Otřes v Babišových novinách: Odcházejí důležité redaktorky. A to z politických důvodů, za jejich odchodem je jediný muž. Dříve respektovaný komentátor, který nyní prý lže
02.05.2015
Foto: Facebook
Popisek: Jan Macháček, dříve respektovaný novinář a rockový hudebník, jímž je ovšem stále.
Lidové noviny opouštějí dvě výrazné novinářské tváře. Politická reportérka Kateřina Eliášová a její kolegyně ze zahraniční rubriky Kateřina Šafaříková oznámily svůj odchod, v případě Eliášové dohodou, Šafaříková výpovědí. Důvodem je pro obě komentátorská hvězda Babišova deníku Jan Macháček, respektive střet jeho zájmů, neboť novinář současně působí jako poradce ministra Babiše, což ovšem on sám popírá.
„Mám o své práci pro Lidové noviny jiné představy, než které má šéfredaktor listu István Léko. Dohodli jsme se proto, že moje práce v Lidových novinách skončí během následujících několika týdnů,“ vysvětlila Eliášová. Šafaříková ještě konkrétněji vysvětlila důvod výpovědi takto: „Můj kolega Jan Macháček je nejen komentátor LN, ale také zahraničněpolitický konzultant Andreje Babiše.“
Obě redaktorky, které v minulosti působily v České televizi, přišly do Babišova deníku v loňském roce jako náhrada za redaktory, kteří deník opustili poté, co jej koupil Andrej Babiš.
Stejnou práci si nechal zaplatit dvakrát
Kateřina Šafaříková pak na svém Facebooku obšírněji vysvětlila, proč kvůli Macháčkovu střetu zájmů není ochotna působit ve stejné redakci. Zjistila prý, že u Macháčka se role nezávislého novináře a Babišova poradce prolínají a není schopen je oddělit.
Jako příklad uvedla zážitek ze začátku dubna. Tehdy Andrej Babiš dostal od ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka k vyjádření novou koncepci české zahraniční politiky. Připomínky za Babiše vypracoval jeho poradce Macháček.
„1. dubna vyšel komentář v LN od Jana Macháčka ke koncepci, kde používá tytéž argumenty, jaké předtím poslal Andreji Babišovi jako podklad pro jeho politické stanovisko. Shoda obou Macháčkových textů, tedy připomínek a komentáře v LN, je 99 %,“ píše Šafaříková, která se v Lidových novinách stejně jako Macháček věnovala zahraniční politice.
Napřed zapíral...
Když požádala Macháčka o vysvětlení, nejprve prý zapíral, že by pro Andreje Babiše nějaké připomínky vůbec vypracovával. Pod tlakem argumentů se prý přiznal, ale svou podivnou dvojroli odmítl jakkoliv řešit.
„Poté jsem šla za šéfredaktorem Istvánem Lékem, s tím, že je nutné věc systémově řešit. Tvrdil, že o souběhu poradcovské a komentátorské role nevěděl a publikaci připomínek pro Babiše překlopených do komentáře v LN označil za chybu,“ prozrazuje novinářka. Šéfredaktor prý slíbil řešení, ale o tři dny později kolegyni sdělil, že nic řešit nebude, neboť Macháček je pro něj jako komentátor důležitý a co si dělá ve svém volném čase je mu jedno.
„Spojení rolí, které mají zůstat nespojené a nespojitelné – spolutvůrce politiky a nezávislého komentátora této politiky – považuji za zcela nepřekročitelný princip novinářské práce. Tady byl překročen a jeho překročení akceptováno. Proto jsem dala výpověď,“ vysvětlila Kateřina Šafaříková.
Obhajoba Jana Macháčka na Facebooku
Macháček na svém facebookovém profilu sepsal tři body, jimiž se hájí. Jako první uvedl: „Nejsem poradce Andreje Babiše, ale nevidím důvod proč by se nemohl někdy zeptat na názor lidí, kterých si váží. Je ironií,že jsem pranýřován za to, ze jsem doporučil, aby se do koncepce státní zahraniční politiky výslovně vrátila zmínka o odkazu Václava Havla. Jestli to někdo v praxi využil, o tom nejsem informován." Ano, není oficiální poradce, je Babišem placený (patrně, nikdo nikdy zatím oficiálně neprozradil, kdo institut financuje, obecně se ale má zato, že je to právě Andrej Babiš) ředitel jeho myšlenkového trustu, think tanku s názvem Institut pro politiku a společnost. Přesněji, je předsedou jeho správní rady.
Macháček dále píše: „Nejsem a nebyl jsem zaměstnanec firmy Mafra, dodávám pouze LN a serveru Lidovky.cz každý den blog-komentář a jednou týdně debatu s ekonomy. Nemohu tedy ani dávat odnikud výpověď. Domácí politice se navíc věnuji sporadicky..Nemohu se vyjadřovat k útržkům nějaké soukromé korespondence, protože ji nemám, nevím jestli je pravá či patřičně upravená a odkud pochází či kde byla komu odcizena. Tím končí moje komentování této „kauzy“ na facebooku i jinde." Posuďte sami, kdo má více pravdy...
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Anička Vančová