Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Muži, kteří nenávidí ženy. Jestli Hanka s Tončou čekaly doma jásavé uvítání a soustrast, to se tedy spletly... Co se píše a kdo všechno si přisadil?

03.04.2015
Muži, kteří nenávidí ženy. Jestli Hanka s Tončou čekaly doma jásavé uvítání a soustrast, to se tedy spletly... Co se píše a kdo všechno si přisadil?

Foto: Anadolu Agency

Popisek: Naděje na záchranu unesené Antonie a Hanky s každým dalším dnem klesala. Po dvou letech dokázali turečtí humanitární pracovníci zázrak a obě dívky jsou konečně doma v České republice. Podrobnosti jednání jsou však zahaleny tajemstvím.

Exkluzivním hostem Frekvence 1 byl prezident Miloš Zeman. Po dvou měsících se totiž znovu vysílalo živě z Lán v Prezidentském Presslubu Luboše Xavera Veselého. Prezident ocenil návrat dvou českých dívek z Pákistánu do Česka, byť jim samým vyčinil, a to dost ostře. Pátrali jsme tedy, nakolik má pan prezident pravdu, když tvrdí, že si Hanka a Tonča počínaly zcela nezodpovědně a svůj únos si v podstatě samy přivodily. Čtěte, co jsme zjistili a co nám sdělil pan prezident.

„Chtěl bych touto cestou poděkovat turecké humanitární organizaci IHH, odvedla obrovskou práci,“ prohlásil Zeman. Nehodlá se prý chlubit cizím peřím, ačkoli to možná jiní politici dělat budou. On na tom až tak velký podíl neměl. „Poslal jsem jen několik dopisů pákistánskému prezidentovi a měl jsem jeden ostrý rozhovor s pákistánským velvyslancem. Nechtějte vědět, co tam zaznělo. Řekl jsem mu: Vaše tajná služba stojí za, a teď nebudu pokračovat... Proběhlo to v angličtině,“ zavtipkovala hlava státu.

Antonii a Hanu na Hradě nepřijme, protože jednaly nerozumně a způsobily starosti svým rodinám i Česku. Možná ale v utajení přijme lidi, kteří se o jejich propuštění zasadili. „To není Zikmund a Hanzelka, to je dvojice dívek, které jednaly velmi neprozřetelně. Neprospěly ČR, protože způsobily starosti sobě, svým rodinám, známým a přátelům a koneckonců i českému státu. Možná někdy rád přijmu v utajení ty, kdo se zasloužili o jejich osvobození,“ prohlásil v neděli Zeman.

„Na dálku dívkám popřeji, aby už nikdy neopakovaly tu hloupost, které se dopustily, a všem, kteří se rozhodnou, že budou cestovat do nebezpečných zemí či oblastí, aby si to na příkladu těchto dívek rozmysleli,“ uvedl dále prezident.

Zeman je misogyn!

Svá slova nehodlá vzít zpět ani po vlně kritiky, která se mu dostala. Dívky na sociálních sítích obdivuje mnoho uživatelů, kteří je vnímají jako odvážné cestovatelky. Slova prezidenta velmi rozčílila například Lenku Klicperovou, která na serveru E15.cz napsala: „Prokázal, že disponuje další obdivuhodnou vlastností – sociální empatií limitně se blížící nule.“

Podle Klicperové je Zeman klasický misogyn. „Stejně jako většina negativně komentujících články o obou unesených se soustředí na jeden fakt – tedy na to, že jde o ženy. A ještě k tomu mladé. A cestovaly – považte – samy! Bez mužského doprovodu! Nepřipomíná vám tato rétorika tak trochu radikální islám?“ rozčílila se Klicperová. „Pokud vím, dívky cestovaly autobusem s ozbrojeným doprovodem, který jim poskytly pákistánské úřady. Udělaly vše, co bylo v jejich silách a finančních možnostech, aby tuto trasu rychle přejely. S trochou štěstí by se jim to podařilo. Tak jako mnoha jiným evropským cestovatelům před nimi. Jenže ony měly smůlu. Byly ve špatný čas na špatném místě. Z autobusu je vyvlekli muži, kteří na ně mířili kalašnikovy. Co myslíte, že by v takové situaci udělal muž na jejich místě? Hrdinně by odzbrojil tlupu radikálů, spoutal je a přivolal pákistánskou policii? Jaký je v takové situaci rozdíl mezi tím, jestli je uneseným muž, nebo žena?“ pozastavuje se nad kritiky Klicperová, která je šéfredaktorkou měsíčníku Lidé a Země.

„Pro mne je odsouzení důvodů, proč Hana a Antonie cestovaly, výrazem české malosti a hlouposti. Kdyby nebylo lidí, kteří občas přijmou určitou míru rizika a vydají se do neznáma, kde bychom dnes byli? I Kolumbus jednal z pohledu prezidenta Zemana jako nezodpovědný hlupák, který ohrozil sebe i celou svou posádku,“ uzavřela rázně Klicperová.

Se Zemanem však ani taková kritika nehne. „Pan prezident nemá důvod své vyjádření, kdy zároveň vyjádřil radost nad osvobozením dívek, měnit,“ řekl  KrajskýmListům.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Holky by takový zážitek nemusely vydržet

Na prezidentovo vyjádření mimo jiné rychle zareagoval místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Pan prezident se nechce setkat s propuštěnými dívkami. Je to od něj velmi taktní a ohleduplné. Po přestálém utrpení by takový zážitek holky taky nemusely vydržet...," napsal na Facebooku.

Svůj názor vyjádřil na serveru Novinky.cz také novinář Alex Švamberk. Varování před cestami do rizikových oblastí se podle něj berou na lehkou váhu. „Přestože obě dívky měly pětadvacet, chovaly se zcela nedospěle, jako splašené teenagerky, které si jen plnily svůj sen bez ohledu na okolí a realitu, kterou ignorovaly. Obě za to tvrdě zaplatily,“ napsal s tím, že ex post však nemá cenu dívky kárat, protože se jim dostalo poučení ve větší míře, než si zasloužily, ale nelze tuto hloupost pominout.

Dálnice hippies plná únosů

„Vydaly se do Indie cestou přes Turecko a Írán, kterou projely po této dálnici hippies od začátku devadesátých let tisíce Čechů a Češek, jenomže od té doby se situace změnila. Balúčistán přestal být bezpečnou oblastí, protože tam působí jak místní separatisté, tak teroristické skupiny útočící na zásobovací konvoje amerických sil projíždějící přes Kvétu,“ píše Švamberk.

A jeho slova potvrzují i zahraniční servery.  „Devět lidí, kteří cestovali v autobusu a automobilu, unesli ozbrojenci,“ řekl ministr Balúčistánu Sarfaraz Bugti minulý týden v pondělí. Šlo o únos devíti vládních úředníků, zhruba o měsíc dříve separatisté unesli jiných pět osob. Jak ale podotýkají místní, k únosům cizinců téměř nedochází. A to proto, že po vlně teroristických útoků a únosů cizinců v minulých letech přijíždí do jihoasijské země méně zahraničních turistů. A ti, co se tam už vypraví, se pohybují v méně rizikových oblastech, než je ta, kam se před necelými dvěma roky vydaly mladé Češky.

To zahraničním médiím potvrdil i novinář Vahíd Chalfe. „Nevím o tom, že by teď docházelo k únosům cizinců. Tato hrozba se teď zmenšila. Když dochází v Afghánistánu k jednání s Talibanem, nemá tato organizace důvody unášet cizince,“ zmiňuje další důvod.

V případě únosu je však pátrání velmi nesnadné. „Je to pustá země, velmi hornatá. Velmi obtížný terén. Američanům trvalo deset let, než tam našli vůdce teroristické organizace Al-Káida Usámu bin Ládina,“ poznamenal k tomu jeden z pákistánských policejních důstojníků.

Nebezpečí se nemá chodit vstříc

Podle údajů Asociace cestovních agentur a kanceláří navštíví Pákistán ročně kolem 200 turistů, většinou individuálně. Od cest však zrazuje i bezpečnostní analytik Andor Šándor, který pro Českou televizi uvedl: „Já chápu, že je Balúčistán krásná část země, ale mojí filozofií je, že nebezpečí se nemá chodit vstříc, pokud to není nezbytně nutné.“

Navíc, podle cestovatele Petra Jurčíka není Balúčistán zrovna turistickým tahákem. Je ale jedinou spojnicí mezi Íránem a Pákistánem. „Hlavní město Kvéta není skutečně turistickým tahákem. Přirovnal bych jej k romské osadě na východním Slovensku, které má dva miliony obyvatel,“ uvedl Jurčík předloni pro Deník. Dívky se však podle všeho v Balúčistánu zdržovat nechtěly, byly na cestě do Indie a vnímaly tuto cestu jako nejlevnější přesun.

V provincii Balúčistán byl unesen již v roce 2011 švýcarský pár, a to při cestě do sousedního Íránu. Jeho auto bylo přepadeno neznámými ozbrojenci v okrese Loralai. Pár, k jehož únosu se přihlásil Tálibán, uprchl ze zajetí po osmi měsících.

Antonii Chrásteckou a Hanu Humpálovou unesli v Balúčistánu v březnu 2013 neznámí ozbrojenci. Chrástecká a Humpálová sem přijely jako turistky z Íránu, chtěly pokračovat do Indie. Do České republiky se díky turecké humanitární organizaci vrátily v sobotu.

Vendula Kvochová

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace