Srabácky vycouval z přehlídky v Moskvě. A Macek dodává: Zemana znám dost dlouho, takže... Černochová navrhuje místo Ruska Vinohrady, Vondra zase…
16.04.2015
Foto: Václav Fiala
Popisek: Miloš Zeman v Karlovarském kraji
Miloš Zeman z účasti na moskevské vojenské přehlídce „srabácky vycouval“, napsal v pondělí na svém webu Viditelny-Macek.cz bývalý politik ODS Miroslav Macek s tím, že je škoda, že se nikdy nedozvíme, co jej k tomuto kroku vedlo.
Doufá však, že Zeman na smrtelné posteli napíše další díl pamětí „Jak jsem se mýlil v politice“ a „práskne to“. „Znaje ho totiž dostatečně dlouhou dobu, jsem přesvědčen o tom, že původně zamýšlel zúčastnit se té akce se vším všudy, i s tou přehlídkou…,“ napsal Macek.
Pane prezidente, nejezděte do Moskvy. S Ficem se můžete setkat u nás na Praze 2
Poslankyně ODS a zároveň starostka Prahy 2 Jana Černochová vyzvala českého prezidenta, aby nejezdil do Moskvy na oslavy 70. výročí konce druhé světové války. Místo toho by měl památku obětí válečného konfliktu uctít například právě ve druhém pražském obvodu.
Návštěvu památných míst Prahy 2 označila Černochová za „alternativu, která by nerozdělovala dál naši společnost a která by byla důstojná“. Připomněla, že v uvedené pražské městské části žili všichni naši porevoluční prezidenti. Václav Havel, Václav Klaus i nynější hlava státu Miloš Zeman. „Takže prezidentský genius loci nám nikdo nemůže upřít a možná i z tohoto důvodu to, co navrhuji dále v textu, stojí za přemýšlení,“ vysvětluje Černochová a v další části textu vyjmenovává řadu historických událostí, které se v „jejím“ městském obvodu právě v době druhé světové války udály.
Například uvádí, že na rohu ulic Žitná a Mezibranská byl smrtelně postřelen Jan Opletal, který zemřel 11. listopadu 1939 na klinice Všeobecné nemocnice. V ulici Anny Letenské se scházeli odbojáři z „Petičního výboru Věrni zůstaneme“. Předseda protektorátní vlády (1939–1941) Alois Josef Eliáš, popravený nacisty, se narodil a žil ve Francouzské ulici. V Resslově ulici, v kryptě kostela Cyrila a Metoděje, zemřeli parašutisté, kteří spáchali atentát na Reinharda Heydricha. Připomíná i to, že z území Vinohrad zmizela během války nejpočetnější židovská komunita v Československu a tisíce vinohradských Židů zahynulo v koncentračních táborech.
Máme draze zaplacenou historickou zkušenost, jak to chodí s ústupky diktátorům
Závěrem pak politička na adresu prezidenta uvádí: „Naše země, resp. tehdejší Československo, má draze získanou historickou zkušenost, jak to chodí s ústupky agresorům a diktátorům. Naše území bylo iluzorně obětováno světovému míru a do roka se rozpoutal dosud nejničivější světový konflikt v dějinách. Neustupujme diktátorům a nelegitimizujme je tím, že budeme stát v Moskvě po jejich boku, prosím.“
Černochová myslela i na zamýšlenou Zemanovu moskevskou schůzku se slovenským premiérem Robertem Ficem: „Jestli se budete chtít potkat s premiérem Ficem, není žádný problém, z Bratislavy to má do Prahy blíž než do Moskvy a ve Slovenské ulici připravíme důstojné přijetí,“ dodala Jana Černochová.
Zeman jde za znovuzvolením. Drží v akci své skalní jádro, červené karty mu prospívají!
Vyjádření amerického velvyslance Schapira na konto cesty Miloše Zemana do Moskvy nijak přes čáru nebylo, přestože by právě Američané měli Zemanovi co vracet, zmínil v rozhovoru ParlamentníchListů.cz překvapivě exministr obrany a zahraničí Alexander Vondra. O co jde? Při své poslední cestě do USA se totiž český prezident s nikým z amerických představitelů sice nesetkal, ale i přesto prý výrazně zasáhl do americké domácí politiky tím, že vystoupil na kongresu AIPAC, kde podpořil izraelského premiéra. „Dokážu si představit, jak tím Bílý dům naštval,“ vysvětlil k tomu Vondra. Odvětil ovšem i na jiné otázky.
Na otázku ParlamentníchListů.cz, jak se dívá na dohady a změny okolo cesty prezidenta Miloše Zemana do Moskvy 9. května (Zeman se měl v Moskvě účastnit vojenské přehlídky jako jediná hlava státu ze zemí Evropské unie, ale minulý pátek mluvčí Hradu Jiří Ovčáček oznámil, že Zeman změnil rozhodnutí a přehlídky se nezúčastní. Namísto toho se v Moskvě prý sejde se slovenským premiérem Robertem Ficem), Vondra odpověděl: „To je na prezidenta, aby vysvětlil své rozhodování, nikoli pro mě. Já mohu jeho kroky pouze komentovat. V tomto případě jsem přesvědčen, že se prezident nakonec pod tlakem rozhodl správně. Jeho účast na vojenské přehlídce ruských ozbrojených sil, kde budou defilovat jednotky, které se podílely na anexi Krymu a invazi na východě Ukrajiny, by byla skandální. Nechtěl bych se dožít situace, kdy hlava naší země bude zase trůnit někde na tribuně mezi Putinem a Kim Čong-unem ze Severní Koreje. Z druhé strany – poklonit se památce vojáků Rudé armády, která osvobodila větší část naší země od nacistické okupace, je při 70. výročí na místě.“
A dodal: „Účast na vojenské přehlídce by byla trapná a skandální, to už jsem řekl. Nemyslím si ale, že vláda má podle naší ústavy možnost prezidentovi cestu někam zakázat. Prezidentské cesty vláda zpravidla bere na vědomí a rozhoduje o jejich placení z účtu na vrcholné návštěvy. Vláda samozřejmě může zdůraznit svůj odlišný postoj a může taky odmítnout cestu zaplatit, ale to je tak asi všechno. Pokud prezident chce někam vyrazit a zaplatí si to z rozpočtu Kanceláře prezidenta republiky, jen těžko mu v tom vláda může zabránit. Vládní koalice by ovšem mohla osekat příští rozpočet Kanceláře prezidenta republiky na úplné minimum jako preventivní opatření do budoucnosti. Jenže prezident bez peněz a sponzorovaný ruskými oligarchy a proruskými byznysmeny doma by byla také ostuda…“
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Anička Vančová