Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Měl moc nešťastný život, říká politolog o Grossovi. A dodává: Byl schopný a zrozený pro politiku, byť všemi vysmívaný. Nejvíce ho prý překvapil…

21.04.2015
Měl moc nešťastný život, říká politolog o Grossovi. A dodává:  Byl schopný a zrozený pro politiku, byť všemi vysmívaný. Nejvíce ho prý překvapil…

Foto: ČT

Popisek: Stanislav Gross v cyklu ČT Expremiéři

PhDr. Zdeněk Zbořil vystudoval historii, indonesistiku a politologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Dnes už je v penzi, externě přednáší na VŠ Karlovy Vary a často publikuje. I pro PralamentníListy.cz připravuje pravidelné ohlédnutí za nejzajímavějšími politickými událostmi uplynulého týdne. Toto pondělí se nemohl nevyjádřit k osobě Stanislava Grosse: Z reakcí na skon expremiéra je nejvíce zaskočen vyjádřením jeho předchůdce Vladimíra Špidly.

Zbořil se zabývá smutnou záležitostí, jakou je čtvrteční skon bývalého premiéra Stanislava Grosse. „Umřel relativně mladý člověk, o němž si myslím, že byl schopný, bez ohledu na to, že byl vysmívaný kvůli svému mládí a své profesní přípravě. Ale rozhodně to byl člověk, který byl zrozen pro politiku a byl v ní relativně úspěšný. Bohužel, jak říká Václav Klaus, se mu stalo to, že tu svoji politickou kariéru, která byla velice strmá, uskutečnil ve velice krátkém čase bez potřebných politických zkušeností. Mohlo by to být poučení pro všechny ostatní, kteří skáčou do vrcholné politiky s neznalostí politického prostředí, které nejenže deformuje člověka tou politickou každodenností, ale přináší útrapy jeho rodině, dětem i soukromému životu,“ říká pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Zbořil.

Právě to, že se stal předmětem zájmu mnoha nejrůznějších „přátel“ i nepřátel, potkalo i Stanislava Grosse. „A zřejmě to bylo na jeho jak fyzické, tak psychické dispozice příliš náročné. Ale protože si pamatuji dokonce nápady Václava Havla, že by to mohl být dobrý prezident, tak musím říct, že je mi ho líto a považuji ho za oběť takových rádoby líbivých nápadů, jako byl ten, aby byl prezident. Protože to by mohlo přispět k dalšímu neštěstí v tom jeho nešťastném životě, který se nešťastným stal od prvního dne, kdy vstoupil do Poslanecké sněmovny a kdy se tam začal seznamovat s prostředím a dostávat se do vleku událostí, které nedokázal ovlivňovat natolik, aby ho nevlekly,“ konstatuje politolog.

Klaus ví, co politika obnáší, zato Špidla měl raději mlčet

S výjimkou v Praze žijícího amerického novináře Erika Besta, který označil Stanislava Grosse za dvanáctého nejinteligentnějšího českého premiéra z celkového počtu dvanácti, si ostatní připomínali bývalého předního politika ČSSD a krátce i jejího předsedu většinou bez podobných invektiv. „Oceňuji komentář Václava Klause a přičítám ho jeho politické zkušenosti, kterou měl jako ministr, předseda vlády, předseda Poslanecké sněmovny nebo prezident, takže ví, co politika obnáší, a proto se snažil být korektní. Jinak názory některých novinářů, nejenom Erika Besta, ale třeba i titulky v Lidových novinách, šly mimo mě,“ přiznává Zdeněk Zbořil.

Poukazuje také na to, že Stanislav Gross byl tak dlouho v politice a tak dlouho na očích a jeho aféry či aférky byly natolik prezentovány až do všelijakých detailů, že si o něm může udělat obrázek každý sám a nepotřebuje k tomu návod od jakéhokoli novináře nebo jakéhokoli politika. „Musím říct, že si vážím toho, že jeho kolegové, a to nejen ze sociální demokracie, i když s ním někteří jistě nesouhlasili nebo nebyli jeho přáteli, se zdrželi popisování nějakých animozit. Jenom mě překvapilo, že pan Špidla konstatoval, že na pohřeb nepůjde, protože se nestýkali. Možná že kdyby byl mlčel, tak by zůstal filozofem,“ připomíná politický analytik rčení, kterým se měl raději Vladimír Špidla řídit.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Tagy
Gross,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace