Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zázraky v ČT. Veřejnoprávní stanice uctila Velikonoce oprášenými klenoty, ale naučným formátem dokázala porazit komerční stanice

09.04.2015
Zázraky v ČT.  Veřejnoprávní  stanice uctila  Velikonoce oprášenými klenoty,  ale naučným formátem dokázala porazit komerční stanice

Autor: ČT

Popisek: Zázraky přírody

Velikonoční program České televize se tentokrát obešel bez trapných reality show a zbytečných kriminálních seriálů. Divákům nabídl solidní kolekci, sestavenou především z vynikajících filmů a archivních pořadů. ČT tak důstojně splnila svoji veřejnoprávní funkci a na rozdíl od soukromých kanálů několikrát vkusně připomněla význam Velikonoc jako nejvýznamnějších křesťanských svátků. Zarážející je však skutečnost, že kromě premiér zábavných pořadů většinou musela čerpat ze svého zlatého fondu.

Diváci ČT se o letošních velikonočních svátcích nedočkali zásadních novinek a opět byli odkázáni na pořady, které již byly vysílány mnohokrát. Alespoň však byly kvalitní a časem prověřené.  Skutečně sváteční atmosféru například obstarala  televizní adaptace kultovního díla české literatury, Babička v režii Antonína Moskalyka.  Šťastným  rozhodnutím bylo i opakování  cestopisných seriálů Naše tradice a Národní klenoty. Jejich kultivovaný průvodce, Miroslav Táborský, v nich prezentuje  české divy světa a právem  vzbuzuje  pocit, že máme být na co hrdí. Jak vzácný moment. Diváci ČT  v hodnocení obou cyklů  nešetří superlativy a to se stává v poslední době spíše výjimečně.

Důstojná pocta

Na své si přišli i nároční filmoví fanoušci, byť lze předpokládat, že ze snímků, které Česká televize o velikonočních svátcích nabídla, viděli většinu z nich. Ale perly, jakými jsou Zapomenuté světlo, Ježíš, Billy Elliot, Přelet nad kukaččím hnízdem, Amadeus nebo Valmont, lze se zájmem vidět znovu a znovu. Tři z nich se navíc staly poctou světoznámému kameramanovi Miroslavu Ondříčkovi, který nedávno zemřel. V souvislosti s tím si ČT zaslouží uznání i za přenos posledního rozloučení s ním, který v úterý odvysílala na ČT 24. Noblesní tryzna, umocněná nádherným prostředím vyšehradského kostela, nabídla nejen vzpomínku na mimořádného umělce, ale také setkání  s jeho kolegy a několik velmi silných zážitků. Například smuteční projev herečky Božidary Turzonovové, která s Ondříčkem spolupracovala na filmu Božská Ema, nebo Ave Maria v podání operní pěvkyně Gabriely Beňačkové. 

Sobotní zázraky

Přes skutečnost, že  se ČT  o Velikonocích spoléhala na  reprízy, její sledovanost byla během svátků solidní a  průměrně si  dokázala  během celého dne udržet pozornost  třetiny všech televizních diváků. Tradičně jí konkurovala pouze TV Nova, hlavně svým novým „hitem“ Policie Modrava. Na Velký pátek dokonce ČT suverénně zvítězila, více než milion diváků přilákala Šípova vlídná Všechnopárty, na druhém místě skončila národem zbožňovaná Princezna se zlatou hvězdou na čele. Sobotní populárně - naučné Zázraky přírody předstihl jen o pár tisíc diváků film na TV Nova, Piráti z Karibiku.

Velikonoční program ČT tak opět dokázal, že se nemusí  v honbě za sledovaností podbízet napodobováním komerčních kanálů.  Měla by se snažit, aby vysílala co nejvíce klenotů a především produkovala nové.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.                        

Vložil: Adéla Hofmanová

Tagy
ČT,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace