Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Josef Škvorecký se obrací v hrobě. Studenti jeho Literární akademie jsou ve válce s německými majiteli školy, kteří se chovají jak slon v porcelánu

16.04.2015
Josef Škvorecký se obrací v hrobě. Studenti jeho Literární akademie jsou ve válce s německými majiteli školy, kteří se chovají jak slon v porcelánu

Foto: Literární akademie

Popisek: Literární akademie se účastnila vztyčení sochy slavného spisovatele, rodáka a svého patrona Josefa Škvoreckého v Náchodě

Studenti Literární akademie se bouří. A to již několik týdnů. Nelíbí se jim totiž odvolání rektora Petra Kaňky, kterého z funkce odstranil jednatel akademie MUDr. Doležal. Prý na žádost samotných majitelů.

„Jednatel MUDr. Doležal vyvolal svými kroky závažnou destabilizaci školy a zabránil tak jejímu běžnému chodu. Za nastalé situace nemohou být uskutečněny státní závěrečné zkoušky. MUDr. Doležal také výrazně podrývá legitimitu akademických svobod a ohrožuje dobré jméno nejen Literární akademie, ale i všech soukromých vysokých škol,“ rozhorlila se členka akademického senátu Literární akademie a zástupkyně stávkového výboru Jana Fleglová. Studenti dokonce za svého rektora uspořádali happening. „Tam nás navštívil šéf odborářů Josef Středula, který nám dal zajímavé rady, a vyslechl nás také senátor Jiří Oberfalzer. Díky němu se dostaneme 27. dubna do Senátu na veřejné slyšení,“ objasnila Fleglová.

„Tento týden se navíc snažíme domluvit s jednatelem individuální schůzky, kdy se chceme ptát na nejrůznější informace. Nejistota ve škole je obrovská, nikdo nic není, nevíme termíny státnic, nic. Vše totiž navrhuje studijní prorektor a rektor, my nemáme ani jednoho,“ popisuje situaci ve škole pro KrajskéListy.cz Fleglová.

Jako v totalitě

„Zkrátka jedeme ve dvou liniích – za prvé urgujeme MUDr. Doležala, aby nám dal odpovědi, za druhé se snažíme pracovat na tom, aby se situace nemohla opakovat,“ popsala Fleglová s tím, že dle jejího názoru Doležal podrývá akademické svobody. „Nebála bych se to přirovnat k totalitě, když zpochybní senát, ve kterém zasedají zástupci akademických obcí, a nazve jej obsahově vyprázdněným grémiem,“ řekla.

A ve své rozhorlenosti pokračuje ještě dál. „Nejhorší je, že s tím už nic moc nenaděláme. Dokonce přemýšlíme i nad žalobami, neboť jednatel s námi nekomunikuje, nevíme, co se plánuje. Snažíme se učit a udržovat chod školy, ale moc to nejde,“ uzavřela s tím, že o celé situaci informovali i majitele školy e-maily, ti s nimi ale nekomunikují.

Předseda Studentské komory: Situace je nepřijatelná

„Když si uvědomím, že patronem naší školy by významný spisovatel Josef Škvorecký, stydím se, co se teď u nás na škole děje. Vždyť se musí obracet v hrobě,“ uvedl jeden ze studentů.

Literární akademii vyjádřila podporu i Studentská komora. „Není možné, aby studenti dva měsíce před státnicemi nevěděli, zda je vůbec budou moci absolvovat. Majitelé by měli velmi brzy zakročit a umožnit studentům standardní výuku. Současná situace je naprosto nepřijatelná,“ uvedl předseda Studentské komory Hynek Roubík. „Studentská komora považuje aktuální situaci za zásah do akademických svobod i současně platných právních předpisů,“ rozohnil se Roubík s tím, že je nutné především vyřešit otázky neakreditovaného oboru Zdravotní management, který chce Doležal. „Jeho relevance je v rámci umělecké vysoké školy značně diskutabilní,“ uzavřel.

Kaňka vyklidil kancelář

Škola je v současné době kompletně bez akademického vedení, situace se totiž nelíbila ani prorektorům, a tak ze svých funkcí odstoupili. Odvolaný rektor Kaňka nadále ve škole zůstává, musel však vyklidit rektorskou kancelář. „O personáliích se stále jedná,“ uvedl pro KrajskéListy.cz mluvčí Literární akademie Daniel Sywala. Škola tak stále čeká i na jmenování pětičlenného grémia, které by mělo školu prozatímně řídit. „Věřím, že je to otázka dnů,“ uzavřel Sywala.

Literární akademie funguje od roku 2001. Jejím cílem je naučit tvůrčí psaní a mediální komunikaci. Většinovým majitelem školy je podle obchodního rejstříku společnost EDUCATIONPARTNER CAMPUS se sídlem v Hamburku.

Vendula Kvochová

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace