Tvrdil, že o souběhu poradcovské a komentátorské role nevěděl a publikaci připomínek pro Babiše překlopených do komentáře v LN označil za chybu,“ prozrazuje novinářka. Šéfredaktor prý slíbil řešení, ale o tři dny později kolegyni sdělil, že nic řešit nebude, neboť Macháček je pro něj jako komentátor důležitý a co si dělá ve svém volném čase je mu jedno.

„Spojení rolí, které mají zůstat nespojené a nespojitelné – spolutvůrce politiky a nezávislého komentátora této politiky – považuji za zcela nepřekročitelný princip novinářské práce. Tady byl překročen a jeho překročení akceptováno. Proto jsem dala výpověď,“ vysvětlila Kateřina Šafaříková.

Obhajoba Jana Macháčka na Facebooku

Macháček na svém facebookovém profilu sepsal tři body, jimiž se hájí. Jako první uvedl: „Nejsem poradce Andreje Babiše, ale nevidím důvod proč by se nemohl někdy zeptat na názor lidí, kterých si váží. Je ironií,že jsem pranýřován za to, ze jsem doporučil, aby se do koncepce státní zahraniční politiky výslovně vrátila zmínka o odkazu Václava Havla. Jestli to někdo v praxi využil, o tom nejsem informován." Ano, není oficiální poradce, je Babišem placený (patrně, nikdo nikdy zatím oficiálně neprozradil, kdo institut financuje, obecně se ale má zato, že je to právě Andrej Babiš) ředitel jeho myšlenkového trustu, think tanku s názvem Institut pro politiku a společnost. Přesněji, je předsedou jeho správní rady.

Macháček dále píše: „Nejsem a nebyl jsem zaměstnanec firmy Mafra, dodávám pouze LN a serveru Lidovky.cz každý den blog-komentář a jednou týdně debatu s ekonomy. Nemohu tedy ani dávat odnikud výpověď. Domácí politice se navíc věnuji sporadicky..Nemohu se vyjadřovat k útržkům nějaké soukromé korespondence, protože ji nemám, nevím jestli je pravá či patřičně upravená a odkud pochází či kde byla komu odcizena. Tím končí moje komentování této „kauzy“ na facebooku i jinde." Posuďte sami, kdo má více pravdy...

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace