Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejkrásnější český princ se po více než padesáti letech dočkal pocty. Konečně někdo ocenil jeho práci. Ale ta role je prokletá!

08.04.2015
Nejkrásnější český princ se po více než padesáti letech dočkal pocty. Konečně někdo ocenil jeho práci. Ale ta role je prokletá!

Foto: Facebook

Popisek: Josef Zíma při předávání letošních Thálií

Při letošním udělováním Cen Thálie se konečně dočkal této mety i jeden z nejpopulárnějších herců a zpěváků naší historie. Způsob, jakým Josef Zíma zahrál a zazpíval roli prince Radovana ve slavné pohádce Princezna se zlatou hvězdou na čele, dodnes diváky dojímá, a proto zůstává pro celé generace idolem. Jenže on sám považuje tuto roli za prokletí. Zastínila totiž vše ostatní, co ve své kariéře dokázal.

A rozhodně stojí zato si bohatou a pestrou kariéru letos třiaosmdesátiletého Josefa Zímy připomenout.  Na úplném začátku, v šedesátých letech, byl především nesmírně populárním zpěvákem dobových hitů. K nejznámějším patří  Kdyby sis oči vyplakala nebo Blues pro Tebe, Dva modré balónky Si, si,si signorina. Ostatně,  na svých koncertech je zpívá dodnes.  Stal se superstar své doby, ctitelky mu volaly třeba ve tři ráno. Nakonec si musel pořídit tajné telefonní číslo.

Zpěvák, herec, dabér i konferenciér

Souběžně s tím se věnoval neméně bohaté divadelní činnosti, více než třicet let působil v pražském  Komorním divadle. Oproti tomu je jeho účinkování ve filmu víceméně okrajovou záležitostí, paradoxně ho ale nejvíce proslavilo.  Televizní diváci si jej zase pamatují jako oblíbeného konferenciéra hudebních pořadů, například Sejdeme se Na Vlachovce. Díky nim se v pozdějších letech stal nekorunovaným králem české dechovky. Málo se ví o jeho  práci v dabingu, přitom v roce 2008 získal Cenu Františka Filipovského za celoživotní  mistrovství. Nadaboval nespočet filmů a také pohádek, například Ivánka v legendárním Mrazíkovi. Vděčí za to svému velmi příjemnému a nenapodobitelnému hlasu.

Prokletá role!

Přesto, co vše během svého života vytvořil a dokázal, je pro všechny stále především princem Radovanem. Někdy si posteskne: „Ta role je prokletí.“  S ohledem na jeho pestrou kariéru se tomu ani nelze divit, ale přece jenom princi Radovanovi vděčí za mnohé. Každé Vánoce se díky němu objeví na obrazovkách coby protagonista nejkrásnější české pohádky, která nebyla v mnoha parametrech dosud překonána.  Ve stínu Radovana zůstal především jeho pěvecký talent. Nazpíval tolik písniček, že už si je ani nepamatuje, vydal desítky alb se svými hity, a přece pro většinu z nás pořád zůstává  krásným princem z pohádky.  Nyní je jednou z hvězd turné Evergreen 2015, na němž vystupuje společně s Yvetou Simonovou, Pavlínou Filipovskou, Karlem Štědrým a dalšími,  společně zpívají   hity věčně zelené.

Malý hřích

Přes celoživotní ohromnou popularitu nikdy nefiguroval v žádném skandálu. Své manželce, herečce Evě Klepáčové, byl  velkou oporou a její smrt nesl velmi těžce. Nedávno na sebe sám prozradil malý hřích, který se vztahuje právě k natáčení Princezny se zlatou hvězdou. Přesně v tu dobu se mu narodila dcera, a tak byl v jedné z hlavních scén notně společensky unavený. Maskérům dalo hodně práce, aby to nebylo poznat.

Velké trauma, s nímž se nikdy nevyrovnal, mu ale způsobila  autonehoda, kterou jako řidič zavinil v roce 1959. Za to, že vážně zranil několik svých kolegů, například Juditu Čeřovskou, zaplatil nejen celoživotními výčitkami svědomí, ale i  tříletou podmínkou a povinností uhradit škodu, několik let mu sráželi většinu  platu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace