Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rána do vazu, odkud to Babiš nečekal! Politička vyvěsila na Facebook obrázek, který se vicepremiérovi líbit nebude. Totálně mě poblili, vztekal se ostatně nedávno

23.04.2015
Rána do vazu, odkud to Babiš nečekal! Politička vyvěsila na Facebook obrázek, který se vicepremiérovi líbit nebude. Totálně mě poblili, vztekal se ostatně nedávno

Foto: Hans Štembera

Popisek: Andrej Babiš si v poslední době oblíbil námořnicky modré obleky.

Andrej Babiš nezažívá zrovna dobré období. Na jeho Ministerstvu financí končí jeden odborník za druhým, hovoří se dokonce o facce, kterou měl ministr uštědřit svému náměstkovi… A zatímco Babiš pobýval ve Spojených Státech, americký politologický časopis Foreign Policy o něm napsal článek, kde ho označil za oligarchu. A Babiš ztratil nervy… Nové přirovnání k severokorejskému diktátorovi mu tudíž asi taky radost neudělá.

Místopředsedkyně Svobodných Kaplánková si vyvěsila na svůj Facebook foto, kde vedle Kim Čong-ila přidala Babiše se stejným gestem a připsala k tomu: „Po vzoru Kim Čong-ila chybí už jen dvojitá duha a nová hvězda na obloze…“

 

Ještě ocitovala pražskou předsedkyni ANO, která jí svými slovy k fotomontáži inspirovala a která dobře vykresluje až nábožný obdiv, jenž k předsedovi hnutí někteří členové chovají: ´Kleslová: „Pan Babiš je atypická osoba. Má takové schopnosti, které asi žádný z nás nemá. Myslím, že on není úplně přirozená bytost. Spíše nadpřirozená.“´

Babišovi „utekl" vysoký úředník. A promluvil…

Na Ministerstvu financí skončil další člověk spojovaný s prvním náměstkem Lukášem Wagenknechtem. Po roce ve funkci musel odejít, aniž se dozvěděl proč, Václav Turko. Vedl na financích personální odbor, který je součástí kabinetu ministra. Ke konci března byl ale z místa odvolán. Informoval o tom server Echo 24.

Poukázal na Turkův bohatý profesní životopis. Od ledna 2013 byl personálním šéfem pražského dopravního podniku, kde se poznal s tehdejším auditorem firmy Lukášem Wagenknechtem, nynějším prvním náměstkem na Ministerstvu financí. A když o rok později nastoupila do úřadu Sobotkova vláda, dostal Turko nabídku pracovat jako šéf personálního odboru u Babiše.

„Odchod nebyl z mojí strany a důvody nevím. Bylo to ke konci března,“ řekl odvolaný ředitel serveru a dodal: „Odvolání mě překvapilo. Kontext je celkově asi to, co se tam děje. Na ministerstvo jsem přišel s panem Wagenknechtem.“ Prý tak odkázal na nejistou budoucnost Babišova prvního náměstka, se kterým je teď ministr na ostří nože. Ať už kvůli IT zakázkám, pod které se náměstek odmítl podepsat, nebo naopak kvůli dotačnímu auditu, jenž bez vědomí Babiše poslal do Bruselu.

„Nevím, jestli je pnutí přímo proti panu Wagenknechtovi, jsou tam různé tlaky. Do státní správy jsem vkročil před rokem a je to zcela jiné prostředí, než jsem byl dosud zvyklý,“ uvedl Turko, a přiblížil tak atmosféru nedůvěry a osobních vazeb, která na Ministerstvu financí panuje. „Není to jenom o práci, je to o nějaké politice. O tom, kdo komu věří a nevěří,“ uvedl. Server k tomu podotkl, že o místo přišli i další lidé spojení s Wagenknechtem.

Totálně mě poblili, parchant Šafr, sprosté svinstvo

Podle sebeprezentace Andreje Babiše na Twitteru byly jeho poslední dny na cestě v USA zality sluncem. Setkání s generálním tajemníkem OSN či s mediálním magnátem Michaelem Bloombergem (kterému prý zrovna během schůzky s Babišem volal prezident Obama) či nadšené momentky z burzy na Wall Streetu ukazují spokojeného a úspěšného politika. Během pátku se kolem ministra Andreje Babiše odehrálo několik věcí, které mu jeho vyhlídky kalí.

Americký politologický časopis Foreign Policy napsal velký profilový článek o českém ministru financí Andreji Babišovi. Radost mu ale příliš neudělal, což naznačuje už název textu „Češi teď také mají problém s oligarchou“, s podtitulem „Jak vlivný byznysmen ovládl demokratické instituce“.

Text po úvodním vysvětlení kontextu, že události posledních let v České republice posílily protisystémové nálady, již začíná psát o fenoménu Akce nespokojených občanů, krátce ANO. Zmiňuje pomoc antikorupčních témat, na kterých se Babiš vyvezl, a rekapituluje jeho volební úspěchy. Pak už se dostává k osobnosti jeho lídra Andreje Babiše. „Vykresluje se jako nepolitický outsider a slibuje dramatickou změnu stylu vládnutí,“ píše o druhém nejbohatším Čechovi, který dokázal národ z billboardů uhranout navzdory mnoha kontroverzím.

Zmiňuje jeho možnou spolupráci s StB jako „agent Bureš“ a též možnou spolupráci se sovětskou KGB, byť připouští, že bratislavský soud v první instanci zkonstatoval, že Babiš byl v seznamech spolupracovníků zařazen neoprávněně. Následuje popis jeho byznysu v Agrofertu včetně zmínky o smrti Františka Mrázka, „Babišova hlavního obchodního rivala“, a přidává, že někteří lidé spekulují o Babišově podílu. Zmiňuje též vztahy s prezidentem Zemanem již od doby, kdy byl premiérem a Babišovi zprivatizoval Unipetrol.

Příběh končí líčením Babišových akvizicí v oblasti médií. „Po letech nezávislosti médií nyní mnozí hovoří o návratu do sedmdesátých let, kdy se žurnalisté přidali k politickému systému,“ píše se v textu podepsaném autory Olou Chicowlas a Adrewem Foxallem.

No Češi, kdo jiný by to udělal

Když se reportér Hospodářských novin otázal během cesty do USA na názor na text samotného Babiše, ten nejprve odpověděl, že článek si určitě u amerického týdeníku objednal někdo z jeho českých oponentů. „Kdo to udělal, co myslíte? No Češi, kdo jiný by to udělal,“ vysvětloval. Andrej Babiš, ještě celkem v klidu chroupající křupku, přišel nejprve s filozofickým výkladem, že Češi se již od Bílé hory nemají navzájem rádi a potřebují konflikt a krev. „To je naše atmosféra. Stále někoho nakopnout, stále nějaký rozpor, krev, poškodit, zloba, závist a nenávist,“ vysvětloval žoviálně. „Ještě že mají toho Babiše, aby ho pořádně nakopli,“ dodal, načež si očistil mastné ruce a spustil mnohem rázněji.

„Představte si, že teď tady ti mí přátelé, myslím to ironicky samozřejmě, tady na mě vydali nějaký pamflet. To je stejný systém, jako s tým Růžičkom. Dva roky stará záležitost, někdo to vytáh, a minulý týden v pátek mě totálně poblili,“ spustil.

„To je taková náhodička, že to vyšlo dva dny předtím, než jsem přišel. To je jak systém Růžička. Na trenéra hokejové reprezentace se zase něco vytáhne těsně před mistrovstvím světa v hokeji,“ objasnil, proč si to myslí.

Pak zpochybnil, že by časopis Foreign Policy, který to o něm napsal, byl nějak významný. „Není to významné. To je médium, které má pověst, že píše na objednávku. A ta novinářka, co to napsala, které je 25 let a neví vůbec nic, tak to napsala na objednávku a já se budu soudit. Už jsem je vyzval, aby se mi omluvili, a pokud se neomluví, tak si ve Spojených státech najdu advokáty a garantuji vám, že se omluví,“ vychrlil již značně rozčílený Babiš.

Nejsem Babisconi!

Bez objednávky z Česka by prý v USA nikdo nevěděl, že tam nějaký Babiš přijel. „To je taková náhodička,“ kroutí hlavou ministr, který prý již časopis vyzval, aby udělal opravu. „Je to snůška lží a podrazů a budu se soudit, pokud se neomluví,“ zopakoval. Lží je prý například to, že se mu v Praze říká „Babisconi“ po vzoru Silvia Berlusconiho. Přitom on prý v Praze tuto svou přezdívku nikdy neslyšel. „Oni píšou, že mě nazývají v Čechách Babisconi, a to je jedna z těch lží,“ trvá si na svém ministr.

Podobným nesmyslem je prý tvrzení, že kdysi spolupracoval s KGB. „Co to je za sprostou lež? Je to hnusné svinstvo a budu se soudit, pokud se neomluví,“ čílil se ministr a v rozčílení pak jmenoval své české oponenty, kteří podle něj tuto akci zorganizovali. „Jsem přesvědčen, že za tím stojí takoví parchanti, jako je Šafr a podobní,“ řekl doslova. Samotný Pavel Šafr vše komentoval na Facebooku: „Cítím se nesmírně poctěn. Jen mě trochu přeceňuje.“

Babiš se pak ještě z USA vyjádřil pro rádio Impuls, jehož je vlastníkem: „Někomu záleželo na tom, aby mě poškodil tady v Americe, ale myslím, že se jim to nepovedlo, protože tady mám od rána do večera schůzky a vůbec to není předmětem nějaké debaty,“ řekl ministr.

Na jeho hrozby žalobou reagoval i zodpovědný redaktor magazínu Foreign Policy Christian Caryl. Podle něj je článek výsledkem řádné žurnalistické práce a redakce za ním stojí. „Oslovili jsme kancelář pana Babiše před publikováním článku a jejich reakci jsme do článku vložili,“ uvedl editor pro Hospodářské noviny. „Také jsme požádali pana Babiše o rozhovor. On ho ale autorům článku odmítl poskytnout,“ dodal.

Bitva ve vlastním hnutí

Během pátku ale eskalovala další kauza týkající se Babišova hnutí ANO. A to na obou stranách, protože v ní proti sobě stanula ministryně Karla Šlechtová a Babišův osobní náměstek Lukáš Wagenknecht. Ten vypracoval audit na veřejnou zakázku, kterou měl být vybrán dodavatel systému pro monitorování evropských dotací.

Audit provedený Ministerstvem financí měl objevit řadu nedostatků. Zejména šlo o zvýhodnění vítězného uchazeče, který prý vůbec nesplnil kvalifikační předpoklady, a též netransparentní hodnocení nabídek. Cena zakázky měla podle auditorů stoupnout z 1,3 miliardy na 2,5.

V době, kdy Ministerstvo financí zveřejnilo neobyčejně kritický audit, navíc na Ministerstvo pro místní rozvoj zamířili vyšetřovatelé z protikorupční policie. Náměstek ministra financí Wagenknecht naznačil, že razie může mít souvislost s auditem, který vypracoval, ovšem Šlechtová nyní naznačuje, že to tak být nemuselo. Mluvčí protikorupční policie pouze uvedl, že razie souvisela s IT zakázkou ministerstva.

Pro podezření vyslovená Ministerstvem financí zůstává systém mimo provoz, a Česká republika tak nemůže čerpat z 650 miliard, které má k dispozici pro období 2014–2020. V pátek ministryně Šlechtová svolala tiskovou konferenci a na ní zkritizovala náměstka svého šéfa Babiše a jeho auditory ze špatně odvedené práce. Provedený audit je podle ministryně nekvalitní a částečně nepravdivý.

„Podle našeho názoru jde o neprofesionální a špatně odvedenou práci, která poškozuje české zájmy,“ uvedla na adresu auditorů poté, co jejich nadřízenému Babišovi zaslala oficiální stížnost. Zpochybnila zejména výpočty nákladů na systém, se kterým kontroloři přišli. Stropní cena byla prý stanovena na 900 milionů, zatímco vysoutěžená byla ještě výrazně nižší – 590 milionů. Auditoři však prý ve svých analýzách operovali s částkami blížícími se dvěma miliardám. Podle Šlechtové prošla zakázka na systém i jinými kontrolami, ale námitky podobné těm, s jakými přišel audit Ministerstva financí, se neobjevily nikde.

Náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht trvá na tom, že audit byl proveden řádně. „Jde o audit, který je realizován podle zákona, podle mezinárodních auditních standardů a pokynů Evropské komise,“ zdůraznil. „Dělali to zaměstnanci auditního orgánu, kteří takových auditů dělají osm ročně a mají to v rámci pracovní náplně,“ dodal poté.

Babiš z USA vzkázal, že náměstka Wagenknechta požádá o písemné ujištění, že byl audit kvalitní. „Po jeho předložení ze strany pana prvního náměstka zvážím další postup v této věci, zároveň o tomto postupu budu informovat Evropskou komisi,“ řekl sám Babiš.

Politolog: Babiš ještě víc přitáhne šrouby

Podle politologa Jana Kubáčka, kterého oslovily ParlamentníListy.cz, znamenají tyto dvě kauzy během jediného dne pro Andreje Babiše zásadní zprávu především v tom, že si v tak centralizovaném hnutí, jako je ANO, nemůže dovolit na týden zmizet. Pak propuknou věci, které by svou přítomností případně mohl korigovat. „V ANO je to nastavené tak, že on permanentně bdí nad děním mezi všemi,“ připomíná.

Bezprostřední dopad na preference ANO však podle něj tyto kauzy mít nebudou. „Lidé si z toho zapamatují jen to, že Babiš ztrácí nervy a mluví sprostě, což ale spoustě z nich spíše imponuje,“ poznamenává Kubáček.

Co je mnohem větším nebezpečím pro popularitu jeho hnutí, je téma registračních pokladen, které proti němu postaví skupinu živnostníků, kteří coby „zklamaní podnikatelé“ byli v minulých volbách motorem jeho úspěchu. „Pokud to prosadí, tak si mnozí pomyslí, že tam skutečně šel jen proto, aby posílil svůj ekonomický vliv,“ myslí si.

Jinou věcí by bylo, kdyby kauza čerpání peněz z EU pokračovala a přerostla v to, že by kvůli sporům ministrů z ANO nebylo možné dotace dále čerpat. „Andrej Babiš měl velký úspěch v nestabilních regionech, kde lidé věřili, že bude nové koště a dá to do pořádku. A pokud nedá, samozřejmě budou zklamaní,“ vysvětluje.

To by se však mohlo negativně podepsat pouze v případě, že by to lidem jejich starostové a hejtmani přetlumočili na osobní zkušenost. „Lidé tu na rozdíl od celostátních politiků těm komunálním ještě celkem věří. Takže pokud by jim oni řekli, že nemají silnici, protože se v Praze lidé od Babiše hádají, tak by to na ANO mělo negativní efekt,“ říká.

První náznak nespokojenosti v tomto směru projevil již v pátek večer Michal Hašek, předseda Asociace krajů: „Na prostředky z fondů EU čekají kraje, obce i města, neziskový sektor i podnikatelé. Považuji za nepřijatelné, aby tím, kdo ohrožuje možnost zahájení čerpání nových fondů EU, bylo české Ministerstvo financí,“ uvedl.

Sesype se buď Babiš, nebo jeho hnutí

Dopad by tato kauza podle Kubáčka mohla mít pouze na budoucnost náměstka Lukáše Wagenknechta. Toho Babiš sice navenek podporuje, ovšem objevily se spekulace, že v soukromí mezi nimi sílí rozpory, a ministr prý měl svému náměstkovi v cholerickém výlevu dát facku.

Kubáček upozorňuje, že jeho osud by byl symbolickým zosobněním personální politiky, kterou Andrej Babiš dělá v posledních týdnech. Jde o odstraňování „první generace“ osobností ANO, které do nejvyšších úřadů přišly společně s Babišem.

„V podstatě by to bylo totéž, co se odehrálo na Ministerstvu spravedlnosti. Tam pan Babiš také dosadil uznávané veličiny, pak ale zjistil, že jsou až příliš autonomní, a nahradil je loajálnějšími lidmi,“ říká Kubáček. Bude prý velmi zajímavé sledovat, kdo by Wagenknechta na klíčové náměstkovské pozici mohl nahradit.

Andrej Babiš totiž podle Kubáčka bude na nejnovější kauzy reagovat tím, že ještě brutálněji přitáhne šrouby. „On to ani jinak neumí, on potřebuje mít prst na tepu a všechno pod kontrolou,“ vysvětluje. Proto Babiš bude posílením centralizace reagovat na každý problém. „A tak to půjde, dokud se z toho nesesype buď on, nebo jeho hnutí,“ tuší politolog. Podle něj se protichůdným zájmům a snahám takového množství lidí trvale čelit nedá, byť Andrej Babiš má, zejména v podobě svých médií, nástroje, jak negativní dopady těchto situací výrazně zmírnit.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Tagy
Babiš,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace