Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Další nebezpečný, úchylný a patologický nápad ministra Chládka. Elektronická šikana bude pokračovat, tentokrát u dětí

01.05.2015
Další nebezpečný, úchylný a patologický nápad ministra Chládka. Elektronická šikana bude pokračovat, tentokrát u dětí

Foto: archiv

Popisek: Ministr školství Marcel Chládek

Krajské listy přinesly tento týden informace o možném zdravotním riziku, hrozícím podnikatelům i zaměstnancům v souvislosti s plánem ministerstva financí zavést elektronickou evidencí tržeb. Aby toho nebylo málo, oznámil obdobný plán i chrlič nápadů, ministr školství Marcel Chládek. Svým záměrem očipovat děti a zavést do škol tablety vyvolal ještě větší zděšení než ministr Babiš.

Chládkův nápad na digitalizaci školství přivádí k nepříčetnosti nejen zasvěcené rodiče, ale také novináře. Snad nejvíce to Chládek schytal od Martina Fendrycha z Aktuálně.cz. Ten se na projekt „chrliče nápadů“ Chládka, který nedávno okázale anoncoval minulý týden, podíval velmi zevrubně a označil jej za  nebezpečný, úchylný a patologický. Fendrych se přitom ale zabývá pouze jedním nebezpečím, jež nápad očipovat všechny žáky škol přináší, naprostou ztrátou svobody. Podle Fendrycha budou děti pod  záminkou své bezpečnosti   neustále šmírováni: „Žijeme ve světě, který trpí masívní šmírovací obsesí. Všude kamery, všechno se nahrává, telefony jsou sledovány, hovory odposlouchávány, atd., atd.“ rozčiluje se právem novinář.

Na západě pravý opak

Jenže ještě mnohem vážnější dopad může mít skutečnost, že kvůli digitalizaci školství budou děti také neustále pod vlivem elektromagnetického smogu.  Podle světové zdravotnické organizace jsou totiž elektromagnetická pole všech frekvencí jedním z nejrychleji rostoucích vlivů na životní prostředí  s potencionálním škodlivým dopadem na lidské tělo. WHO proto doporučuje řídit se principem předběžné opatrnosti a podobná zařízení používat v nejmenší možné míře.  Tímto vážným  problémem se zabývala také Rada Evropy a doporučila členským státům EU, aby přijala  přiměřená opatření ke snížení expozice elektromagnetickými poli a realizovala masové osvětové kampaně. V důsledku této výzvy již některé země EU, například Bavorsko nebo  Francie, zakázaly používání bezdrátových sítí ve školách, knihovnách, apod. V Normandii byly wifi sítě odstraněny  ze všech vzdělávacích zařízení. Zodpovědné instituce k tomu vedly závěry některých studií, podle nichž stoupají u dětí ve školách, kde bylo zavedeno wifi, poruchy  pozornosti a hyperaktivita a to mnohonásobně.

Poslanci proti rakovině? U nás ne

Vzhledem k doporučení Rady Evropy jsme se proto obrátili na naše europoslance s  dotazem, zda budou  opatření RE  přijata také u nás.  Výsledky jsou velmi zajímavé. Jako prvního jsme oslovili Pavla Poce (ČSSD), který je členem výboru EU Poslanci proti rakovině.  Pavel Poc nám odpověděl vzápětí: „K upřesnění o této věci bych rád uvedl, že se jedná o aktivitu Parlamentního shromáždění Evropské rady, což není orgán Evropské unie, ale samostatná organizace, která zahrnuje širší evropský kontext  (jejím členem je například i Rusko). Otázky projednávané v této instituci se tedy na stůl Evropského parlamentu nedostávají.  Pro přesnější informace o této aktivitě bych si dovolil doporučit oslovit předsedkyni české delegace v této instituci, paní poslankyni Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Danu Váhalovou.“

Česko doporučení ignoruje

Jenže paní poslankyně Váhalová  pro změnu  reagovala: „Co se týká jednání v rámci institucích EU doporučuji  obrátit se  na naše  europoslance.  Evropský výbor  v Poslanecké sněmovně, dle mých informací, zatím nic podobného neprojednával.“ Zároveň ale potvrdila, že Parlamentní shromáždění Rady Evropy, se zabývalo touto záležitostí v rezoluci č. 1815 - Potenciální nebezpečí elektromagnetických polí a jejich vliv na životní prostředí, která byla přijata dne 27.5 2011.  Jedná se o doporučení pro 47 členských států. Dana Váhalová   nicméně potvrdila, že konkrétní zákon o omezení wifi sítí přijala nedávno Francie.

Útok na základní právo!

Podařilo se nám získat také vyjádření poslance ODS  Jana Zahradníka  který se touto problematikou zabývá: „Nemyslím si, že omezování elektromagnetických polí je správnou cestou, jak zlepšit životní prostředí. Samozřejmě bychom sebe ani své okolí neměli zbytečně vystavovat elektromagnetickému záření, zároveň se musíme postavit například proti snahám omezit wifi připojení, jak k tomu došlo ve Francii. Omezovat přístup k internetu zákonem je útok na základní právo člověka, totiž právo na svobodný přístup k informacím.“

Čtěte také:

Skandál. Vědci varují: Elektronická evidence tržeb ohrozí vážně zdraví tisíců živnostníků. Ministerští ale strkají hlavu do písku, Babišovi jde více o byznys než o zdraví

Dodejme pouze, že většině soudných lidí nejde o omezování práva na svobodné informace, ale pouze o  minimalizování rizik, souvisejících s elektromagnetickým smogem a dodržování principu předběžné opatrnosti. Bohužel se však Česká republika vydala právě opačnou cestou,   ignoruje varování odborníků a vystavuje nebezpečí především nejohroženější skupinu obyvatel, děti. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace