Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kdo nedá, nehraje, povídá se. Je cosi shnilého ve státě českém hokejovém? O co jde ve skandálu, který vypukl „příhodně“ před mistrovstvím světa?

15.04.2015
Kdo nedá, nehraje, povídá se. Je cosi shnilého ve státě českém hokejovém? O co jde ve skandálu, který vypukl „příhodně“ před mistrovstvím světa?

Foto: Pixabay.com

Popisek: Ilustrační foto

VIDEO Do hokejového mistrovství světa, které se koná v České republice, zbývá již jen patnáct dní, českým hokejem však otřásá neuvěřitelný skandál, do kterého je zapleten trenér hokejové reprezentace Vladimír Růžička. Již kolem něj dokonce krouží policie. „Zjišťujeme, o co šlo a zda jednáním zachyceným na videokameře mohlo dojít k některému z trestných činů,“ řekl ČTK mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Trestní oznámení již podle všeho podal zakladatel Centrálního registru dlužníků Jiří Jehlička. Ten se podle médií nechal slyšet, že čeká, až se ozvou další lidé, kteří se pohybují kolem hokeje a mají podezření na něco podobného. Dle něj je nutné vyjasnit hranici mezi sponzorským darem a korupcí.

Půjčka? Nejčastější typ maskování korupce

Celou kauzu rozjelo video natočené skrytou kamerou, na kterém trenér Růžička jednal s otcem jednoho z malých hokejistů Miroslavem Palaščákem. Růžička si podle něj měl vzít půl milionu za to, že syn Palaščáka David bude moci působit ve Slavii. Podle Růžičky však nešlo o úplatek, ale sponzorský příspěvek na posilovnu, který navíc již Palaščákovi vrátil, neboť k příspěvku chyběla dokumentace. Takže prý šlo o půjčku.

Podle programového ředitele Transparency International Radima Bureše je však půjčka nejčastějším typem maskování korupčního jednání. Uvedl to alespoň pro server Lidovky.cz.

Co mi tady kňouráte?

Na videu je hádka zřetelná, otec se domáhá práv pro syna. „Bylo mi řečeno, že vám mám dát 250 tisíc a vy se o syna postaráte. To mi bylo řečeno v jednom i druhém roce,“ říká na nahrávce muž, a rozhorluje se, že se tak nestalo, že syn nadále seděl na střídačce. „K čemu mi je, když bude mít fyzičku, když si nezahraje?“ Růžička se brání: „Co mi tady kňouráte? Vy si myslíte, že když dáte sponzorský dar na posilovnu, že se o syna postarám? Hrát nebude, nemá na to.“

 

Video, které nyní rozhýbalo hokejový svět, je z loňského roku.

Kdo nedá, nehraje?

Růžička již k celému zveřejněnému videu vydal také prohlášení: „Nikdy jsem nepřijal jakoukoliv finanční částku výměnou za příslib zvýhodnění kteréhokoliv hráče,“ uvedl. Vše nyní bude řešit jeho právní zástupce.

Palaščák pro Blesk následně uvedl, že situaci nebral jako poskytování úplatku, ale placení za službu. Prý se kolem něj pořád říkalo, že kdo nedá, nehraje. Hlavně v tom juniorském věku. Byl pak pouze rozhorlen, pokud službu nedostal. Peníze prý předával Růžičkovi osobně na Slavii. Poté, co se Růžička o jeho syna „nepostaral“, požádal o vrácení peněz zpět – a skutečně mu půl milionu přistálo na účet. V souvislosti s tím vydalo prohlášení i Ministerstvo školství, které pro jistotu prověří státní dotace na hokej z minulých let.

David Palaščák působil ve Slavii v roce 2011, naposledy hrál v Mostu a v Bílině.

Jako ekonoma bych si Růžičku nevzal, řekl Král

Za trenéra se postavilo i vedení ČSLH. Dokud nebudou známy výsledky vyšetřování, bude se na Růžičku pohlížet jako na nevinného. Na dnešní tiskové konferenci prezident ČSLH Tomáš Král uvedl, že by byl šaškem, kdyby čtrnáct dní před mistrovstvím světa Růžičku odvolal. „Jestli si myslíte, že nejsem rozpačitý z řady vyjádření Vladimíra Růžičky, mám z toho stejný pocit jako všichni ostatní. Na druhou stranu známe Vladimíra Růžičku a známe jeho povědomí o hokeji. Vím stoprocentně, že Vláďa neví, co je smlouva o sponzoringu,“ uvedl s tím, že je to geniální kouč, ale ne ekonom. „Jako ekonoma bych si ho na svaz nevzal. Vzal jsem si ho sem jako trenéra národního týmu,“ dodal.

Král na mimořádné tiskové konferenci zároveň zdůraznil, že není nic nového, že všechny kluby žijí ze sponzorských peněz. „To, že mezi sponzory jsou i rodiče hráčů, není nic špatného a nic nepřirozeného. My teď najednou máme dělat, že o tom nevíme?“ řekl s tím, že sponzoring je výlučný zdroj sportování. „Až bude stát posílat do hokeje ročně stamiliony korun, žádný případ Růžička nebude,“ pustil se Král také do státu. „Dokud budeme ve sportu potřebovat sponzorské peníze, tak se pokaždé může najít někdo, kdo si bude myslet, že za to dostane něco navíc,“ uzavřel.

Negativní kampaň nás neovlivní, vzkazují hráči

Podporu má i od reprezentantů: „Přes negativní kampaň načasovanou na období před mistrovstvím světa se chceme stoprocentně věnovat přípravám na vrcholný turnaj sezony v domácím prostředí. Všem hokejovým fanouškům vzkazujeme, že se jí nenecháme ovlivnit a pod vedením trenéra Vladimíra Růžičky jsme připraveni udělat maximum pro úspěch na světovém šampionátu,“ uvedli hráči ve společném prohlášení.

Za očištění jména Vladimíra Růžičky již také vznikla petice, kterou je možné podepsat prostřednictvím internetu ZDE.

Vendula Kvochová

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace