Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Středoevropský tygr? Ani smykem, budeme se potácet na chvostu EU, to se hned tak nezmění. A já vám řeknu, proč. Mluví muž z Rekonstrukce státu

02.04.2015
Středoevropský tygr? Ani smykem, budeme se potácet na chvostu EU, to se hned tak nezmění.  A já vám řeknu, proč.  Mluví muž z Rekonstrukce státu

Autor: Rekonstrukce státu

Popisek: Martin Kameník v popředí

ROZHOVOR Slyšíme skvělou rétoriku, ale zákony nejsou. Podle předsedy Oživení a garanta projektu Rekonstrukce státu Martina Kameníka nadšení politiků k boji s korupcí pohaslo. V rozhovoru pro ParlamentniListy.cz upozornil i na to, že část politických elit „propaguje rusofilství.“ Kameník se také obává, že přeměna státu ve „středoevropského tygra“ je fikcí: „Budeme se potácet na chvostu Evropské unie po stránce bohatství na jednoho obyvatele. To se dlouhodobě nezmění.“

K boji proti korupci se přihlásily desítky českých politiků a Sobotkova vláda si ho vložila i do koaliční smlouvy. Jak postupují s plánem omezení korupce? 

Nejsme z aktuálního vývoje šťastní. Domnívám se, že rychle vyprchává původní nadšení a hledají se spíš problémy než řešení. Konkrétně mám na mysli dost zdlouhavé přešlapování kolem registru smluv nebo financování politických stran. Původní závazky se rozpouštějí v proklamovaných případných potížích. 

Kdo podle Vás stojí za obstrukcemi?

Protikorupční opatření a zákony jdou proti zaběhlému stranickému establishmentu. Jde to evidentně cítit, že reformní kroky narušují původní pravidla hry. Tradiční strany se mnohdy vzpírají a nemluvím jen o stranách koalice, ale také opozice. Hezky vidět to bylo na služebním zákonu, který opozice napadla, koalice se pak rychle dohodla s opozicí na mírnější verzi, která ovšem neznamená to, co bylo původně plánováno, tedy vytvoření jasné hranice mezi politickou mocí a úředním výkonem.

Hlasitě se ozýval v souvislosti s bojem proti korupci vicepremiér Andrej Babiš…

Mohu ho kladně hodnotit spíše v rétorice novátorského přístupu, protože říká, že chce transparentnější nakládání s majetkem, průhledné financování politických stran, vyšší nezávislost státního zastupitelství atp. To jsou klíčové kroky: transparentnost a více nezávislé vyšetřování. Jen zatím konkrétní zásluhy nemohu hodnotit, protože klíčové zákony nejsou. Mimochodem jeho působení jednou nohou ve velkém byznysu a působení v klíčové funkci ve vládě není vůbec šťastné. Žijeme ale v demokratické zemi a pokud si velká část voličů myslí, že je to správná volba, nemůžeme s tím nic dělat. Když získal hlasy, musíme s tím nějak žít.

Rizik je ale spousta. Minimálně střet zájmů díky jeho působení na ministerstvu financí.

Vy sledujete dlouhodobě situaci v republice po stránce korupčních kauz i transparentnosti veřejné správy. Jaký je vývoj?

Je to lepší než v minulosti. Jen se situace mění velmi nejistě a pomalu, ale jsou tu určité pozitivní kroky. Transparentnost veřejné správy a rozhodování je na vyšší úrovni. Veřejnost má širší povědomí, že rizika existují a je potřeba se dívat centrální vládě i lokálním radnicím na prsty. Vidíme to i v komunálních volbách. V roce 2010 se ukázalo, že konstruktivní opozice může zlomit zaběhlý systém, že lze opřít politiku o veřejnou kontrolu. Atmosféra se pomalu zlepšuje a roste odpovědnost občanů za veřejný život. Končí divoká léta, kdy si starostové dělali, co chtěli. Je tu občanský dohled a také média začala více dohlížet na utrácení peněz. Samozřejmě postkomunistický vývoj ve všech takových zemích jako my je velmi složitý. Je to ojedinělá historická zkušenost. Boj s korupcí je u nás fenomén, který tradiční západní země nikdy nezažijí. Když rychle přepnete celé národní hospodářství z plánovaného na tržní, zrušíte veškeré původní instituce, tak než se vytvoří kompletní právní řád a vše, co v západních demokraciích funguje několik desetiletí, trvá to nějaký čas. Během tohoto času jsou korupční struktury schopny zaujmout silné místo a vytlačit je představuje velmi nesnadný úkol. Stávají se pak realitou a normou. U nás je situace mnohem náročnější, než se zdá a bylo by naivní si myslet, že několika zákony můžeme korupci zlikvidovat.  

Přerůstají korupční vztahy přes hranice? Objevuje se kritika naší přílišné loajality k USA, zároveň je kritizována česká politická praxe za neloajalitu k EU a přátelskost k Rusku. Kde je dle Vás pravda?

Obávám se, že u některých našich politických elit existuje přátelskost k Rusku. Je bez debat, že Rusko má vliv na část politiků. Například bylo velmi podivné angažmá Strany práv občanů, kde existovalo podezřelé spojení s firmou Lukoil co se týká financování jejich kampaně. I to je jeden z aspektů, kdy si říkáme, že může jít i o bezpečnostní riziko. Část elit propaguje rusofilství.

Globální trend ukazuje, že utěšeně přibývá majetek bohatým a chudí zřejmě budou žít v čím dál větší mizérii. Profesor Martin Potůček, vedoucí Centra pro sociální a ekonomické strategie a předseda Odborné komise pro důchodovou reformu v rozhovoru pro ParlamentniListy.cz uvedl: „Obecně lze říci, že v evropském srovnání se nalézáme někde uprostřed mezi Západní a Východní Evropou. Naše polistopadová ambice „dohnat“ Západ se nenaplnila, patříme a ještě dlouho budeme patřit k zemím, kde budou platy i důchody výrazně nižší než v Německu či Rakousku, stejně tak jako podíl lidí a rodin, které budou žít z ruky do úst...“ Jak situaci v České republice vidíte Vy? 

Ukázalo se, že porevoluční představa, že Západ doženeme během jedné dvou dekád byla velmi naivní. V podstatě přeměna dýchavičného komunistického režimu, zanedbané ekonomiky, velmi slabé občanské společnosti ve středoevropského tygra, je fikcí. Je to velmi náročný úkol. Nejde jen o ekonomickou výkonnost, ale o všechny faktory, které celkově dotváří situaci země. V hodnocení konkurenceschopnosti jsme poměrně vysoko, co se týká inovací v průmyslu, ve vzdělanostní struktuře. Naši pracující jsou schopní vytvářet hodnoty. Jsme naopak zase velmi špatně hodnoceni za státní správu. Navíc naši občané nejsou vychovávání v duchu hájení demokratických hodnot a sebevědomému občanství. I to přispívá k trendu, že ve srovnání s ostatními zeměmi, budeme i nadále chudší než jiní. Budeme se potácet na chvostu Evropské unie po stránce bohatství na jednoho obyvatele. To se dlouhodobě nezmění. Vnitřně nemáme kapacity na to, abychom ve výhledu několika dekád byli výkonnější.

Daniela Černá

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.                        

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace