Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Skandál. Vědci varují: Elektronická evidence tržeb ohrozí vážně zdraví tisíců živnostníků. Ministerští ale strkají hlavu do písku, Babišovi jde více o byznys než o zdraví

28.04.2015
Skandál. Vědci varují: Elektronická evidence tržeb ohrozí vážně zdraví tisíců živnostníků. Ministerští ale strkají hlavu do písku, Babišovi  jde více o byznys než o zdraví

Foto: Podnikatel.cz

Popisek: Elektronická evidence tržeb, ilustrační foto

V souvislosti s plánovaným zavedením elektronické evidence tržeb se zmiňuje mnoho možných problémů, které způsobí především drobným živnostníkům. Ale o jednom z nich se u nás nemluví vůbec. A přesto, že jde o velmi závažné riziko s možným dopadem na zdraví, před nimiž varuje i Světová zdravotnická organizace, české Ministerstvo zdravotnictví je zpochybňuje. Nutně se tak nabízí otázka, zda u nás jde vice o byznys, či o zdraví.

Prostřednictvím našeho čtenáře, drobného živnostníka, jsme se dozvěděli, jaké další vážné riziko může zavedení elektronické evidence tržeb přinést podnikatelům, kteří budou muset být nepřetržitě celý pracovní den  připojeni na wifi sítě. Týká se to  především těch, co budou evidenci  tržeb realizovat prostřednictvím mobilních telefonů nebo tabletů.  Nejde přitom o žádné banální nebo ničím nepodložené hrozby. 

WHO varuje!

Podle světové zdravotnické organizace jsou totiž elektromagnetická pole všech frekvencí jedním z nejrychleji rostoucích vlivů na životní prostředí  s potencionálním škodlivým dopadem na lidské tělo. WHO proto doporučuje řídit se principem předběžné opatrnosti a podobná zařízení používat v nejmenší možné míře.  Potencionální škodlivostí se zabývala také Rada Evropy a doporučila členským státům EU, aby přijala  přiměřená opatření ke snížení expozice elektromagnetickými poli, zejména  z mobilních  telefonů a realizovala masové osvětové kampaně. V důsledku této výzvy již některé země EU, například Bavorsko nebo  Francie, zakázaly používání bezdrátových sítí ve školách, knihovnách, apod. V Normandii byly wifi sítě odstraněny  ze všech vzdělávacích zařízení. Zodpovědné instituce k tomu vedly závěry některých studií, podle nichž stoupají u dětí ve školách, kde bylo zavedeno wifi, poruchy  pozornosti a hyperaktivita a to mnohonásobně. Studie, provedená v Bavorsku, navíc zjistila, že lidé vystaveni elektromagnetickému poli, trpí bolestmi hlavy, poruchami koncentrace nebo silnou únavou.

Ministerstvo zdravotnictví: Elektromagnetické pole prý neškodí

Zajímalo nás, jaká je situace u nás a požádali jsme proto o stanovisko Ministerstvo zdravotnictví.  Teprve po urgenci jsme získali odpověď tiskového odboru, která nejenže popírá možné negativní účinky na zdraví, ale dokonce i samotné akce Rady Evropy.  „V případě elektromagnetického pole generovaného Vámi zmíněnými zařízeními (mobilní telefon, wifi) lze výše uvedené tři body konkretizovat takto:  Radiofrekvenční elektromagnetické pole o intenzitě dostupné z wifi či mobilního telefonu působí na exponovanou osobu výhradně prostřednictvím tepelných účinků (ohřevu tkáně). Radiofrekvenční elektromagnetické pole o intenzitě dostupné z wifi či mobilního telefonu z principu nemůže mít karcinogenní účinky ani jinak dlouhodobě působit (pro opačná tvrzení neexistují žádné validní vědecké studie) Expoziční limity jsou v ČR, stejně jako ve většině vyspělých zemí světa, dány zákonem (zákon 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, ve znění pozdějších předpisů a nařízení vlády č. 1/2008 Sb., o ochraně zdraví před neionizujícím zářením, ve znění pozdějších předpisů). Jejich překročení je porušením zákonných povinností provozovatele zařízení. Dodržení expozičních limitů chrání jakoukoliv exponovanou osobu před všemi účinky neionizujícího záření, bez ohledu na věk exponované osoby či dobu expozice,“ sdělila nám tisková mluvčí  ministerstva Štěpánka Čechová. 

A obavy vylučujeme

Tisková mluvčí také dodala, že ministerstvo zdravotnictví tuto problematiku soustavně sleduje. „Proto Vámi popisované akce Rady Evropy pokládáme za krajně nepravděpodobné, a to s ohledem na právě vydané stanovisko vědecké komise SCENIHR, které je dostupné na webové stránce http://ec.europa.eu/health/scientific_committees/consultations/public_consultations/scenihr_consultation_19_en.htm) a které velmi rozsáhle shrnuje výzkum uvedené problematiky a dochází k závěrům velmi stručně shrnutým výše. Z výše uvedeného vyplývá, že při dodržování v současnosti platných expozičních limitů pro expozice radiofrekvenčním elektromagnetickým polím nehrozí zdravotní újmy ani živnostníkům, ani žákům a studentům. Žádná další opatření na ochranu zdraví obyvatelstva proto nejsou zapotřebí. S naprostou jistotou, opírající se nejen o laboratorní vědecké studie, ale i o empiricky zjišťovaná vědecká data, můžeme vaše obavy vyloučit.“

Předběžná opatrnost je na místě!

Stanovisko, na které  ministerstvo odkazuje, se ovšem zabývalo pouze případným rizikem rakoviny, ale nikoliv dalšími negativními účinky na zdraví, jakými jsou  nespavost, únava, apod. Řada studií navíc zvýšená rizika vzniku rakoviny zjistila.  Mnozí odborníci se domnívají, že učinit definitivní závěry  o potencionálním škodlivém účinku elektromagnetického pole na zdraví, je předčasné a shodují se na principu předběžné opatrnosti. Jiní zase vyslovují názor, že absence důkazů o škodlivosti není důkaz o bezpečnosti!

V přímém protikladu k tomu je však českou vládou navrhovaná povinnost aby živnostníci byli nuceni celý den používat potencionálně škodlivé  přístroje, i kdyby se jednalo „pouze“ o  negativní  vliv na psychiku, oči, či bolestivé onemocnění šlach na ruce. Krajské listy se proto budou této problematice dále věnovat.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace