Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Poslankyně za Topku: Mnoho lidí u nás si neuvědomuje, že už v roce 1945 bylo jasno. Následovalo nasazování „sovětských poradců“ na ministerstva…

28.04.2015
Poslankyně za Topku: Mnoho lidí u nás si neuvědomuje, že už v roce 1945 bylo jasno. Následovalo nasazování „sovětských poradců“ na ministerstva…

Foto: Facebook

Popisek: Helena Langšádlová

ROZHOVOR „Pokud oligarcha, který je současně vysokým politikem, vlastní část médií, část ovládá skrze inzerci svých podniků a část chce ovládnout skrze mediální rady, tak to je jedna z věcí, která opravdu naši demokratickou budoucnost může ohrozit,“ říká poslankyně za stranu TOP 09 Helena Langšádlová. Vyjádřila se i k cestě prezidenta Miloše Zemana do Moskvy a k tomu, zda nás Rudá armáda v roce 1945 skutečně pouze osvobodila.

Při nedávném rozhovoru pro ParlamentníListy.cz řekl Tomáš Klvaňa,  že nás Rudá armáda v roce 1945 neosvobodila, ale vlastně dobyla. Co vy si o tom myslíte?

Že platí obojí. Na jednu stranu to byl konec nacistického období, bezpochyby to byl konec války, ale současně nás Sovětský svaz dostal pod sféru svého vlivu a zbavil nás svobody.

Tedy už v tom roce 1945?

Domnívám se, že byť si to mnoho lidí neuvědomuje, tak vlastně už v tom roce 1945 v tom bylo jasno. A postupnými kroky, nasazováním svých „sovětských poradců“ na ministerstva a dalšími kroky docházelo postupně k tomu převzetí moci.

Vy se chystáte nějakým způsobem oslavit výročí konce druhé světové války?

Na jedné z takových oslav jsem byla už tento týden v Poděbradech. Byly tam připomenuty místní oběti a speciálně i židovské oběti z komunity, která v Poděbradech žila. Byli tam zástupci jak americké, ruské, tak i izraelské ambasády a byli tam samozřejmě i naši vojáci.

Jaký je váš názor na cestu prezidenta Miloše Zemana do Moskvy?

Pokud prezident položí kytice k hrobům padlých vojáků, tak proti tomu nemám výhradu. Protože to, že byli konkrétní oběti na několika stranách, které bojovaly za naši svobodu, to je pravda a je potřeba tyto oběti uctít. Pokud prezident Zeman nebude stát na tribuně společně s Putimem a nebude vzdávat hold ruské armádě, která v tuto chvíli okupuje část Ukrajiny, tak si myslím, že je ta návštěva v pořádku.

A co říkáte na prezidentovu rozepři s americkým velvyslancem, právě ohledně této jeho cesty do Moskvy?

Myslím si, že byla ze strany pana prezidenta naprosto nepřiměřená. Protože americký velvyslanec nevydal nějaké své prohlášení, ale v rámci rozhovoru s novináři, poté, co byl tázán, řekla pouze svůj názor.

Hodně lidí se bojí situace na Ukrajině, klidné je nenechává ani Islámský stát. Myslíte si, že potřebujeme posílit armádu?

Stát jako je Česká republika má šanci bránit sebe sama jenom jako součást širší koalice. Nicméně i mi sami musíme k těm svým koaličním závazkům v rámci aliance přiměřeným způsobem přispívat a v tomto případě si myslím, že je potřeba posílit rozpočet armády. Potřebujeme silnou armádu, která jako součást Severoatlantické aliance bude hájit i do budoucna naši svobodu.

A souhlasíte s odvody civilních občanů a s tím, že by se týkali nejen mužů, ale i žen?

Většina zemí vedle té profesionální armády má i část odvedených občanů. V případě, že by například byl napadený jeden ze států aliance a podle smlouvy by naši profesionální vojáci museli jít bojovat, tak je zcela na místě, aby tady byli vycvičeni lidé, kteří alespoň částečně zastanou povinnosti armády na území České republiky. A ano, myslím si, že v tuto chvíli je na místě, aby se odvody týkaly i žen.

Jak vůbec vidíte současnou situaci na Ukrajině?

Tak jak to můžeme sledovat, tak tam nějaké příměří v tuto chvíli panuje, ale ne absolutní. Ten konflikt není uzavřen. Mám vážné obavy, že může pokračovat. Ze všeho nejvíc bych si přála, aby žádný konflikt na Ukrajině nebyl, aby Ukrajina zůstala celistvá a aby součástí Ukrajiny byl i Krym, tak jak tomu podle mezinárodního práva má být.

Co si myslíte o jízdě nočních vlků, povolila byste průjezd Českou republikou?

Já si nemyslím, že toto je otázka nějakého povolení. Zkrátka, já to vnímám jako takové gesto ze strany Ruska. Jestli mají v pořádku víza, tak mohou projet územím České republiky, ale musí dodržovat všechny zákony a pravidla, jako kdokoliv jiný. Podle mne je nepřijatelné, aby jezdili s nějakými vlajkami, s těmi nesmí jezdit ani kdokoliv jiný. Musí se chovat jako jakýkoliv jiný řidič. Nemohou očekávat výjimky.

V americkém časopise napsali, že oligarcha Babiš může být hrozbou pro demokracii. Také si to myslíte?

Já mám vážné obavy z toho, co se děje v oblasti médií. Protože pokud oligarcha, který je současně vysokým politikem, vlastní část médií, část ovládá skrze inzerci svých podniků a část chce ovládnout skrze mediální rady, tak to je jedna z věcí, která opravdu naši demokratickou budoucnost může ohrozit.

Dá se proti tomu ale nějak bojovat?

Myslím si, že proti tomu musí bojovat ve volbách občané, voliči. Pokud jim záleží na tom, aby i do budoucna byly svobodné volby, tak by toto měli jasně vyjádřit.

David Hora

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová